Premiéři zemí visegrádské čtyřky, Slovák Robert Fico, Polka Beata Szydlová,...

Premiéři zemí visegrádské čtyřky, Slovák Robert Fico, Polka Beata Szydlová, Bohuslav Sobotka a Maďar Viktor Orbán | foto: ČTK

KOMENTÁŘ: Toxický Visegrád nenabízí řešení uprchlické krize, ale ohrožuje ho

  • 1315
Mimořádný summit Visegrádské čtyřky, který Česko pořádá v pondělí v Praze, je medvědí službou snahám o zastavení migrační vlny a sabotáží ve snaze nalézt na summitu EU ve čtvrtek a v pátek celoevropské řešení. Jako oslava 25. výročí založení Visegrádu je to ostudné gesto, které ale ukazuje, kam až se dnešní toxická V4 v posledních letech posunula.

Lodě Severoatlantické aliance se pod německým velením rozmísťují na hranici mezi Tureckem a Řeckem. Německo a Nizozemí se s Tureckem blíží k dohodě o zastavení uprchlické vlny na jedné straně a umožnění legálního přijímání uprchlíků ze strany Unie na straně druhé. Řekové a Italové dobudovávají hotspoty... Prostě všichni dělají všechno pro to, aby se loňská migrační vlna z Turecka přes Řecko do Evropy neopakovala.

Co dělají v té samé době členské státy Visegrádské čtyřky? Schází se v Praze na mimořádném summitu, jehož cílem je Řeky okamžitě odepsat, prohlásit znovu o Aténách, že už dávno měly být vyloučeny ze Schengenu, zahodit ostentativně celou dohodu s Tureckem do koše. A s Makedonií a Bulharskem dohodnout stavbu plotu na hranicích s Řeckem.

V Praze se chystá vzpoura proti Merkelové, píší Němci. Česko to popírá

U zbývajících tří premiérů Visegrádu Robertu Ficovi, Viktoru Orbánovi a Beatě Szydlové je vcelku jasné, proč to dělají. Ficovi klesají pár týdnů před březnovými volbami preference a je potřeba umdlévající plamen obav z uprchlíků, na které slovenský premiér vsadil svoji předvolební kampaň, trochu rozdmýchat. A proč si přitom nekopnout do Řeků...

Orbán potřebuje doma potvrdit svoji pozici „karpatského génia”, který zadrátováním hranic odklonil migranty na Rakousko a v parlamentu v ovzduší trvající protiuprchlické hysterie potřebuje prosadit protiteroristický zákon, který se může podle mnoha maďarských komentátorů stát koncem maďarské demokracie.

A polská vláda Szydlové mu v tom ráda pomůže, protože oslabení pozice Německa v EU uvolní novému kabinetu ruce k další demontáži podstatných částí polské demokracie po maďarském vzoru.

Pražské plivnutí do tváře NATO

Otázkou je, co dělá v čele tohoto pro Evropskou unii v této chvíli už vysoce toxického uskupení Česko. Proč je Praha ve vleku Bratislavy, Varšavy a Budapešti, které celou střední Evropu směřují zcela na okraj Unie, ne-li ještě dál? Proč Praha nepřizvala k tak klíčovému setkání německou kancléřku, nebo alespoň Nizozemsko předsedající Evropské unii? K čemu je visegrádský trucpodnik, konající se ve chvíli, kdy zbytek Unie dělá možné i nemožné, aby Schengen a Unii udržel pohromadě a přitom zastavil masovou nelegální migraci?

Merkelová je v postoji k migraci čím dál víc izolovaná, píše agentura DPA

Navrhované závěry jednání V4 jsou plivnutím do tváře i Severoatlantické alianci, které Orbán, Szydlová, Fico i Sobotka říkají, ať si svoji námořní operaci strčí za klobouk, my už máme připraveny ostnaté dráty a betonové sloupy, kterými Řecko na severu zadrátujeme.

To však není pravda, protože ani celá V4 nemá dost sil na to, aby operaci v Makedonii a Bulharsku provedla. Celý summit svolaný do Prahy je v této chvíli prostě úplně špatně a čím méně se toho na něm „proti Řecku” dohodne, tím menší ostuda a sabotáž celoevropské dohody to bude.

Summit může být dobrý k jedinému. K tomu, aby si česká „proevropská“ vláda Bohuslava Sobotky plně uvědomila v jak toxické uskupení se Visegrádská čtyřka změnila. A že velmi brzy si bude muset Praha vybrat mezi V4 a „strategickým partnerstvím” s Německem. Mezi toxickou postkomunistickou střední Evropou a příslušností k Západu a vyspělejší části kontinentu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue