Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Evropa zatím pomáhá pašerákům

  18:03
Dokáže Unie zastavit příliv uprchlíků? Hodně to záleží na „motivovanosti“ Turecka a Řecka. Pokud by však tyto státy neuspěly, je třeba mít připravenou záložní variantu, píše ve svém komentáři ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček.
Běženci u vesnice Tabanovce na makedonsko-srbské hranici (10. února 2016)

Běženci u vesnice Tabanovce na makedonsko-srbské hranici (10. února 2016) | foto: AP

Společně s lepšícím se počasím se pašeráci lidí pomalu připravují na novou sezonu. Tak dobrý obchod přichází jen jednou za život. Namísto popojíždění s turisty a potápěči nabídnete se svým člunem zákazníkům něco lepšího.

Vloni byla hitem třeba hodinová jízda na přeplněném gumovém člunu z tureckého pobřeží na řecký ostrov Lesbos. Vzhledem k tomu, že se jednalo o ilegální překročení schengenské hranice, říkali si za ni místní i o tisíc dolarů. Když takový gumový člun obsadíte třiceti až čtyřiceti lidmi, vynásobíte pětadvaceti na českou korunu, několikrát za den to otočíte... Matematiku nechám na čtenáři.

Kdo by nezatoužil tak snadno a dobře vydělávat? Riziko nebylo velké - pohraniční stráž fakticky neexistovala. Jedinou skutečnou hranicí je potom počasí a svědomí, na gumových člunech zahynulo v těchto místech jen letos kolem čtyř set lidí. V zimě překračuje hranice Schengenu okolo dvou tisíc lidí denně. Kolik to může být v létě? A co když začne pozemní operace proti Islámskému státu ze strany arabské koalice? Nakolik mohou tato čísla stoupnout? A jak jsme na to připravení?

Co budou chtít Turci

Hynek Kmoníček

Šéf zahraničního odboru prezidenta Hynek Kmoníček (5. dubna 2013)

Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta České republiky. V letech 2001 až 2006 byl velvyslancem České republiky při OSN v New Yorku, byl také českým velvyslancem v Indii nebo v Austrálii.

Evropská unie představuje stroj únavně pomalý. Většinou se spolehlivě pohne až ve chvíli, kdy už to čekající málem vzdali. I proto letos konečně dělá to, co měla dělat před rokem, a dokonce často zavádí to, co dříve kritizovala.

Nejdřív zachraňovala tonoucí, ilegálně přecházející mořské hranice do Řecka, a sama je tam vozila. Do tureckých vod, mimo EU, nesměla. Pak se konečně Unie rozpomněla na málem zapomínaný fakt, že Turecko je přece v NATO, a tak dnes plavidla Aliance mohou vstupovat do jeho vod, mohou pašeráky kontrolovat a v některých případech vracet lidi zpět na turecké pobřeží.

K ochraně řeckých hranic by měla přispět i připravovaná společná pohraniční stráž EU. To samozřejmě také není úplné řešení, protože s nashromážděnými uprchlíky na pobřeží začne namísto tureckých pašeráků obchodovat turecký stát.

Prorokoval jsem před časem v jiném článku, že Turci budou chtít za pomoc s uprchlíky dvě věci otevřeně a jednu nepřímo. Otevřeně si řeknou o bezvízový vstup do Schengenu a o peníze. Nepřímo je bude zajímat, zda, jak, kdy a kde a za pomoci koho bude vznikat kurdský stát. Nyní jsme do tohoto období vstoupili.

Vízová facilitace - v normální lidské řeči bezvízový styk - s Tureckem už leží na stole. Tři miliardy eur, které mělo Turecko dostat na dva roky, aby se vypořádalo s uprchlíky, už Ankaře nestačí. Prý je to částka vhodná na jeden rok. A na ten další by bylo lepší raději poslat už miliard devět.

Turecko, hovořící o pozemní operaci v Sýrii, si v podstatě hodlá vytvořit nárazníkovou zónu, po které dávno toužilo a která de facto vrazí klín mezi kurdská území, a znemožní tak vytvoření jednotného Kurdistánu na územích, kde etnikum tvoří většinu.

Turecko je náš spojenec, a i proto je možné mít pro jeho národní zájmy jisté pochopení. I se spojencem se však podstatně lépe vyjednává v okamžiku, kdy pochopí, že v případě nedohody by se mohl ocitnout na vedlejší koleji. Že v případě kolapsu plánu A existuje plán B.

Nesázet vše na jedinou kartu

Další dírou v cedníku Evropy je Řecko. To již dokončilo čtyři z plánovaných hotspotů na ostrovech a ten zatím poslední, na Kosu, blokuje nesouhlas místního obyvatelstva. To je, na rozdíl od předcházejícího roku téměř naprosté nečinnosti, důvod zcela evropsky pochopitelný. Teď ještě zavést něco tak normálního jako ostrahu hranice.

Uprchlická krize

Řecko na změnu chování dostalo tříměsíční zkušební lhůtu. Věci se začaly hýbat, protože země pochopila, že nakonec existuje riziko plánu B a s ním spojený faktický grexit ze Schengenu.

Celá idea plánu B prostě vychází z jakési pohyblivé hranice Evropy a pokusu najít tu čáru, kterou je Evropa ochotna držet a nepustit. A okolo které se následně vytvoří celý systém hotspotů, registrace uprchlíků, vyřizování azylových žádostí a nakonec i přerozdělování uprchlíků do dalších zemí Unie.

Nejlogičtější je, aby tato linie vedla přímo po legálních hranicích EU a Schengenu. Nicméně pouze maršál, který zná jenom série totálních vítězství a nikdy zásadně neustoupil, si nechystá nějakou záložní variantu.

Možná by bylo dobré začít v Bruselu vysvětlovat, že nikdo nechce budovat umělé ploty napříč Balkánem namísto dohody s Tureckem a nikdo v tom Řecko nechce nechat plavat. Nicméně se také musí dodat, že je třeba být na takovou možnost předem připraven, protože to výrazně posílí naši vyjednávací pozici s Tureckem a Řeckem, které musí vědět, že nejsou naší jedinou záchranou.

Kdo zná historii Evropy, nevsadí svoji budoucnost na jedinou kartu, a to ještě navíc kartu řecko-turecké spolupráce. Musíme dokázat vysvětlit, že úvahy o plánu B přece posilují šance na to, aby nemusel být nikdy realizován. Pouze má pro plán A více motivovat.

Jak to všechno skončí? Pokud dobře, tak namísto vrtání bulharské díry do neexistujícího plotu zavedeme všechna postupná opatření najednou. Bude mezi nimi i to, že Německo zjistí, že došlo k naplnění jeho současných kapacit a možností. Toho dne se po školách a tržištích v Kábulu začne říkat, že cesta do Evropy trvá dlouho, protože je legální. Už nebude platit, že motivaci k odchodu představuje fakt, že to dnes jde a zítra už to nepůjde. Pak Evropa pomůže, co bude moci a komu bude moci.

Zatím pomáhá pašerákům.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...