Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Chce tu vlastně někdo zákon o prokazování původu majetku?

  15:38aktualizováno  15:38
Prezident Miloš Zeman navštívil koncem minulého týdne dolní komoru Parlamentu, aby podpořil schválení změn zákonů souvisejících s prokazováním původu příjmů a majetku. Ve Sněmovně, kde se snad všichni poslanci zaklínají potřebou bojovat proti korupci, to mělo být něco jako triumfální jízda. Reakce politiků jsou ale mnohem chladnější, všímá si publicista Vladimír Votápek.

Prezident Miloš Zeman při svém projevu v Poslanecké sněmovně. (19. června 2015) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Připomeňme si nejprve, co je obsahem návrhů, předložených vládou Bohuslava Sobotky. Především - nejde o nějaký nový zákon, ale „pouze“ o novely dvou existujících zákonů.

Za prvé je to změna zákona o daních z příjmů a pak také menší úprava paragrafu 227 trestního zákoníku. Smysl navrhovaných změn je dát finanční správě možnost srovnávat výši majetku a příjmů fyzických osob. Pokud by rozdíl mezi hodnotou majetku (resp. spotřeby) poplatníka a jeho deklarovanými příjmy převýšil sedm milionů korun, správce daně by ho mohl vyzvat k prokázání vzniku a původu příjmů. V případě, že poplatník své příjmy neprokáže, nebo pokud finanční správa nahlédne, že majetek poplatníka přesahuje hodnotu deset milionů korun, pak jej může vyzvat k podání prohlášení o majetku (text návrhu najdete zde). A konečně, pokud fyzická osoba uspokojivě nevysvětlí původ svého majetku, úřad přikročí k vyměření daně, případně penále.

Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje především vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Otázkou ale zůstává, odkud se finanční správa dozví o velikosti majetku té které osoby. A to u některých komentátorů a poslanců vyvolává obavy z udavačství, případně z vyřizování osobních účtů, jak řekl například místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.

To asi nelze vyloučit. Možná, že nějaký soused, nebo obchodní partner, využije této příležitosti, aby si prostřednictvím úřadů zchladil žáhu. Ostatně už dnes platí, že zhrzené milenky a rozvedené manželky jsou nejlepšími přáteli finanční správy. Třeba takový bývalý ministr Kocourek by mohl vyprávět o „odkloněných“ milionech…

Toto potenciální, a doufejme, že nepodstatné, omezení práv, nebo spíše komfortu bohatých, bude ale vykoupeno zásadní možností donutit podezřelé osoby, aby musely prokázat původ svého majetku. Je to velmi opatrné opatření, které samo o sobě mnoho nezmůže, ale je to určitě krok správným směrem. Naše země je tak prorostlá korupcí a úplatkářstvím, že každé opatření, které korupčníkům a jejich spojencům znesnadní život a především další okrádání státu, společníků a nás všech, je více než vítáno.

Něco je lepší, než nic

Upřímně řečeno, spíš by bylo možné kritizovat zákon pro přílišnou opatrnost, či měkkost. Prezident Zeman ve své řeči ve Sněmovně varoval před tím, aby změny zákonů nevytvořily situaci, kdy by byla minulá porušení zákona vyloučena z přezkoumávání a v praxi by se udělala jen jakási „tlustá čára“ za minulostí, s tím, že krást se nemá až od data vstoupení změn v platnost. Tím by se vlastně dosavadní nelegální příjmy legalizovaly. Vedle amnestie prezidenta Václava Klause by to byl druhý silný signál toho, že politická reprezentace chce zapomenout na minulá porušování zákona.

Je také otázkou, proč se vláda vlastně shodla na částkách sedm, respektive deset milionů korun. Při současné úpravě je možné se obávat, že zkoumaný jedinec se z mnoha problémů vylže prostě odvoláním na strýčka Vika a další pohádkové osoby, které mu poskytly větší nebo menší půjčky…

Nicméně, v životě i v politice platí, že něco je lepší než nic. Pokud se Sněmovna po tolika letech shodne na alespoň nějaké právní úpravě postihující korupčníky, kterým se nechce přiznávat své příjmy, bude to jen dobře. Optimista se může domnívat, že další zpřesňování zákonů už snad bude snazší, než přijetí projednávaného textu. I když, kdo ví...?

