Před třemi lety skončil Marian Kotleba v policejní cele. Teď se chystá usednout do županského křesla.

Před třemi lety skončil Marian Kotleba v policejní cele. Teď se chystá usednout do županského křesla. | foto: Ján KrošlákSME.sk

KOMENTÁŘ: Slovenský nácek útočí na Romy. Vyhrál tím volby

  • 541
"Do parlamentu má ještě daleko, županem se asi také nestane," předpovídala MF DNES po prvním kole krajských voleb, kde překvapivě zabodoval nacionalista Marian Kotleba. Netrefila se. Vítězství neonacisty na Slovensku je ovšem varováním i pro Čechy, píše redaktor Luboš Palata.

Slovensko zvolilo župany, Banskou Bystrici ovládl neonacista Kotleba

Marián Kotleba není náhradou Jána Sloty. Je to něco mnohem horšího. Zatímco Ján Slota byl občas směšný, občas hloupý a někdy nechutně urážející nacionalista, Marián Kotleba, od sobotního večera nový župan Banskobystrického kraje, je čistokrevný neonacista.

Člověk navazující přímočaře na Hlinkovy gardy, na to nejhorší z fašistického válečného Slovenska. Politik, který se od nacistů liší jen tím, že nemá na prvním místě žebříčku nenávisti Židy, ale Romy, mimochodem Tisovým režimem neméně pronásledované a likvidované.

Archivní snímky zobrazují některé z akcí Kotlebovy strany Národní pospolitost.
Archivní snímky zobrazují jednu z akcí Kotlebovy strany Národní pospolitost.
Slovenská policie zakročila proti extremistům u hradu v Bratislavě (7.8.2010)

Kotlebovu původní stranu Národní pospolitost rozpustil slovenský ústavní soud.

Marián Kotleba se stal županem proto, že po svém začal "řešit" romskou otázku. Romskou otázku, které všechny vláda na Slovensku věnovaly mnohem méně zájmu a úsilí, než by si rozsáhlost a hloubka tohoto problému vyžadovala. Kotleba ne náhodou vyhrál v kraji, kde je romská menšina největší a její sociální situace asi nejhorší. A to proto, že Romové, kteří jsou na samém sociálním dně Slovenska, žijí v částech kraje, které jsou samy o sobě chudé. Kotleba, podobně jako nacisté v Německu v třicátých letech, přišel i s jakousi primitivní formou sociálního programu, ne náhodou připomínající Hitlerovy dálnice.

Kotlebovo vítězství je výstrahou i pro Čechy

Z marginálního politika na okraji politického spektra, jehož strana svízelně unikala zákazům a on sám stál na pokraji kriminálu, se tento čistokrevný slovenský nacista stal vládcem osminy Slovenska. Pokud vám to připomíná nástup maďarského Jobbiku, připomíná vám ho to správně.

Archivní snímky zobrazují jednu z akcí Kotlebovy strany Národní pospolitost.
Marian Kotleba se v minulosti často objevoval na veřejnosti v černé uniformě,

Na veřejnosti se Kotleba a další stoupenci Národní pospolitosti s oblibou ukazovali v uniformě.

Kotlebův úspěch je výstrahou. Pro Slovensko a slovenskou vládu, že romský problém nevyhnije a je mu třeba věnovat mnohem více pozornosti než dosud, jinak Kotleba potáhne brzy z Banské Bystrice na Bratislavu. Je výstrahou i pro nás Čechy, protože jen slepý nevidí, že důvody, které otevřely neonacistovi cestu k moci na středním Slovensku, lze najít na mnoha místech českého pohraničí. Možná ne tak vyhrocené, ale i tam se situace stále zhoršuje a v posledních letech dramaticky. Recepty neonacistů jsou špatné. Ale když jsou jediní, kteří je předkládají, tak se pak nelze divit, že jim část lidí uvěří.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video