Prezident Václav Klaus při pondělní návštěvě Karlových Varů

Prezident Václav Klaus při pondělní návštěvě Karlových Varů | foto: Václav Šlauf, MAFRA

KOMENTÁŘ: Klaus se v názoru ke Šluknovsku mýlí, a to hned dvakrát

  • 103
Nejdříve prezident Václav Klaus žádal postupovat v rozbouřeném Šluknovském výběžku rázně. O den později ubral na razanci a zastal se premiéra Petra Nečase, který do regionu zatím nepřijel. Ani v jednom však prezident nemá pravdu.

Prezident řekl: "Tady musí stát nemilosrdně zasáhnout, zasáhnout silou, aby tyto nepokoje skončily. To je naprosto evidentní věc." V úterý to poněkud zrelativizoval: "Ať si to vláda řeší sama. Nebudu dávat žádné knížecí rady - nebo hraběcí, knížete už v té vládě ostatně mají."

Tak jak? Je evidentní, že se mají nepokoje na Šluknovsku řešit silou, nebo je věcí kabinetu, zda je například nebude řešit květinami za uchem a pochodem pravdy a lásky?

Nechytejme však Václava Klause za slovo. Kdo by chytal důsledně, uchytal by se k smrti. Náš prezident je různými zaonačováními, drobnými lžemi, překrucováním významů a vůbec všemi rétorickými triky posedlý.

První výrok o nemilosrdné síle je patrně jeho názorem. Druhý, mírný až skoro humorný, byl, byť nejspíše nechtěně, pronesen při obraně Petra Nečase. Premiér, jak známo, se do vroucího kotle nevydal a je mu to vyčítáno starosty, veřejností i novináři. Klaus hájil jeho právo nejezdit, neb to situaci nijak nepomůže.

Jak už se stalo v poslední době skoro pravidlem, ani v jednom bodě nemá prezident pravdu. Silou je potřeba šetřit a Nečas už měl být ve Varnsdorfu včera. Proč?

Situaci nespokojených Britů a deprivovaných českých Romů nejde srovnávat

Klaus se nejspíš inspiroval v Británii. David Cameron tam zasáhl proti nedávným nepokojům odhodlaně a nemilosrdně. Sklidil vděk pokojných občanů, tak silný, že někteří udávali své rabující děti. Rozběsnění výrostci a výrostkyně se zalekli a zalezli.

Jenže problém nespokojenců v Británii a deprivovaných Romů u nás je naprosto rozdílný. Stačí říci, že zdejší Romové prchají do Británie jako do země zaslíbené. Ta totiž poskytuje přistěhovalcům a pronásledovaným pomoc a relativní komfort. Československý a český stát Romům dlouhodobě nepomáhají, ba jim škodí.

Začalo to tím, že jim v padesátých letech uřezali kola od vozů, ukradli koně a Romy zavřeli do paneláků. V devadesátých letech pak nikdo neřešil problém přistěhovalectví slovenských Romů, kteří byli zvyklí žít ve svých chatrčích v polozvířeckých podmínkách. Romská komunita – nikdo přesně neví, kolik Romů tu žije – nechce mít s většinovou společností nic. Dávky považuje za nárok. Gadžové ubližují, ať aspoň platí. Lhát se jim smí, okrádat je také...

Je to obrovský sociální a civilizační střet. Romové se až dosud neuchylovali ke kolektivním násilným protestům, nemají to v povaze. A běloši se také jen sporadicky vydávali lynčovat romská ghetta.

To, co bylo pod povrchem, vyvřelo. Stát se musí konečně dokopat k tomu, co léta zanedbával. Pracovat důsledně s Romy i s bílými. Usmiřovat, hledat mosty. Síla? Ne. Cukr a bič? Možná.

Premiér musí být odvážný, do Varnsdorfu měl jet

K návštěvě Nečase: možná to skutečně není zcela důležité. Jenže premiér je muž nadaný největší mocí v zemi. Není to úředník, ale vůdce. Má být příkladem občanských ctností, k nimž patří i odvaha.

Petr Nečas je z hlediska ctností příkladnějším premiérem než jeho předchůdci. Tím, že nejel do Varnsdorfu, však propásl dvě věci. Zaprvé mohl ukázat, že je rázný muž. A zadruhé, kde jinde než přímo na místě by se měl dovědět, oč běží? Teoretická příprava nepomůže, přijdou-li ke slovu mačety a dlažební kostky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video