Kritika z levé i pravé strany

Soudě z reakcí poslanců na vystoupení prezidenta Zemana se nezdá, že by naši volení zástupci hořeli touhou bojovat proti korupci a ukrývání příjmů. Protože to byla vládní předloha, v diskusi vystupovali kriticky především opoziční poslanci. Dlužno podotknout, že jejich příspěvky se spíše než na meritum věci zaměřovaly na zástupné problémy. To, že hradní kancléř Vratislav Mynář dlouho neodevzdával majetkové přiznání, přesto, že mu to ukládal zákon, je jistě ostudné. Stejně tak je výsměchem to, co nakonec poslancům ve středu ukázal (více zde).

Ale nechápu, proč by to měl být důvod odmítat projednávaný návrh, nebo bagatelizovat prezidentské výzvy k jeho zpřísnění, jak zaznělo z řad TOP 09. Zástupce ODS, bývalý ministr spravedlnosti Blažek, se zase rozhořčil nad prezidentovými slovy o tom, že se korupce nevyhnula ani soudům a poukazoval na skutečnost, že soudce jmenuje právě hlava státu. Doufejme jenom, že různým poslancům a poslankyním jejich rozhořčení nezabrání, aby hlasovali pro vládní návrh a že ho neodsoudí k pomalé smrti v nekonečném kolotoči poslaneckých připomínek a změn.

Budiž zaznamenáno, že ani reakce vládních poslanců nebyla nijak zapálená. Třeba pan poslanec Chvojka, místopředseda poslaneckého klubu ČSSD, považuje zákon hlavně za symbolický krok, a rozhodně se nedomnívá, že by se začali masivně odhalovat korupčníci a zloději. Pan poslanec si totiž nemyslí, že by naše země byla takovými lidmi prolezlá.

Vraťme se ale k přijetí prezidenta ve Sněmovně. Byl sice uvítán jejím předsedou, ale pak už ho nechali jenom sedět na chodbě a následně odříkat projev v plénu. Skoro to vypadalo, jako by on, nebo jeho projev, nebyl Sněmovnou vítán. Možná, že Miloš Zeman dnes sklízí to, co ve vztahu k sociální demokracii a politickým stranám obecně již dlouhou dobu zasíval.

V souvislosti s projednávanými změnami to ale také může vypadat, že přijetí umírněných legislativních změn je pro poslance něco jako nechtěné dítě. Když už ten boj s korupcí měli všichni ve volebním programu a navíc se k němu vláda zavázala i ve svém programovém prohlášení, budou muset nějaký zákon přijmout. Ale velkou radost jim to nedělá.

Proslov Miloše Zemana k poslancům z 19. června 2015:

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Luxusní vila v Černošicích u Prahy, ve které před svým útěkem žil Radovan...
Velká Krejčířova vila zůstane pustá, do dražby se nikdo nepřihlásil

Do první dražby vily ve středočeských Černošicích, ze které před dvanácti lety utekl Radovan Krejčíř, se nepřihlásil v úterý žádný zájemce. Exekutoři rezidenci...  celý článek

V pěti vitrínách v jihlavské nemocnici se zájemci z řad zaměstnanců, ale i...
Nemocnice vystavila skleněné stříkačky, porodnická „mučidla“ i oční magnet

Do dob, kdy se v nemocnicích používaly například skleněné injekční stříkačky, jehly na vícero použití a často až děsivě vyhlížející nástroje, se vrací...  celý článek

Jméno pro dítě (ilustrační foto)
Neobvyklé křestní jméno přestává být stigma. Žijí s námi Hermiony i Stehno

V časech, kdy divačky hltaly romantické filmy o markýze andělů, dostávaly desítky českých děvčátek jméno Angelika. Stejný efekt měla Amélie z Montmartru - do...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.