Prezident Miloš Zeman a jeho kancléř Vratislav Mynář

Prezident Miloš Zeman a jeho kancléř Vratislav Mynář | foto:  Michal Šula, MAFRA

KOMENTÁŘ: Neslavné odcházení hradního kancléře

  • 80
O tom, že na Hradě není bezpečno, víme od soboty, kdy se po střeše procházeli falešní kominíci. Od středy už také víme, že bezpečno není ani uvnitř Hradu. Zemanův nejbližší spolupracovník a vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář nezískal prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), kterou potřebuje k výkonu funkce.

Je to smutné svědectví o stavu české politické scény, když jeden z nejvýše postavených státních úředníků je považován za nedůvěryhodného. Mynářovo angažmá na Hradě přitom bylo na prověrce závislé. Jak dlouho se ale ještě ve funkci udrží?

Kamil Švec

Politolog Kamil Švec

Působí na Katedře politologie FSV UK v Praze. Odborně se zaměřuje na formování vlád a koaliční vyjednávání. Zabývá se zejména českou politikou a politikou na úrovni krajů a obcí.

Je namístě se obávat, že kancléř se svého postu nebude chtít vzdát a že prezident na něj také naléhat nebude. Ostatně podobný prezidentův přístup můžeme dlouhodobě pozorovat na kauze jeho poradce Martina Nejedlého, jehož firma dle nepravomocného rozsudku má zaplatit státu 27 milionů korun. Prezident s jeho odvoláním stále čeká na pravomocný rozsudek (více zde).

Presumpce viny, kterou Zeman sám rád používal, v tomto případě neplatí. Mynář si o prověrku zažádal až na konci roku 2013 (ve funkci je od března stejného roku), dodávání podkladů oddaloval. Kancléřovo počínání dlouho vzbuzovalo pochybnosti, vzpomeňme například na podezřelý nákup vily, jeho majetková přiznání apod.. Po středě se zdá, že kostky jsou vrženy. Jak dlouho ale bude z funkce odcházet?

Nehledě na aktuální rozhodnutí od NBÚ (Mynář má ještě možnost podat takzvaný rozklad, o kterém by rozhodoval šéf úřadu Navrátil, pozn. red.), by měl kancléř svoji funkci co nejdříve opustit. Samozřejmě proto, že znedůvěryhodňuje celý úřad a nepřispívá dobrému jménu Hradu a prezidenta. Měl by funkci složit ale také kvůli sobě, neboť jeho morální cena bude s každým dnem ve funkci klesat.

Všichni prezidentovi muži

Při zpětném pohledu zaráží, jak je možné, že prezident Zeman při své květnové schůzce s prezidentem Putinem přizval na schůzku právě problematického Nejedlého a Mynáře, který neměl prověrku (více zde). Summit NATO ve velšském Cardiffu sice Mynář raději už nenavštívil, byť původně chtěl (více zde). Počítá s ním prezident při své cestě do New Yorku na Valné shromáždění OSN? Případnou letenku by měl Mynář raději vrátit.

Zemanova budoucnost

Již několikrát byla při příležitosti poloviny Zemanova mandátu diskutována otázka jeho případné druhé kandidatury. Jaké jsou ale jeho vyhlídky? Zemanův tým se postupně rozpadá a prezident možná zůstane na Hradě sám jako kůl v plotě.

Z jeho nejbližších spolupracovníků by měl po verdiktu NBÚ funkci opustit kancléř Mynář. Po kauze s trenýrkami na Hradě je možné, že bude odvolán i šéf bezpečnostního odboru a Mynářův spojenec Jan Fulík. Další dva podřízení by rádi zamířili do diplomatických služeb. Jindřich Forejt, šéf protokolu, jako velvyslanec do Vatikánu, Hynek Kmoníček mající na starosti odbor zahraniční by rád zastupoval Česko v USA. O poradci Martinu Nejedlém už řeč byla.

Zemanovi z nejbližších zbývá už jen mluvčí Jiří Ovčáček, analytik a dřívější místopředseda SPOZ Radek Augustin a šéf sekretariátu Jaroslav Hlinovský. To není mnoho. Začne si prezident budovat nové zázemí, nebo počítá s koncem už za dva a půl roku?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video