Radek John, Petr Nečas a Karel Schwarzenberg po trojkoaličním jednání v...

Radek John, Petr Nečas a Karel Schwarzenberg po trojkoaličním jednání v Poslanecké sněmovně v Praze. (2. června 2010) | foto: Dan Materna, MAFRA

KOMENTÁŘ: Korupce a přízraky nad Nečasem, knížetem a Johnem

  • 39
Pěkné karabáče si na sebe plete rodící se vládní koalice. Biče vskutku dlouhé a účinné. Ve čtvrtek schválený program boje proti korupci je přitom jen jedním z nich: smělé plány totiž strany pravého středu spřádají v mnoha oblastech.

Aby bylo jasno, nesměji se odvaze, neodsuzuji Nečase, Schwarzenberga a Johna. Jen je potřeba vědět, že jako v každé velké ambici ukrývá se i zde velké nebezpečí, že nakonec špatně skončí.

Už se psalo o problému v základech vládní koalice; o menší vypočitatelnosti strany Věci veřejné a o tom, že občanští demokraté a TOP 09 jsou v mnoha ohledech spíše soupeři bojující o stejné voliče nežli partneři v jedné vládě. Další nebezpečí se ovšem váže k záměrům koalice, v některých ohledech velmi zevrubných a radikálních.

Otázka stojí, zda, nakolik a za jakých okolností bude česká společnost ochotna ony plány přijmout nebo alespoň tiše strávit.

Taková úvaha není nepodstatná. Mínění veřejnosti může být pro osud vlády důležitější, než se nyní zdá. Jakkoli se někdo domnívá, že koalice bude silná, velký občanský odpor by ji mohl zničit nebo znehybnit.

Pro příklad nemusím chodit daleko: odmítnutí poplatků u lékaře vedlo před dvěma lety k faktické porážce Topolánkovy vlády v krajských volbách, jejímu následnému oslabení ve Sněmovně a nakonec k pádu. Dějiny se nikdy přesně neopakují, ale může se třeba stát, že Nečasova vláda prosadí svoje radikální představy a bude vládnout až do voleb, v nich nicméně koalice utrpí strašlivou porážku a noví vládcové významnou část jejích opatření zruší.

Neříkám, že se má přestat spořit a zastavit přípravy na penzijní reformu. Na druhé straně – i když mě za takový názor milovníci volného trhu patrně proplesknou – přehnat to se změnami, dělat vše naráz a vyvolat dojem, že škrty odnesou jen chudší lidé, to může vést ke zmíněným neblahým koncům.

Snad jsou si muži a ženy vyjednávající o koalici vědomi rizika; snad právě proto se začíná rýsovat dohoda, že se nejbohatším zvýší přímé daně (i když ne tak moc, jak chtěl před volbami Paroubek). A nejspíše i z toho důvodu se plánuje šetření na politicích, omezení jejich imunity a požitků.

Ovšem další zásadní věc, která může vznikající koalici zlikvidovat, souvisí s oním bojem proti korupci. Je spravedlivé uznat, že se na nejvyšší vládní úrovni objevuje program proti úplatkářství, jaký zde ještě nikdy nebyl; plán zavádějící podstatná opatření a změny.

Ale ryba smrdí od hlavy. Pokud se opět začnou objevovat skandály ve vrcholné politice, pokud přijdou podezření, která se sice nedostanou k soudu, ale budou přesto závažná, pak protikorupčnímu programu nikdo neuvěří. Taktéž ochota přijmout úsporná opatření a rozpočtové škrty se vypaří.

Nechci předpovídat katastrofu, ale jen relativně málo politiků nové trojkoalice lze označit za bezpochyby čisté občany bez poskvrny, na které nic nemůže vyplavat. A budu vážně rád, jestli se mýlím.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video