Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Je umělé oplodnění léčba, nebo už popírá přírodu?

  9:48aktualizováno  9:48
Robert Edwards je čerstvým nositelem Nobelovy ceny. "Otec" dítěte ze zkumavky dostal ocenění, které stvrdilo jeho původní záměr: pomoci rodičům, kteří nemohou mít vlastní děti, k tomu, aby vlastní děti měli. I když je počet dětí ze zkumavky důvodem k oslavám, není na škodu si připomenout, že umělé oplodnění vyvolává již od roku 1978 intenzivní společenskou diskusi.
Již se vznikem umělého oplodnění byla spojena obava, zda jeho širší používání nepovede k narození oslabeného potomstva. Ilustrační foto

Již se vznikem umělého oplodnění byla spojena obava, zda jeho širší používání nepovede k narození oslabeného potomstva. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Již se vznikem umělého oplodnění byla spojena obava, zda jeho širší používání nepovede k narození oslabeného potomstva. Případně zda nepodminuje respekt k tradičním hodnotám, jako je intimita sexuality, integrita rodiny, a nepovede ke komerčnímu jednání zúčastněných reprodukčních pracovišť.

Časem se ukázalo, že metodou umělého oplodnění se rodí zdravé děti a že sám fakt artificiální (umělé, asistované) reprodukce se mezi lidmi setkává s příznivým zaujetím, a to dokonce i v zemích se silnou křesťanskou tradicí.

Je však vhodné si připomenout, jaké faktory stály v pozadí celé této myšlenky: zpočátku panovalo jak mezi odborníky, tak mezi laickou veřejností přesvědčení, že medicínské postupy jsou pouze jakousi extenzí přirozeného procesu reprodukce, tedy že překonávají zdravotně dobře definovanou překážku, která znemožňuje páru mít dítě.

Dalším důvodem byla silná touha partnerů mít dítě, které by bylo geneticky jejich. A konečně: od počátku se zdálo, že vše zůstane omezeno jen na medicínské indikace – tedy k překonání neplodnosti stabilního heterosexuálního páru.

Ještě v roce 1992 se ve Směrnicích pro lékařskou praxi týkající se asistované reprodukce (vydané Evropskou společností pro reprodukci a embryologii člověka) uvádí: "Cílem asistování při reprodukci u nechtěně bezdětných párů není manipulování s přírodou, ale zoptimalizování přirozené fertilní schopnosti páru, který lékaře žádá o pomoc." A to byl nepochybně také cíl Roberta Edwardse.

Byznys s pohlavními buňkami

Ale od počátku devadesátých let minulého století byly uvedené důvody vystaveny závažným pochybnostem jak v důsledku medicínského pokroku, tak z důvodů společenských změn. Zásahy do reprodukce překročily vše, co se doposud setkávalo s pamětí jedné generace. Staly se častějšími, komplikovanějšími a technicky i finančně náročnějšími.

Již nelze tvrdit, že používané technologie jsou jakousi "prodlouženou rukou přírody". Nelze pominout také silný tlak na to, aby tyto techniky byly použity i mimo rámec klasických lékařských zásahů, tedy pro oplodnění lesbické dvojice, ženy-panny, rozvedené ženy, oplodnění po smrti partnera a podobně.

Kromě toho se v této oblasti ohlašují i komerční zájmy – z prodeje gamet (pohlavních buněk – pozn. red.) geneticky hodnotných dárců se začíná vyvíjet nová tržní oblast.

Je třeba přiznat, že techniky umělé reprodukce se stále zdokonalují. Zatímco v minulých letech bylo nutné oplodnit velký počet vajíček a přenést je do dělohy, je stále zřetelnější tendence připravit k oplodnění jen takový počet, který se nakonec skutečně přenese. Větší počet tzv. "zahnízděných" embryí totiž představuje závažný etický a zdravotní problém.

Protože mnohočetné těhotenství je významnou rizikovou záležitostí, bylo (a stále je) nutno tato embrya "odstraňovat", čemuž se eufemisticky říkalo (a stále říká) "redukce vícečetného těhotenství". Je pochopitelné, že s tímto nemohou souhlasit ti, kteří vyvíjející se lidské embryo považují za člověka, který je z titulu svého lidství nadán všemi lidskými právy včetně práva nebýt zabit. Pro ty, kteří v embryu člověka nevidí, to samozřejmě žádný velký problém není.

Matkou z povinnosti?

Přestože metody a techniky umělého oplodnění mohou být kritizovány z řady pozic, je zajímavé si připomenout některé námitky, které byly vysloveny z řad feminismu.

Zpočátku feministky (Shulamith Firstoneová) metody umělého oplodnění vítaly, nyní jsou však mnohé naprosto opačného názoru. Panuje mezi nimi přesvědčení, že možnosti umělého oplodnění jako by ukládaly ženám povinnost mít děti, a to i přes vlastní, nebo dokonce partnerovu přirozenou neplodnost.

Ženská sociální role není těmito technikami potlačena, ale zdůrazněna, a opět jsou to ženy, kdo se musí potýkat s nežádoucími účinky léků na ovariální stimulaci i s pocitem vyprahlosti, když se umělé oplodnění nepovede.

Nobelova cena je jistě namístě za řešení "technologie" problému a R. Edwardsovi můžeme oprávněně gratulovat. Její udělení však neznamená konec společenských diskusí na téma etiky a umělého oplodnění.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Půda nedaleko Corleone, zabavená nechvalně proslulému sicilskému mafiánovi...
Chřadnoucí Cosa Nostra tyranizuje farmáře, neprovdané sestry nezastrašila

Sicilští mafiáni, kteří se hlásí k nechvalně proslulé značce Cosa Nostra, mění branži. Kvůli klesajícím ziskům ve stavebnictví se vracejí ke kořenům na venkov,...  celý článek

22. listopadu 1963, Dallas. Jacqueline Kennedyová se vrhá k tělu svého manžela,...
Kdo zabil Kennedyho? Tajný spis bude brzy odhalen, pokud nezasáhne Trump

Spojené státy netrpělivě očekávají zveřejnění posledních tajných materiálů o vraždě někdejšího prezidenta Johna F. Kennedyho v roce 1963. Odhalení posledního...  celý článek

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš na předvolebním mítinku v Praze (28. září 2017)
Američané si lámou hlavu: Vydá se Babiš po volbách Orbánovou cestou?

Andrej Babiš se nápadně podobá Donaldu Trumpovi a výsledek parlamentních voleb naznačí, jestli se Česko zařadí po bok Polska a Maďarska, čímž by se evropská...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.