Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Končí časy, kdy stačilo zavolat: Státe, pomoz!

  11:13
Po nedlouhé době udeřily ničivé povodně. Sčítají se opět škody a zrak se upíná ke státní kase – kdo jiný by to měl zaplatit? Jenže státní kasa je prázdná. Vlastně ne, je na tom o dost hůře, je v ní díra v řádu stovek miliard. Takže je na stole povodňová daň, dokonce jakási daň z hlavy, se kterou tak nepříjemně narazila Margaret Thatcherová.

Následky povodní v obci Víska. (9. srpna 2010) | foto: Ota BartovskýMF DNES

Kdyby se nejednalo o vážnou věc, bylo by komické, jak se situace s prázdnou kasou a přírodními živly opakuje. Opakuje? Pokud se něco, byť nahodile, opakuje, nejde o jednotlivost, ale o kalkulovatelné riziko.

Jak si však počínat v případech, kdy je riziko relativně malé, avšak škody mohou být značné? Lidská paměť je krátká, ale hlavně, se stoletou vodou se průměrný člověk, i když se nachází v blízkosti vody, setká maximálně jednou za život, a možná vůbec.

Z vody je dnes spíše nepřítel

Historicky byla voda spíše dopravní tepnou, tedy ekonomickým zdrojem příležitostí než zátěží. A tak jsme zdědili povážlivý počet sídel svázaných s řekou. Ale voda dnes již není ani místní dopravní tepnou, ani tím zdrojem příležitostí, ale naopak ohrožením. Navíc člověk není dobře uzpůsoben na racionální hodnocení situací, které nastávají s malou pravděpodobností, avšak ničivě.

Stejným typem problému je otázka energetické bezpečnosti a spolehlivosti dodávek ropy, plynu či elektrické energie. Dokud nenastane problém, nevnímáme malou pravděpodobnost výpadku dodávek. Avšak běda, když nám den nejde elektřina či několik dní neproudí plyn, to si to riziko i možné následky velmi dobře uvědomíme.

Na rozdíl od dávné minulosti jsme si zvykli při každé příležitosti se obracet na stát, aby nám pomohl. A stát svým paternalistickým přístupem téměř ve všech oblastech dlouhou dobu tyto tendence jen posiloval. Jinými slovy, my se dnes už ani neptáme, zda jde skutečně o nepředvídatelnou nahodilost, či o důsledek ignorance rizika. A zde je základní problém. Správné solidární mechanismy vycházejí z rozložení rizika na ty, kterým se lidé vystavují, takže potom celá společnost sdílí jen nekalkulovatelné případy.

Kde jsou hranice solidarity

Jak bude naše společnost chápat hranice solidarity? Kdy budeme po jednotlivci vyžadovat, aby sám nesl následky rizika svého konání, a kdy již nikoliv? V situaci, kdy jsou televizní obrazovky plné katastrofických záběrů, je poněkud těžší se na celou věc podívat s odstupem, ale zkusme to. Ostatně, za nedlouhý čas se média začnou věnovat jiným otázkám a povodně nikoho zajímat nebudou, vždyť stoletou vodu vidí člověk tak jednou za život, že?

Vezměme si na pomoc zcela jiné situace. Když jedete na dovolenou do zahraničí, běžné cestovní pojištění vylučuje plnění při provozování rizikových sportů, jako je třeba horolezectví, potápění či létání na rogalu. Na to musíte mít uzavřeno doplňkové pojištění.

Na cesty do válečných regionů vás často nikdo nepojistí, a pokud ano, je pojistka neuvěřitelně drahá. Prostě jdete do velkého rizika a každému přijde vcelku normální, že za vás zbytek společnosti riziko neponese, když se vám něco stane.

Ostatně, v řadě zemí je naprosto normální, že i běžné všeobecné zdravotní pojištění má omezení na riziková chování a je nutné se na uvedené činnosti připojistit. Tedy v oblasti velmi solidární, jako je lidské zdraví, není solidarita úplná, ale má jistá omezení, kdy ti, kdo se vystavují riziku, nesou náklady sami.

Vraťme se nyní k přírodním živlům. Pokud do vašeho domu udeří blesk a zapálí ho, nikdo vám nic nedá, pokud nejste pojištěni. Je to vaše volba a vaše riziko být nepojištěný bez hromosvodu nahoře na kopci a všichni to celkem bereme jako správný stav. V případě povodní je však často postižena větší oblast, počet poškozených je vysoký a náhle se naše lidské chápání problému obrací: celá společnost by se měla na těchto nákladech nějak podílet.

A proto vláda může přijít s nápadem povodňové daně. Jenže tento přístup neřeší podstatu problému: dobře definované "povodňové" riziko skupiny obyvatelstva přenáší na celou společnost. Tedy jde o jistou formu morálního hazardu, kdy za rizika jedněch často platí druzí.

Přesto, pokud se rozhodneme jít cestou vyšších daní,mám lepší návrh. Návrh takový, který bude alespoň částečně řešit onen zmíněný morální hazard. Proč lidé dnes staví u vody? Protože tam jsou často levné volné pozemky.

Daňovou zátěž do rizikových míst

Avšak naši dědové věděli, proč je nechávají volné. Dnes je využití těchto pozemků sice regulováno administrativně, avšak nikoliv ekonomicky. Přitom lze majetkové daně (tedy daně z nemovitostí) upravit tak, aby znevýhodňovaly využití rizikových oblastí.

Tak, jako obce mají místní koeficient, kterým se daň upravuje, lze přidat koeficient rizikovosti: pokud máte budovu v zátopové oblasti, budete platit násobně více. Takové řešení je jednak pojistně solidární, motivuje rizikové oblasti příliš nevyužívat, a navíc přinese do veřejných rozpočtů další prostředky.

Z pohledu klasického politického cyklu je stoletá voda událost, se kterou se během čtyřletého období vláda moc často nesetká – ovšem pouze na jednom konkrétním místě. Naopak vzhledem k existenci několika povodí půjde o poměrně častý jev, takže by bylo vhodné přijmout řešení systémové a motivační, nikoliv jen ad hoc.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Státu propadly pozemky za pět miliard. Vlastníci se o ně včas nepřihlásili

20. dubna 2024

Premium Česko letos velmi zbohatlo. Získalo do svého majetku rozsáhlé pozemky miliardových hodnot po...

Režim nás zatáhne do války, děsí se Íránci. Ultrakonzervativci v zemi posilují

20. dubna 2024

Premium Zdaleka ne všichni Íránci podporují místní konzervativní islámský režim a jeho válečné choutky....

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno 

Muž se polil se a následně zapálil v New Yorku před soudní budovou, kde se koná proces s americkým...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...