Slovenský premiér Róbert Fico na tiskové konferenci v Bratislavě (10. 6. 2010)

Slovenský premiér Róbert Fico na tiskové konferenci v Bratislavě (10. 6. 2010) | foto: Tomáš Benedikovič, SME.sk

KOMENTÁŘ: Fico, slovenský Chávez, míří překvapivě do opozice

  • 62
Zemětřesení, konec některých politických dinosaurů, zejména Vladimíra Mečiara, nečekaný možný vznik pravicové koalice i opakování českého scénáře. Tak skončilo dramatické noční sčítání výsledků slovenských voleb.

Místní sociální demokrat Robert Fico, "bratr" Jiřího Paroubka, vyhrál sice suverénně a s obrovským náskokem hlasování u našich sousedů (má téměř 35 procent), ale pravděpodobně odejde do opozice, protože s ním čtyři pravicové strany (SDKU-DS, SaS, KDH a Most-Híd), které se dostaly do parlamentu, odmítají vládnout.

Rozdíl je v tom, že Fico, jež svými postoji někdy připomíná venezuelského diktátora Huga Cháveze, nepadne do politické propasti jako Paroubek.

Stejně jako v Česku, Velké Británii a Nizozemsku, ale dali Slováci většinu hlasů stranám, které chtějí více bojovat proti ekonomické krizi, nezaměstnanosti či korupci. Ficovo zadlužování země narazilo. Fico, stejně jako ČSSD a Paroubek, si zavřel dveře k vládnutí negativní kampaní, agresivitou a neschopností spolupracovat s jinými politiky a stranami. Ukázalo se, že tento styl politiky je úspěšný jen dočasně.

Podobně jako u nás zabodovaly dvě nové strany. Svoboda a Solidarita Richarda Sulíka připomíná svým ekonomickým programem TOP 09 a tlačí Slovensko k vládě "rozpočtové zodpovědnosti", obdobně jako česká vznikající koalice. A strana Most-Híd, která staví na spolupráci Slováků a Maďarů, se po pouhých 11 měsících své existence dostala s více než osmi procenty také do parlamentu. Dá se tedy očekávat, že to by mohlo zlepšit vztahy Bratislavy a Budapešti. Křik slovenských nacionalistů totiž nebyl ve volbách téměř vyslyšen.

Ze Slovenska tedy přišly překvapivé, ale dobré zprávy, přestože vyjednat pravicovou koalici čtyř stran bude nesmírně těžké a všichni (opět jako v případě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných) budou muset sáhnout k obrovským kompromisům.

Problém může ovšem nastat pro bruselskou administrativu a Evropskou komisi, protože mnozí pravicoví slovenští politici se už před volbami vyslovili proti ekonomické pomoci Řecku. Přitom země jako člen eurozóny mu má finančně přispět.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video