Vít Bárta v jednací síni před jednáním Obvodního soudu v Praze (13. dubna 2012)

Vít Bárta v jednací síni před jednáním Obvodního soudu v Praze (13. dubna 2012) | foto: Petr Topič, MAFRA

KOMENTÁŘ: Sonda do hlubin Bártovy duše. Proč se nevzdá svého vlivu?

  • 401
Už dva roky se intenzivně zabývám okolnostmi, za jakých vznikl projekt Věcí veřejných a za jakých fungovala někdejší bezpečnostní agentura ABL. Nepovažuji se za žádného bártologa. Ale je pravda, že mi dvouleté pátrání umožnilo nahlédnout do duše Víta Bárty. A vlastně mi tak trochu pomohlo i pochopit, proč se teď chová tak, jak se chová.

Možná vás štve, že po pátečním odsouzení z korupce nesložil poslanecký mandát. Možná vás irituje, jak ještě avizuje, že hodlá na podzim kandidovat na plzeňského hejtmana.

Jenže já ho chápu. On si žije ve svém světě, který je na hony vzdálen realitě. A protože to neví, nebo si to nedokáže uvědomit, chová se pro většinu z nás divně - jako by byl z Marsu.

Další komentáře najdete v aktuálním vydání MF DNES

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Bárta se celá léta obklopoval lidmi, kteří ho nekriticky vzývali jako Boha. V ABL a později i ve Věcech veřejných ho tito lidé utvrzovali v tom, že špehování lidí je normální, sbírání "kompra" je běžné a že "půjčování" peněz za mírnou protislužbu není korupce, ale přátelská výpomoc.

Superguru Bárta si zjevně nepřipouštěl, že žádné rouhání nepřichází proto, že by nebylo, nýbrž proto, že si to jeho ovečky nemohou dovolit. Byli to jeho podřízení - jak v ABL, tak i ve Věcech veřejných. Pracovali totiž v jeho firmách a brali za to plat.

Bárta se v tomto uzavřeném skleníku musel cítit jako ryba ve vodě. Ale vůbec mu nedošlo, že za hranicemi jeho křehkého impéria je normální svoboda, kde je běžné o věcech diskutovat či se kritizovat. Tím, jak se Bárta utvrzoval jen o té své pravdě, dostával se do začarovaného kruhu. A všechny ostatní, kdo s ním nesouhlasili, považoval za "ty druhé", za nepřátele, kteří mu křivdí a chtějí ho jen zničit.

Víta Bártu také chápu, když tvrdí, že se nechce jen tak vzdát a nechat zadupat do země. Byl to on, kdo projekt "antidinosauří" strany VV vymyslel, nesmírnou pracovitostí vyvedl z komunální politiky a chytrou hrou s pražskými kmotry pak dokázal dostat do parlamentu. To všechno ho muselo stát ohromné množství sil, ale také peněz. Kolik z těch stovek milionů bylo jeho a kolik jich bylo "půjčených" od pražských kmotrů, je dnes jedno.

Bárta nelpí na poslaneckém postu proto, že by onu sesli ve Sněmovně k smrti miloval. Pro Bártu je to jen další prostředek k vydírání a k boji se zbytkem vládní koalice. Superguru Bárta tím vlastně vzkazuje, že nechce, aby se vládlo za jeho peníze bez něj.

Tato vládní koalice - ať chcete, nebo ne - stojí na Bártově projektu, a tím tedy i na jeho penězích, které do véček napumpoval. I kdyby si Bárta stokrát pozastavil členství ve straně a i kdyby se od něj milionkrát distancovala "paní čistá" Karolína Peake, bude Bárta vždy tím, kdo bude tahat v zákulisí za nitky. A tím, kdo bude ve skutečnosti tuto vládu držet pod krkem.

Jestliže před pátečním rozsudkem byl Vít Bárta akcionářem Věcí veřejných čitelně a jasně, po pozastavení členství jím bude stínově - tedy jako by přes nějaký offshore. Ale pořád to bude strana Víta Bárty.

Jestli se bude chtít Vít Bárta stále hlásit o dividendy z vládnutí a vydírat takto koaliční partnery, má Nečasův kabinet jedinou možnost, jak se "faktoru VB" zbavit. Přiznat si, že se to prostě nepovedlo, rozpustit se a oznámit předčasné volby. Nejde o to, že by v tomto případě byla chyba na straně ODS či TOP 09. Problém je v tom, že před dvěma lety - kdy dalo véčkám hlas přes jedenáct procent voličů - nemohl nikdo z nezainteresovaných tušit, jak obludný a klientelistický projekt to ve skutečnosti je.

Teď už se to ví. A protože Vít Bárta hraje stále o své akcie, není jiná cesta než vyhlásit "politický bankrot".

Je zřejmé, že svým chováním Bárta posunul hranici politické kultury na úplné dno. Překonal dokonce i Jiřího Paroubka. Ten aspoň dokázal svým "šibalům" domluvit, aby poté, co je policie obvinila z korupce v kauze biolíh, odešli z politiky. A nemluvě o případu kakaového poslance Michala Krause, jenž na jeho výzvu složil poslanecký mandát, když se ukázalo, že domlouval podezřelé kšefty v Ghaně. (Aniž by byl obviněn či odsouzen.)

Když se Vít Bárta bude nakonec ucházet o post hejtmana v Plzeňském kraji, nemějme mu to za zlé. Žijeme ve svobodné zemi. Každý má právo se svobodně vyjadřovat a kandidovat, kam chce. I superguru Bárta, byť s ním nemusíme souhlasit, nebo ho nemilovat.

Bude jen na voličích, aby mu dali najevo, jestli si ho v politice přejí, nebo ne. Minulé volby, kdy lidé vykroužkovali takové "celebrity", jakými byli Michal Kraus, Ivan Langer či Petr Benda, dávají jistou naději na lepší časy. Na časy bez superguruů a jejich půjček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video