Syrský prezident Bašár Asad (vlevo) na návštěvě u ruského prezidenta Vladimira...

Syrský prezident Bašár Asad (vlevo) na návštěvě u ruského prezidenta Vladimira Putina v Moskvě. (21. října) | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Co může Rusko v Sýrii ztratit? Paradoxně i Asada

  • 335
Ruská vojenská intervence v Sýrii trvá již zhruba měsíc, takže je možno prvotně zhodnotit úspěšnost ruského angažmá a v souvislosti s tím shrnout i hlavní rizika, která se s ním pro Rusko váží, pokud by boje nepokračovaly tak, jak Moskva očekává.

Zní to paradoxně, ale ruská vojenská intervence může syrský režim oslabit a přivolat jeho pád.

Úvodní široce založené ofenzívy režimních sil podporovaných ruskými nálety, bojovníky Hizballáhu, šíitskými milicemi z Iráku a příslušníky íránských ozbrojených sil totiž dosáhly jen lokálních úspěchů draze vykoupených těžkými ztrátami na živé síle a vojenské technice. Pokud by se situace nezlepšila, syrský režim nejenom neupevní své obranné pozice, ale bude se po ukončení ruských operací nacházet v horší kondici než na jejich počátku.

Jan Kužvart

Analytik, zabývá se bezpečnostní a politickou problematikou Blízkého východu a severní Afriky. Zaměřuje se i na e-diplomacii a drony (bezpilotní prostředky).

Jan Kužvart

Spolupracuje s řadou médií včetně iDNES.cz. Vystudoval politologii a mezinárodní vztahy, návazně bezpečnostní studia a také arabistiku a historii.

Vyhlídky režimu by mohlo zhoršit i to, že opozici se může dostat zvýšené podpory ze zahraničí a tlak režimu a jeho spojenců může její řady zkonsolidovat a zradikalizovat. Pragmatická nutnost zefektivnit velení a koordinace bojových akcí opozičních bojůvek tváří v tvář zesíleným útokům režimu totiž může jít ruku v ruce s náborem nových bojovníků, jenž bude podnícen odporem proti „okupačním silám pravoslavné velmoci“.

Rusko dnes hraje v Sýrii vabank. Pokud se mu nepodaří syrský režim zachránit, o Sýrii nadobro přijde, neboť mu v regionu nezbude žádný vazal. Není totiž v pozici Íránu, jenž podporuje v Libanonu šíitské hnutí Hizballáh a na syrské půdě pak buduje na místním režimu nezávislé milice. Dlouhodobé vedení leteckých operací v Sýrii bude pro Rusko rovněž logistickou a organizační výzvou a svět bude nepochybně bedlivě sledovat, jak si Moskva povede.

V sázce je tak i mezinárodně-politická reputace Ruska coby velmoci, neboť bez ohledu na délku a vývoj bojů musí prokázat, že jeho intervence není jen pouhý gestem či pomíjivou demonstrací síly.

Putinův režim nehraje syrskou hru pouze pro své zahraniční konkurenty, ale i pro své národní publikum. V případě porážky by tak utrpěla jeho důvěryhodnost i doma. Podobně jako carské Rusko však může své síly snadno přepnout, protože vedle Sýrie je stále angažováno i na pro Putina geopoliticky nepostradatelné Ukrajině. I kdyby však Sýrie popularitou Putinova režimu citelně nezamávala, může vládci Ruska přidělat vrásky na čele z bezpečnostních důvodů. „Islámský stát“ (IS) může provést na území Ruské federace odvetné útoky a krom toho úspěšně těžit i z vývoje v Sýrii.

Například proto, že boj s IS nepředstavuje pro syrský režim ani Rusko v tuto chvíli prioritu. A také z toho důvodu, že Írán je nyní nucen věnovat více pozornosti Sýrii než Iráku. Jednak pro to, aby maximálně využil synergického efektu ruských útoků a režimních ofenziv, a jednak, aby jeho vliv v Sýrii nepoklesl na úkor Ruska. Obě země, ač spojenci, totiž mají každá vlastní regionální agendu a zájmy. Írán tak do Sýrie přesouvá i část milic z Iráku, kde má IS tím pádem volnější ruku, protože bagdádská vláda je slabá a zbytek šíitských milic vyčerpán nekonečnými boji.

Budoucnost samozřejmě nemusí být pro Moskvu takto černá. Je však nutno brát v úvahu i možný negativní vývoj bojů v Sýrii. PR zisky z ruské akce v Sýrii jsou pro Kreml jisté, avšak krátkodobé, kdežto případná ruská neschopnost z konfliktu odejít se ctí by mohla mít následky trvalé.

Tím spíše, pokud syrská opozice skutečně dostane zvýšenou podporu od svých arabských spojenců, syrský režim zeslábne a Írán vytrvá ve svém úsilí nenechat se v Sýrii svým velmocenským spojencem zahanbit. Ve výsledku se pak nemusí zakývat židle jen pod vládcem Damašku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video