Marian Kotleba na tiskové konferenci. (24. listopadu 2013)

Marian Kotleba na tiskové konferenci. (24. listopadu 2013) | foto: SME.sk

KOMENTÁŘ: Přímá volba neonacistů. Slovenský scénář hrozí i v Česku

  • 403
Zvolení neonacisty Kotleby je varovným signálem pro Česko. Podobný scénář totiž hrozí i zde, pokud budou politici dlouhodobě ignorovat problematiku vyloučených lokalit a v diskusích používat antisystémové argumenty. Trvale živená nespokojenost se nemusí zastavit u pouhé rétoriky, píše v komentáři zástupce šéfredaktora MF DNES Karel Škrabal.

Zvolení slovenského neonacisty Mariana Kotleby "hejtmanem" Banskobystrického kraje vysílá do Česka několik signálů.

Pokud nebudeme řešit problematiku vyloučených lokalit, uplatnění Romů a pozitivní osvětu mezi majoritou, udělá i Česko brzy obdobný první krok na cestě k nacionalismu a autoritářství. Řešením však není vládní alibismus, ale zřetelné činy. Rodící se vládní koalice by tuto agendu měla zařadit mezi vážné priority. Je snad něco důležitějšího než předcházet ohrožení demokracie?

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Pavel Páral: Čerti se žení v tunelu Blanka
  • Bohumil Pečinka: Odnikud někam
  • Karel Steigerwald: Nové větry, staronové problémy
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Druhým signálem je varování před paušálním pomlouváním politiky. Pokud budou politici proti sobě používat antisystémové argumenty, že (rozuměj všichni) kradou a nemakají, jednou si lid zvolí někoho, komu už nebude stačit ostré vyjadřování a opravdu začne měnit systém. Nikde není psáno, že trvale živená nespokojenost se musí zastavit u podnikatelského protestu reprezentovaného hnutím ANO či pouhé rétoriky, jak ji předvádějí komunisté. Jak se například vybarví Úsvit Tomia Okamury?

Právě Úsvit přímé demokracie má ve středobodu své rétoriky zakleto další varování, které k nám míří z Banské Bystrice. Přímá volba všeho. Ke zvolení neonacisty Kotleby došlo i kvůli tomu, že se demokratické strany nedokázaly dohodnout na společném postupu proti nedemokratickému kandidátovi. Voliči normálních stran - kromě voličů Směru, jehož kandidát s Kotlebou prohrál - se nezmobilizovali.

Ve druhém kole je to buď, anebo. A když systémové strany nepochopí, že systém je důležitější než vlastní krátkodobé zájmy, přijdou fatální důsledky. Že se něco takového stane i u nás, je, bohužel, lehce představitelné.

V Česku se hodně mluvilo o přímé volbě starostů. Ta může mít praktické nedostatky, jako je nefunkčnost mezi zastupitelstvem a starostou. Možná ji lze řešit dobrým zákonem, možná pravomocemi starosty. Myslím si však, že jsou to úvahy vedoucí do pasti. Správa obce má být založena na domluvě. Většinový prvek přímé volby starostů má v sobě zakódováno převálcování oponentů. Přímo zvoleného prezidenta občan může ignorovat, nelepit na dopis jeho známku. Ale co můžete dělat, když se stanete převálcovanou menšinou ve své obci? Odstěhovat se?

Kotleba před volbami svlékl uniformu s nacistickým designem a vpochodoval na županství v obleku. Rozhodně to však není začátek kultivace nácka. Kotleba udělá vše pro to, aby po příštích volbách nezůstal - tak jako nyní v zastupitelstvu - osamocen. Tento hnědý příběh jeho zvolením nekončí, ale začíná. Bohužel i pro nás. Čeští neonacisté teď mají v Kotlebovi "výrobní návod", jak uspět.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video