Andrej Babiš (25. 2. 2017).

Andrej Babiš (25. 2. 2017). | foto:  Petr Topič, MAFRA

KOMENTÁŘ: Už je líp. A bude ještě víc líp

  • 181
Stranický sjezd necelého tři čtvrtě roku před volbami je v životě strany jedním z důležitých okamžiků. A to platí i pro ANO. Pro šéfa hnutí Andreje Babiše nyní bude důležitá otázka, jak se ani ve druhých volbách nestát politikem a jak si zbytečně nezúžit voličský záběr, píše v komentáři pro MF DNES Miroslav Korecký.

Koná-li se stranický sjezd osm měsíců před důležitými volbami, má rozhodnout, kdo stranu nebo hnutí do voleb povede. O tom ale bylo na víkendovém sněmu ANO jasno už před úvodní hymnou, zbývalo dořešit jen kosmetické změny místopředsedů.

ANO posílilo právo Babiše škrtat v kandidátkách. Láká podnikatele

Pak by měl sněm také naznačit, co hnutí ve volbách lidem nabídne. Ale zase ne příliš konkrétně, aby si zbytečně brzy nevystřílelo prach, protože horká fáze kampaně začne až tak v květnu, v červnu. A tak z pražského Chodova zaznělo jen několik výstřelů do tmy.

V tuto chvíli jde totiž hlavně o pocit.

O vzkaz občanům, v jaké kondici se ta která politická formace nachází, jaká energie z ní vyzařuje, do jaké míry se zaobírá sama sebou a jak moc je schopna řešit jejich každodenní problémy. Tento pocit ostatně rozhodne volby, více než pozdější detailní volební programy a les billboardů kolem silnic.

Před čtyřmi lety bylo sotva zrozené Babišovo hnutí v mnohem jednodušší pozici. Nikdo od něj moc nečekal, nemělo žádnou historii a mohlo rozdávat rány na všechny strany. Teď je v roli favorita voleb, má za sebou úspěchy i jizvy a hlavně si už ve vládě, parlamentu, krajích i městech dosyta zadalo s tím „prohnilým establishmentem“, jehož kritika ho vynesla na politické výsluní.

ANO si ztrátu té neopakovatelné výhody dobře uvědomuje, ale za každou cenu se snaží jiskru dávného protestního potenciálu rozfoukat v nový plamen. Babiš sice už neříká, že není politik, ale vymezuje se proti „standardním politikům“. Hnutí se pyšně označuje za „chybu v systému“, jejž stále ovládají „tradiční strany“. Politik nepolitik, opozice v koalici, válka s establishmentem, jehož součástí už jsme i my. Bude zajímavé sledovat, zda tahle riskantní hra vyjde.

Dosud u nás žádný protestní projekt nevydržel déle než na jedno použití, ale soudě dle preferencí, Babišovi se to zatím daří. Na sněmu navíc přitopil pod kotlem partyzánskými návrhy na zeštíhlení parlamentu, zmenšení počtu ministerstev či poslanecký mandát jen na dvě volební období.

Porazme „prohnilej“ systém, řekl Babiš. Czech first, odkázal na Trumpa

Na podobně tenkém ledě je ANO i v programových otázkách. V minulých volbách vlastně žádný program nemělo, slibovalo jen, že bude makat a že bude líp - což je ideální, když chcete lovit zprava doleva. Teď už musí skládat účty. A sliby, že bude ještě víc líp, je nuceno konkretizovat, a to zužuje voličský záběr. Viditelný posun ČSSD doleva a ke spolupráci s komunisty Babiše nutí zakotvit ANO více v pravém středu: návrhy na snížení daní jsou však tak masivní, že asi i dál umožní plošný lov.

Protest i pružný program ale budou ANO k ničemu, pokud po volbách zvítězí varianta „všichni proti Babišovi“. A tady je manévrovací pole zúžené. Babiš sám je sice velký pragmatik, ale na rozdíl od Sobotky vládnutím s KSČM vyhrožovat nemůže, to by mu rozvrátilo celé hnutí. Zatím si dlouhodobě budoval pojistku v podobě spojenectví s Milošem Zemanem, povolebním moderátorem, ale právě víkendový sněm výrazně posunul ANO k vlastní prezidentské kandidatuře v osobě Martina Stropnického. Sněm tak mlhu na Babišově cestě do premiérské pracovny zdaleka nerozehnal.

Nemám ani čas chodit na WC. Babiš žádal o hlasy:

25. února 2017

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video