Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Já, prezident aneb chval se, ale neříkej nic

  9:03aktualizováno  9:03
Pan prezident správně zvolil datum obvyklého prezidentského projevu. Vymezil se tak proti Klementu Gottwaldovi a jeho prvnímu lednu a zároveň se přiblížil k TGM. Zajímavě také zvolil linii svého projevu.

Miloš Zeman krátce před svým vánočním projevem (26. prosince 2013) | foto: ČTK

Témata státní, politická i mezinárodní (až na vztah k EU, který je vyjádřen vlajkou na Hradě) nechal stranou a soustředil se na sebe.

Splnil bezmála všech pět slibů, které dal všem voličům. Podařilo se mu nevyhlásit amnestii a milosti, až na výjimky, předal ministerstvu spravedlnosti. Šťouralové by řekli, že dát milost má být posvěceno aurou prezidenta, nikoliv aurou úředníků z ministerstva. Připomněl, že nedal milost nikomu, kdo zabil svého otce, ani cyklistům. Mohl uvést další příklady, kdy také nedal milost. Skromně zůstal u jednoho.

Dokument: vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana

Nerad by se chlubil cizím peřím a připomněl také význam osobní odpovědnosti. Podle ústavy je prezident osobně neodpovědný, ale Miloš Zeman se tím nenechá zabrzdit, odpovědnost bere. Pochválil svůj fond na podporu republiky, kde se příspěvky a dary slétají stále častěji. Ví, že to nic nevyřeší, ale přece jen... Jde o analogii fondu na podporu a rozvoj republiky. Každý se dovtípí, že ten fond zřídil on. Dává tam třetinu platu.

Chtěl být prezidentem sjednotitelem - a povedlo se. Sjednotil všechny občany krom těch, kteří se nesjednotili. Ale ti patří k hrstce, které uniklo, že prezidentské volby už dávno skončily. Zklamal však v problematice kouření. Kouří dál. S jinými neřestmi se tentokrát nesvěřil.

Pochválil zato své rozhodnutí jmenovat vládu odborníků pana Rusnoka. Všichni ministři tam jsou skuteční odborníci, ten na dopravu, jiný na průmysl či kulturu. Tu ale nezmínil. Skoro se zdálo, že příštího odchodu pana Rusnoka a jeho odborníků lituje. Kdo ví, co po nich přijde za plevel.

Nepřímo pochválil i zvýšení státního dluhu, které Rusnok do rozpočtu vložil. Je to jistě dobrý startovní blok pro běžce příští vlády, která má v zájmu rozvoje republiky připraveno mnohem víc dluhů, než si troufli Rusnokovi opatrníci.

Vcelku se prezidentovi podařil projev, v němž byly všechny jeho úspěchy i drobné neúspěchy (viz kouření) pěkně vyvážené. Vše důležité o sobě řekl v relativně krátkém čase, na státníka neobvyklém. Mohl o sobě mluvit dvakrát či třikrát delší dobu a stále by bylo co říci.

Titěrné mušky na pěkném obraze

Možná vznikne polemika, že prezidentův projev k národu, ať už v lednu, nebo v prosinci, či jindy, by měl obsahovat spíše témata nám všem společná. Že na chválu si má i prezident počkat z jiných úst. Někdo bude uvádět, že prezident nepromluvil o politické situaci, v níž republika je. Také nezhodnotil vývoj hospodářství či stav kulturního života. I vztah k EU charakterizoval především vlajkou, což je přec jen nakonec jen tyč a látka s hvězdičkami.

Mohly by přijít třeba i námitky další. Že se vyhnul celé řadě vlastních problematických činů a projevů, o kterých šťouralové říkají, že jsou "na hraně" ústavnosti. Ani úspěchy Rusnokovy vlády blíže nepojmenoval. Byl by to úkol obtížný, ale prezident se o něj měl pokusit. Lidé si z celého Rusnoka zatím pamatují jen velkorysé rozdávání odměn vládním činitelům, jejichž úkoly byly jen udržovací.

Ani o zvláštnosti a nesrozumitelnosti vztahů Hradu a Lidového domu jsme se nedozvěděli nic. Ale to vše jsou jen titěrné mušky na pěkném obraze prvního roku panování státníka. Určitá neurčitost prezidentova projevu je ve skutečnosti výhodou, nikoliv nedostatkem. Nevzniknou žádné větší polemiky či námitky a kritiky. O politické či hospodářské krizi, o krizi duchovní nemluvě, jsme se nic nedozvěděli, není proto co kritizovat.

Ani k poznámkám o nejnovější politické situaci se prezident strhnout nedal. Natož aby řekl, co nás asi čeká. Snad jen naznačil, že i to vyřeší správně. Projev přispěje k uklidnění a rozjasnění nejasné situace. Kritik a polemik jsou lidé přesyceni, je čas chvály. Té se lidem dostalo dost a dost. Máme v čele prezidenta úspěchů a to je v bouřlivém období, které nás čeká, hodně.

Správné také je, že se pan prezident nedal strhnout k nadávkám. Slova jako hnůj či idiot nepadla. A přitom - lidí, kteří by si takové odborné označení zasloužili, je mezi námi stále dost. Lze to chápat jako jakousi vánoční amnestii. Prezident se zavázal, že výjimečně neřekne blbcům, že jsou blbci. V tom následuji, pane redaktore, pokud víte, o koho se jedná, jistého Krista, který byl také odborníkem, řekl by.

Optimisté mohou prezidentův projev chápat také jako velký slib a závazek - příští rok přestanu kouřit, začnu tabák jen žvýkat , což mi lékaři nezakázali. A to je velký úkol. Příští projev by mohl být na strhující téma: jak jsem dožvýkal.

Sliby se plní, řekl Zeman ve vánočním poselství:

 
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Marketingový manažer Bílinské kyselky Karel Bašta.
Čína je ochotna platit za litr Zaječické hořké 600 korun, říká manažer

Před 300 lety se začala psát historie Zaječické hořké vody z Bíliny, která je přírodním projímadlem. „V dobových encyklopediích se píše, že produkty zřídel v...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Recept na lepší školství? Přidat ředitelům a více analyzovat, míní organizace

Osmnáct organizací zaměřených na vzdělávání vypracovalo společně priority rozvoje vzdělávání na další čtyři roky. Koncept nyní prezentují politikům. Navrhují...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Spory o trasu dálnice u Litomyšle gradují. Radní chtějí tajné hlasování

Hádka o to, kudy povede dálnice D35 kolem Litomyšle, vrcholí. Ve čtvrtek budou tamní zastupitelé rozhodovat o tom, zda souhlasí s vedením po vysokých náspech...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.