(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

KOMENTÁŘ: Pokud politici zkrotí ČT, bude z lidí manipulovatelné stádo

  • 863
Českou televizi je nutné chránit před zásahy politiků. Bez svobodných informací lidé snadněji podlehnou heslům a jednoduchým receptům politických stran. V reakci na kritiku ČT ze strany senátora Jana Veleby, prezidenta Miloše Zemana či společnosti Agrofert to ve svém komentáři píše politolog Kamil Švec.

V jednoduchosti je síla. Alespoň si myslí české politické strany a jejich představitelé. Strategie jednoduchosti vyhrává ve všech ohledech. Uplatňována je jak na řešení problémů, tak i směrem k voličům.

Čeští voliči neměli v posledních několika letech důvod k radosti z politiky. Favorité selhávali, lídři zklamávali a naděje nebyly schopny naplnit ani nové tváře, které do politiky vstupovaly. Tato všeobecná politická frustrace veřejnosti byla dána nejen deziluzí z politického vývoje, kterému nepomáhala ekonomická situace a už vůbec ne korupční aféry menšího či většího rozsahu.

Kritika ČT

Výsledkem tohoto procesu je stav, kdy se politika stala pro mnoho lidí nesrozumitelnou a především komplikovanou k pochopení. Voliči dnes už nechtějí přemýšlet. Ke komunikaci s nimi dnes politickým stranám stačí jednoduchá vyjádření, koncentrovaná do hesel „Fungující stát“, „Prostě to zařídíme!“ nebo „Vracíme vám Prahu“. Jak stát bude fungovat, či jak se to zařídí, to už není důležité.

Strategii jednoduchosti je podřízena veškerá komunikace a volič na tuto strategii rád přistupuje. Nemusí příliš přemýšlet a heslovitá vyjádření mu dostačují. To je ale špatně. Vyspělá demokratická společnost se nesmí nechat zmást politickými slogany, ale musí o problémech přemýšlet a především ještě více musí přemýšlet o jejich řešení.

Pokud vyhraje jednoduchost a nekritičnost ve sdělování a přijímání informací, povede to k postupnému otupění. Výsledkem bude ovládnutí veřejnosti politickou reprezentací, která bude moci rozhodovat zcela svévolně a bez ohledu na občany. Aby k takovému stavu nedošlo, musí být občané vychováváni ke kritickému uvažování a musí dostávat alternativní informace.

Nezbytná média

A zde sehrávají klíčovou roli zejména veřejnoprávní média. V posledních týdnech sílící tlak zejména na zpravodajství České televize svědčí o tom, že politici v různých politických stranách by měli rádi televizi pod kontrolou.

Kamil Švec

Působí na Katedře politologie FSV UK v Praze. Odborně se zaměřuje na formování vlád a koaliční vyjednávání. Zabývá se zejména českou politikou a politikou na úrovni krajů a obcí.

Televize by byla zkrocena, aby nemohla kazit svými kritickými reportážemi jinak povedenou a drahou kampaň politické strany. Nemohla by vysílat záběry, které se politikům nelíbí. Kritické uvažování by se ze společnosti postupně zcela vytratilo.

Je třeba být na pozoru a Českou televizi před politickým vlivem chránit. Není náhodou, že média jsou označována jako hlídací pes demokracie. Má-li tuto roli plnit i Česká televize, musí se vyhnout zásahům politiků. Bude to dobře nejenom pro ni, ale především pro celou českou společnost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video