Volební lídři před debatou v Českém rozhlase - zleva Miroslava Němcová (ODS),

Volební lídři před debatou v Českém rozhlase - zleva Miroslava Němcová (ODS), Lubomír Zaorálek (ČSSD), Andrej Babiš (ANO), Miroslav Kalousek (TOP 09) a v pozadí Martin Pecina ze SPOZ. | foto: Dan Materna, MAFRA

KOMENTÁŘ: S ANO raději ne! Zůstane fenomén voleb na ocet?

  • 107
Babišovo hnutí je příliš mladé na to, aby bylo zralé a spolehlivé. Po volbách se může začít štěpit a stát se zdrojem nestability. Dnes proto kdekdo nechce ANO za spojence. Povolební počty to však mohou změnit, píše ve svém komentáři Petr Nováček.

Nejčerstvější údaje předvolebního výzkumu společnosti TNS Aisa pro Českou televizi hovoří jasně. Kdyby se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, zvítězila by v nich s 28,5 procenta hlasů ČSSD. O 16 (!) procentních bodů méně by shodně obdržely ANO a KSČM a 11 procent čtvrtá TOP 09. Následuje více než čtyřprocentní "schod" a pod ním pátá ODS (6,5 procenta), šestá KDU-ČSL (6 procent), sedmý Úsvit přímé demokracie (5 procent), osmá SPOZ (4,6 procenta) a devátá Strana zelených (3,5 procenta).

Poněvadž se jedná od počátku září již o čtvrtou vlnu citovaného výzkumu, lze registrovat určité tendence. Postavení vedoucí ČSSD je stabilní, neboť její volební model osciloval jen mezi 29 a 28 procenty. Nedopadne-li na „volební bojiště“ ve zbývajících deseti dnech nějaký šrapnel, který vše obrátí vzhůru nohama, ČSSD ve volbách zvítězí. Otázkou je, zdali překoná třicetiprocentní hranici, což by dalo Bohuslavu Sobotkovi šanci domluvit menšinovou vládu ČSSD podporovanou komunisty.

Dvanáctiprocentní KSČM

Ale pořád by šlo jen o šanci, nikoli o jistotu, protože KSČM má sice nejstabilnější voličskou základnu, nicméně z 15,5 procenta na počátku září sklouzla na současných 12,5. Pravda, před týdnem jí naměřila TNS Aisa pouze 11 procent.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Jaroslav Mašek: Na Západě naposledy zbankrotovala vláda Německa
  • Pavel Páral: Je to marný, je to marný
  • Tomáš Macek: Váňa není nahraditelný. Ani hned, ani za 10 let
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Byl to výkyv, anebo Filipova strana stoupá k zářijovým 15 procentům či ještě výš? Volební výsledek komunistů bude mít pro Bohuslava Sobotku význam zásadní, ne-li osudový. "Dvanáctiprocentní" KSČM a méně než "třicetiprocentní" ČSSD by asi ve Sněmovně nedaly dohromady tolik hlasů, aby dokázaly instalovat a držet při životě Sobotkovu vládu.

S ani ne 45 procenty hlasů, když se přepočtou na mandáty podle ne právě spravedlivé d’Hondtovy formule, jež silným přilepšuje a slabým ubírá, se už k většině v Poslanecké sněmovně dobrat dá. Proto Sobotka tolik lpí na alespoň třicetiprocentním volebním zisku ČSSD. I při průměrném výsledku KSČM by pak byla realizovatelná jeho prioritní vize, totiž menšinový kabinet ČSSD s tichou podporou komunistů. Z reálných vizí je dost pravděpodobně Sobotkovou jedinou!

Spolupráce s KDU-ČSL by sice byla rovněž možná, neboť programy obou stran se v lecčem podobají a lidovci jsou dnes středovou stranou. Jenomže dostane-li se KDU-ČSL do Sněmovny, jako že to na to vypadá, téměř jistě nezíská takový počet mandátů, aby sama dokázala držet nad vodou Sobotkovu vládu. V trojspolku s komunisty by to samozřejmě byla "tutovka", jenomže s nimi odmítají lidovci na vládní úrovni spolupracovat.

S kým však půjde ČSSD do vlády, pokud to Sobotkovi nevyjde s KSČM? To je ve hvězdách, neboť šéf sociálních demokratů jako povolební partnery odmítl nejen pravicové strany ODS a TOP 09, ale také zemanovskou SPOZ (která se podle něj nedostane do Sněmovny) a zvláště silným hlasem "komerční strany" - Babišovo hnutí ANO a Okamurův Úsvit přímé demokracie. Úsvit se v předvolebních průzkumech dosud pohyboval pod pětiprocentní hranicí, a byť je to konkurenční množina levicová, Lidový dům na rozdíl od ANO příliš nedráždil.

Andrej Babiš je samozřejmě "jiná káva"! Od letošního srpna ANO více než dvaapůlkrát nabobtnalo co do potenciálních voličů a po blížících se volbách má páku na to, stát se "papírově“ druhou nejsilnější politickou veličinou v zemi. Pohříchu jenom "papírově", poněvadž hnutí ANO je dynamit, jenž může explodovat a volbami vytvořenou politickou strukturu ruče pobořit.

Příliš předčasné volby

Za dva roky své existence je nevyzrálé, bez pevného názorového rámce, ne-li ideologie, která by ANO držela pohromadě. Ze všech možných směrů nasálo členy a potažmo kandidáty do voleb, a stejně tak voliče, jež ANO odsálo ódéesce, topce, ale i zleva sociální demokracii. Možná by si to všechno trochu "sedlo", jenomže volby přicházejí o půl roku dříve, takže hnutí je stále ještě ve stadiu kvasu. Když takovou lahev zazátkujete, vybuchne!

Jak s ANO "zamává" případný volební úspěch, těžko předvídat. Babiš už sepisuje Desatero morálních závazků poslance, ale poněvadž nemáme imperativní mandát, je to celkem k ničemu. Jakmile poslanci ANO složí slib, nebude už na ně mít Babiš páky. Rozhodnou-li se mandáty zobchodovat jako Melčák, Pohanka a někteří z Věcí veřejných, politická konstrukce, jež vzejde z voleb, může jít obratem k zemi. Sobotka se tedy právem obává něco si s ANO či s Úsvitem začít, poněvadž jsou to množiny nevyzpytatelné. Jenže po volbách se on nebo kdokoli jiný s nárokem na premiérské křeslo bude muset dopočítat k parlamentní většině! A výsledek voleb může být takový, že bez ANO se k ní nedopočítá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video