Václav Klaus

Václav Klaus | foto: Michal Klíma, MAFRA

Represivní složky se vymanily kontrole, míní Klaus. Žádá zásadní změny

  • 390
Červnový zásah Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu podle exprezidenta Václava Klause ukázal, jak snadno mohou soudy, státní zastupitelství a policie ovlivňovat situaci v zemi. Podle Klause jsou nutné zásadní změny. Represivní složky jinak podle něj mohou zlikvidovat celý politický systém.

Klaus zareagoval na úterní výrok Nejvyššího soudu na svých stránkách  Podle něj sice rozhodnutí soudu krátkodobě změnilo situaci v České republice, ale neměly by se opomínat dopady, které bude mít červnová akce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) do budoucna.

"Je třeba od základu změnit postavení státních zástupců a na ně navázaných policejních a justičních kruhů. Ani se nechce domýšlet, kam až by např. vedla - těmito kruhy protlačovaná - samospráva prokurátorů, která by rozmetala i dnešní chatrný zbytek vazby této moci na veřejný mandát," uvažuje Klaus na webu.

Podle něj se totiž už delší dobu projevují ambice státních zastupitelství, policie a soudů rušit výsledky voleb a měnit vlády. To je podle Klause projev slabosti politického systému. "Před 24 lety jsme si přáli pád komunismu i proto, abychom represivní složky dostali pod kontrolu volených zástupců lidu. Nyní jsme byli svědky toho, že se tyto složky z této kontroly znovu vymanily a 'slabosti' naší demokracie dokázaly okamžitě využít," píše bývalý prezident.

"To podstatné však je, že se ukázalo, že má represivní aparát potenci pod maskou šíření údajného dobra zlikvidovat celý politický systém," dodává. Represivní aparát by proto neměl mít zcela volné ruce. Historie totiž podle Klause ukázala, že při nedostatečné kontrole se časem zásahy dotknou i běžných lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video