Premiér Bohuslav Sobotka (uprostřed) a olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (vpravo).

Premiér Bohuslav Sobotka (uprostřed) a olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (vpravo). | foto: ČTK

KOMENTÁŘ: Kdo má problém? Nejen hejtman Rozbořil

  • 47
Situace v Olomouckém kraji po zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu byla hodnocena a popisována z mnoha úhlů pohledu. Politolog Kamil Švec se ve svém komentáři zamýšlí, co obvinění hejtmana Jiřího Rozbořila znamená pro sociálnědemokratickou stranu a premiéra Sobotku.

O roli hejtmana Jiřího Rozbořila v kauze vyšetřované státním zástupcem Ivo Ištvánem a šéfem ÚOOZ Robertem Šlachtou zatím příliš mnoho nevíme. Můžeme se na základě kusých informací domnívat, že se jedná o odhalení spletité sítě vazeb mezi policejními složkami, politickými elitami a šedými eminencemi Olomouckého kraje.

Hejtman Rozbořil se snaží svoji roli marginalizovat a jeho advokát mluví pouze o jakémsi povídání u piva (více zde). Nicméně v politice od jisté doby zdomácnělo tvrzení „padni komu padni“ a v rámci hesla „jeden za všechny, všichni pouze za sebe“ se přehnaná solidarita nedá předpokládat. David Rath by mohl vyprávět, jak rychle může být vysoký představitel strany hozen přes palubu. Jiří Rozbořil má navíc tu nevýhodu, že není ani vysokým představitelem strany, ale „pouze“ řadovým hejtmanem. A to není jeho jediná nevýhoda.

Sobotka vs. Hašek

Premiér Sobotka má dnes již situaci v ČSSD poměrně jistě pod kontrolou, ale ještě před dvěma lety v době voleb měl velmi silného soupeře v podobě předsedy Asociace krajů Michala Haška. Jihomoravský hejtman, proslavený zejména svoji snahou společně s dalšími věrnými a prezidentem Zemanem zvrátit povolební situaci v sociální demokracii, měl ve straně poměrně značnou podporu.

Kamil Švec

Politolog Kamil Švec

Působí na Katedře politologie FSV UK v Praze. Odborně se zaměřuje na formování vlád a koaliční vyjednávání. Zabývá se zejména českou politikou a politikou na úrovni krajů a obcí.

Křídlo Haškovců bylo podobně silné jako křídlo Sobotkovců. K Haškovcům se počítal i hejtman Rozbořil, společně s většinou sociálnědemokratických členů Rady Olomouckého kraje. Když však Hašek prohrál, Rozbořil a mnozí další sociálnědemokratičtí radní narychlo „převlékali kabáty“ a přesvědčovali premiéra Sobotku, že jejich loajalita patřila vždy jen jemu.

Sobotkovi se tak situace v Olomouckém kraji může paradoxně velmi hodit, neboť se tím zbavuje i významných spojenců Michala Haška. První náměstek hejtmana Alois Mačák odstoupil před měsícem kvůli darům od soukromých firem (více zde), samotného hejtmana může premiér donutit k odstoupení na základě jeho obvinění policií.

Ale ani Sobotka nemůže mít z nastalé situace úplnou radost. Odstoupí-li Rozbořil, nebude mít sociální demokracie nikoho dostatečně zkušeného, kdo by hejtmanský post mohl obsadit, první náměstek je ve funkci jen ten měsíc. Politici, kteří patří do Sobotkova křídla, si již našli vlastní uplatnění, neboť je Rozbořilovi Haškovci mezi sebe nepustili. A kdo by chtěl být hejtmanem na jeden rok? Nebude to jednoduché rozhodování.

Pozitivní dopad?

Korupční kauza VIDKUN

Situace v Olomouckém kraji není vůbec utěšená. Olomoucký kraj je decimován hned několika politickými kauzami. Sociální demokrat Mačák sice na úřadu už není, nicméně nad hejtmanstvím se stále ještě vznáší stín podezřelých zakázek pro IT firmu bratra Rozbořilova předchůdce a dnes senátora ČSSD Martina Tesaříka. Obvinění z napojení nejvyššího představitele kraje na policii a ze snahy ovlivňovat vyšetřování je posledním a nejzávažnějším případem. Rozbořil je možná poslední kapkou v pomyslném poháru vína, následujíc příkladu někdejších krajských vládců Davida Ratha, Jany Vaňhové či Jaroslava Palase.

Všechny tyto problémy by ale mohly být pozitivní dopad, pokud si je Bohuslav Sobotka dostatečně uvědomí. Celá ČSSD totiž bude muset zařadit vyšší rychlostní stupeň a nespoléhat na svoji značku a věrnost voličů. Situace v krajích ukazuje, že sociální demokracie není v dobré kondici, strana má ve vysokých pozicích stejně nespolehlivé lidi, jaké kritizovala třeba u konkurenční ODS.

Když k tomu připojíme aktuální spory v koalici na celostátní úrovni a oblíbenost strany ANO, která už v jednotlivých krajích čeká za dveřmi, aby se ujala vedení krajů, čeká premiéra Sobotku a celou sociální demokracii spoustu práce. S nápravou je třeba začít rychle a nejlépe v Olomouci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video