Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

KOMENTÁŘ: Putin kráčí ve stopách SSSR. Uzbrojí Rusko ke krachu?

  15:39
V podmínkách prohlubující se ekonomické krize Kreml utrácí hlavně za rakety a další zbraně, píše ve svém komentáři pro iDNES.cz publicista Vladimír Votápek. Rusko tak podle něj směřuje k chybám, které dělali předchůdci Vladimira Putina z doby Sovětského svazu. Tratit na tom ale může celý svět.
Putinova busta ve vsi Agalakovo u Petrohradu (16. května 2015)

Putinova busta ve vsi Agalakovo u Petrohradu (16. května 2015) | foto: AP

Hloubka krize, ve které se ocitla ruská ekonomika, překvapila i odborníky. Za prvních pět měsíců registrovala státní pokladna RF příjmy ve výši 5,36 bilionu RUB, zatímco výdaje za stejné období dosáhly 6,41 bilionu RUB. Deficit tedy představuje 1,05 bilionu RUB, neboli 19,6 % skutečných příjmů. Nehledě na slušné zásoby deviz, deklarované Centrální bankou, je Kreml v situaci, kdy musí sáhnout k úsporným opatřením a omezit plánované výdaje státního rozpočtu.

Z krátkodobého hlediska je hlavní příčinou propadu ruské ekonomiky snížení cen ropy a zemního plynu. Dalším faktorem je propad průmyslové výroby, která v letošním roce poklesla o 2,3 %, a významné zvýšení nákladů na obsluhu dluhové služby. Svou roli sehrály i sankce mezinárodního společenství, které omezily finanční operace s ruskými bankami a zakázaly obchod s některými komoditami.

Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Hlavním důvodem současné krize je ale skutečnost, že ruská vláda nedokázala využít dlouhá léta, kdy inkasovala tučné příjmy z exportu ropy a plynu k tomu, aby reformovala ruskou ekonomiku a učinila hospodářství své země konkurenceschopnější. Kreml byl přitom vlastními i zahraničními odborníky znovu a znovu varován, že velmi silná závislost na exportu energetických surovin musí zemi dříve nebo později zavést do slepé uličky.

Výdaje na armádu rostou

To se teď stalo a mezinárodní společenství může s napětím sledovat, jaký recept pro překonání krize Kreml naordinuje své zemi. V zásadě si může vybírat mezi dvěma scénáři. Buď může omezit výdaje a šetřit, nebo může za cenu jistého zadlužení investovat prostředky do oblastí, které mohou roztočit kola ekonomiky a tím přinést vyšší příjmy státní pokladně.

Zatím se zdá, že Rusko šetřit nebude – státní rozpočet se propadá do deficitu a Centrální banka se snaží snižovat úrokovou míru. Jenomže Kreml si pro své investice vybral tu nejhorší možnou oblast – zbrojení. Zatímco do zdravotnictví chce dát letos jenom 78,6 % loňských prostředků, na armádu má jít o 32,8 % více než vloni.

Výdaje na armádu přitom v Rusku rostou už delší dobu. V roce 2014 se Rusko dostalo na třetí místo v objemu výdajů na zbrojení a spolu s Čínou mělo hlavní „zásluhu“ na tom, že globální výdaje na zbraně stouply poprvé od roku 2009.

Pro současnou situaci je charakteristické prohlášení ruského prezidenta, že ještě během letošního roku bude ruské armádě dodáno na 40 kusů nejnovějších mezikontinentálních raket (více zde). Pokud tím měl na mysli rakety JARS (SS-29), pak dojde k významnému navýšení počtu těchto zbrojních systémů (momentálně má Rusko ve výzbroji 58 kusů těchto raket).

Rozhodnutí prezidenta Putina vyvolává řadu otázek. Z vojenského hlediska není příliš jasné, jak ruskou obranu posílí investice do zbraní, jejichž použití jednak zůstává za hranou zdravého rozumu a ve kterých má navíc Moskva nad Washingtonem převahu (Rusko disponuje celkem 305 pozemními raketami s celkem 1 166 bojovými hlavicemi, zatímco USA mají 450 raket s celkem 470 hlavicemi).

Není také jasné, jak se výdaje na nové rakety budou slučovat s již dříve ohlášenými nákupy jiných druhů techniky. Připomeňme, že ruská generalita chce vyměnit 70 % svých starších tanků T-72 a T-90. Celkově má být do roku 2020 vyměněno 70 % všech zbrojních systému, včetně 50 nových válečných lodí pro námořnictvo a stovek bojových letounů.

Opakování chyb sovětských předchůdců

Připomeňme si, že původně se Vladimir Vladimirovič rozhodl pro ukrajinské dobrodružství a konfrontaci se Západem proto, aby zakryl skutečnost, že po patnácti letech vlády dovedl ruskou ekonomiku do krize. Očekávané problémy chtěl svést na vnějšího nepřítele a to se mu v zásadě podařilo. Jeho osobní popularita po okupaci Krymu vzrostla a stále se drží na vysokých hodnotách.

Putinův nový park

Ruský prezident otevřel v polovině června takzvaný Vlastenecký park. Zábavní areál plný zbraní má být určený především pro rodiny s dětmi a ruskou omladinu,

Logika konfrontace ho ale nyní nutí k utrácení tenčících se prostředků za zbraně a tím k dalšímu zhoršování životní úrovně ruského obyvatelstva. Nevojenským sektorům ruského hospodářství chybí peníze na investice a průmyslová výroba padá. Díky tomu dále klesají příjmy státní pokladny. Začarovaný kruh se tak uzavírá.

Mezinárodnímu společenství nezbývá než čekat, zda se Kreml vrátí k racionální politice, nebo zda bude směřovat k další militarizaci ekonomiky a celé země.

Skoro se zdá, že současné ruské vedení opakuje chyby svých sovětských předchůdců. Komunistické politbyro se svého času stalo zajatcem vlastních idejí o třídním boji a nutnosti vojenské konfrontace se Západem, vstoupilo do závodů ve zbrojení a tím vyčerpalo vlastní ekonomiku do takové míry, že došlo k implozi Sovětského svazu a jeho faktické porážce ve studené válce.

Doufejme, že se ruské obyvatelstvo poučilo z vlastní historie a nedovolí svým vládcům, aby zatáhlo celý svět do nového kola zbytečné konfrontace. Moskva by v ní sice určitě prohrála, ale náklady bychom platili všichni.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Mexičtí narkos už nepašují peníze, platí si šmouly. Je to legální a bez rizika

5. května 2024

Premium Vsaďte se, že nevíte, jak mexičtí narkos pašují peníze z Ameriky. Jistě, viděli jste v seriálech na...

Nová vlna podvodů. Vyluxovaným účtem to nekončí, přeprodávají se osobní data

5. května 2024

Premium Kyberzločinu dlouhodobě přibývá, v Česku se s končící lhůtou pro daňová přiznání podvodníci...

Životní prostředí v Československu patřilo k nejhorším na světě, líčí vědec

5. května 2024

Premium V roce 1989 se stal vůbec prvním ministrem životního prostředí. Profesor Bedřich Moldan patří mezi...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....