Premiér Bohuslav Sobotka zavítal do Vrbětic na Zlínsku, kde v říjnu vybuchly...

Premiér Bohuslav Sobotka zavítal do Vrbětic na Zlínsku, kde v říjnu vybuchly sklady s municí (8. listopadu 2014). | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

KOMENTÁŘ: Pošta pro premiéra Sobotku

  • 72
Neonacistickým hackerům se podařilo prolomit e-mail premiéra Sobotky a jeho poradce Oty Novotného. Na veřejnost se tak dostaly zprávy, které se dotýkají nejenom osoby samotného premiéra, ale také sociální demokracie nebo vlády. Politolog Kamil Švec komentuje, co jsme se dozvěděli a o čem hackerský útok vypovídá.

White Media, neonacistický server publikující na svých webových stránkách rasistické a xenofobní informace, zveřejnil e-mailovou komunikaci mezi premiérem a jeho poradci. Útok na předsedu vlády není v žádném případě první, neonacističtí hackeři jsou poměrně aktivní a útočí na webové portály a e-mailové schránky osob, které označují za neomarxistické, podporující multikulturalismus či migraci.

Teprve s útokem na e-mailovou schránku Bohuslava Sobotky se o problému začíná více hovořit a hackeři na sebe upoutali větší pozornost.

Kamil Švec

Politolog Kamil Švec

Působí na Katedře politologie FSV UK v Praze. Odborně se zaměřuje na formování vlád a koaliční vyjednávání. Zabývá se zejména českou politikou a politikou na úrovni krajů a obcí.

Smutné je, že až do úterka veřejnost netušila, zda se hackery zabývala policie, či nikoliv. Vzhledem k aktivitě neonacistů se však dá dohadovat, že měli klid na práci a policie se na ně zaměří až nyní. Konečně.

Před Sobotkou i po Sobotkovi

Z pohledu neonacistů je jistě triumfem, že se dostali k osobní poště samotného premiéra a jeho poradců. Dozvěděli jsme se však ze zveřejněných zpráv něco podstatného, něco převratného s potenciálem svrhnout premiéra a vládu? Nikoliv. Tedy prozatím.

Zprávy, které jsou momentálně dostupné, jen potvrzují to, co mnoho lidí tušilo.

Očekával snad někdo, že jsou vztahy mezi Sobotkou a ministrem vnitra, byť jsou oba ze stejné partaje, ideální? Nemělo by tedy nikoho překvapovat, že poradci předsedovi strany píší, aby byl ostražitý a držel si před stranickým kolegou náskok. Stejně tak není příliš zajímavé zjištění, že expertní skupiny připravují ideovou konferenci a program politické strany.

To samé platí o vztazích v rámci vlády. Politika je uměním možného a koaliční partneři po celou dobu fungování vlády spolu sehrávají hru o to, kdo se prosadí lépe, kdo prodá dosažené úspěchy a komu se připíší nezdary. A zveřejněné zprávy neříkají nic víc, ani nic méně.

Sobotkovi v uniklých e-mailech psali o přijímání běženců i výběru šéfa ČRo

A jestli zneužívá premiér vládní průzkumy STEM pro úspěchy strany ve volbách? Nebo snaha ovlivnit volbu generálního ředitele Českého rozhlasu? To je samozřejmě k zamyšlení a je třeba se tím zabývat. Není to ale nic neobvyklého, co by se nedělo i dříve. A dít se to zřejmě bude i po Sobotkovi.

Existuje ještě něco?

Vyčítat premiérovi, že za něj koncepce o přístupu k problémům migrace píší poradci, není možné. Premiér má mít kolem sebe tým odborníků specializujících se na různé oblasti, aby byl ve svém rozhodování kompetentní. Bohuslav Sobotka, jako každý jiný předseda vlády, je pouze premiérem, který má rozhodovat na základě informací a podkladů.

Od něj nečekejme, aby vymýšlel kompetence a psal si projevy. A kdo někdy viděl známý seriál „Jistě, pane premiére!“, ten ví, že ani silný britský premiér nemá mnoho prostoru pro prosazení vlastních myšlenek.

Je-li na kauze něco podstatného, tak fakt, že nebyly zveřejněny zprávy samotného předsedy vlády. To, co máme možnost číst, jsou vesměs jen e-maily adresované premiérovi. Jsou to informace, které dostává, nevíme však, jak s nimi pracuje, jak na ně odpovídá. Sobotka je vždy jen adresátem.

Nyní vědí jen hackeři a Bohuslav Sobotka, zda v e-mailové schránce bylo něco převratného. Předseda vlády by měl udělat vše pro to, aby nebyl vydíratelný. A hrozí-li, že by mohli hackeři disponovat choulostivými informacemi či e-maily, měl by si premiér nechat poradit, že je vždy lepší být před hackery o krok napřed. A to nejen v zabezpečení své e-mailové schránky, ale i ve své otevřenosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video