Jana Nagyová opuští vazební věznici v Ostravě. (19. července 2013)

Jana Nagyová opuští vazební věznici v Ostravě. (19. července 2013) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

KOMENTÁŘ: Nečas je zase premiér aneb co by bylo bez Nagygate

  • 124
Hnutí ANO znají jen lidé z okresních kulturáků, které se svou roadshow navštívil Andrej Babiš. Jeho hnutí některé agentury pro výzkum veřejného mínění vůbec neregistrují, jiné mu přisuzují sotva půl procenta hlasů. Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury vůbec neexistuje.

Ekonomika se konečně oživuje, po dlouhé recesi je první čtvrtletí v plusu. Preference zatracované ODS pomalu opět rostou, dohromady s TOP 09 už mají stejně silnou podporu veřejnosti jako opoziční sociální demokracie.

Je začátek června 2013 - zkusme si prostě představit, co by se dělo bez aféry Nagygate. V pátek třináctého to bude rok od nočního zásahu protimafiánské policie ve Strakově akademii, po němž se otřásla a úplně změnila česká politika.

Představme si tedy, že premiér Nečas neselhal a nezaměstnával na Úřadu vlády svou milenku Janu Nagyovou, která se jako neřízená střela setkává a úkoluje špiony, šéfy velkých státních firem, ministry, lobbisty i kmotry. A ti jí zase ochotně dělají radost dary typu luxusní šperky, boty a kabelky. Lidově se tomu říká "co by kdyby", odborně kontrafaktuální historie.

Do řádných sněmovních voleb zbývá přesně rok a Petr Nečas vážně věří, že pravice v nich může ještě uspět.

"Tato země má své ekonomické problémy, nicméně tu nejtěžší etapu má za sebou. Má konsolidované veřejné finance a může se nyní orientovat na ekonomický růst," hlásí Nečas v květnu 2013 v projevu ve sněmovně. Věří, že vláda má za sebou tři roky nepopulárních kroků, kdy se jen škrtalo a šetřilo. Po snížení platů státních zaměstnanců a zpomalení růstu penzí chystá kabinet těsně před volbami ukázat vlídnější tvář.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Karel Steigerwald: Proč kultura?
  • Miroslav Korecký: Koláč od krále k nezaplacení
  • Tomáš Nídr: Samba v ofsajdu
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

"Musíme zastavit veškeré strašení a ukázat lidem světlo na konci tunelu. Jsem přesvědčen, že zvolnění úspor a škrtů je to, co teď naše ekonomika potřebuje," skutečně tehdy řekl premiér Nečas v rozhovoru pro MF DNES. Doufá, že lidé pochopí a ocení strategii "museli jsme si utáhnout opasky, aby zas bylo líp". Zároveň Nečas coby šéf ODS tvrdě nutí stranické kolegy, aby už teď začali pro sněmovní kandidátky místo zasloužilých modrých kádrů shánět nestraníky – místní elity z řad lékařů, učitelů a ředitelů škol.

Nahrává mu nejen hospodářské oživení, ale také hádající se ČSSD, která už tradičně umí v cílové rovince ztratit svůj velký náskok. Má za sebou březnový sjezd v Ostravě, kde byl skandovaným potleskem vítán prezident Miloš Zeman. Na jeho teatrální objímání s Michalem Haškem mlčky z pódia přihlížel Bohuslav Sobotka. Dokonalá ilustrace rozdělení strany a taktéž toho, kdo je tady skutečný vládce.

A Lidový dům pomáhá soupeřům dalšími "nevynucenými chybami" v podobě výroků Jana Mládka, tehdy stínového ministra financí. Ten naštve dvě silné voličské skupiny. Živnostníky označí za parazity, kteří neplatí daně. A důchodci by prý měli odcházet do penze pět let před smrtí, aby dlouho nezatěžovali státní rozpočet.

Cesta k překvapivé možnosti, že zůstane premiérem v nějaké koaliční sestavě i po řádných volbách v květnu 2014, vypadala najednou schůdněji. Jindy introvertní a podezřívající Petr Nečas se na jaře 2013 zdál v neobvyklé pohodě. Žertoval a měl pocit, že mu věci konečně vycházejí. Energie měl najednou na rozdávání. Bohužel pro něj jí měla dost i Jana Nagyová.

I když, pravda, v tu chvíli už na termín květen 2014 ve velkém zbrojil také Andrej Babiš, který si zrovna najal mága volebních kampaní Alexandera Brauna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video