Olympiáda v Soči připomíná Potěmkinovu vesnici, píše Martin Biben.

Olympiáda v Soči připomíná Potěmkinovu vesnici, píše Martin Biben. | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Olympiáda, na níž je třeba k fandění bumážka

  • 44
Před rokem a šesti měsíci skončily letní olympijské hry v Londýně. Byly nejen přehlídkou skvělých sportovních výkonů, ale i výhrou světa, kde jsou svoboda a fair soutěž aspoň ideálem, když už ne vždy skutečností. Podle drtivé většiny sportovců i diváků panovala v Londýně otevřená a spontánní atmosféra i přesto, že hry podobně jako Soči čelily hrozbě teroristického útoku.

Londýn se mu zdařile vyhnul, i když měl oproti Soči handicap - velkoměsto na rozdíl od ruského přímořského střediska nelze uzavřít od zbytku civilizace armádou.

Většina světa nyní doufá, že se Soči, i díky vojenskému ležení, které jeho okolí připomíná, jakémukoli násilí také vyhne. Ve všem ostatním se však budou ruské hry od těch britských podstatně lišit.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Bohumil Pečinka: Primátor, senátor a bavič v jedné osobě? Lid je pro
  • Břetislav Rychlík: Souhlasíme s Jurou, nevíme proč
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Nejde o to, že kvůli ruské polodemokracii, kde se jakákoli odlišnost stále trestá, nedorazí pod Kavkaz prezidenti Obama, Hollande či Gauck. Spíš vadí, že ovzduší u Černého moře je o dost jiné než u Lamanšského průlivu. A nemám na mysli teplotu, tlak ani rosný bod.

Olympijský areál v Soči nebude spolu s letoviskem na dva týdny tvořit místo, kde by se člověk toužil ocitnout. Tisíce kontrol, bariér, plotů a nařízení atmosféru ochladí víc, než teplé jižní větry zvládnou napravit. Bizarní je třeba povinnost přeložit i nápis Češi, do toho! do ruštiny, a ještě mít na překlad razítko. Kritiku schytává také plán na trávení toulavých psů.

Zlepšení ruského obrazu ve světě se proto konat nebude. Putinovi nepomůže, že do olympijských sportovišť a infrastruktury, vybudovaných z velké části bez výběrových řízení jemu blízkými firmami, investoval neuvěřitelných více než 50 miliard dolarů. Fakt, že je Soči zatím nejdražší olympiádou všech dob, svět neohromí.

Všichni stejně vidí, jaká je to Potěmkinova vesnice. Ano, jsou zde nová spojení moře a hor i luxusní sportoviště, ale také záplava pompy a nevkusu, narychlo dodělávané obložení či podlahy, hliněná prostranství natřená zelenou barvou. Putin tím vším posílí jen své postavení doma. S tím nehne ani kritika opozice, která hovoří o cenách podražených až o 60 procent, což je prý v Rusku obvyklá výše úplatku za zakázku.

Měl jsem to štěstí, že na mě příjemná povinnost sepsat páteční sloupek vyšla i při zahájení olympiády v Londýně. Citoval jsem v něm Věru Čáslavskou, která prohlásila, že hry jsou největším svátkem lidstva, kterému se uznáním ze všech kontinentů nevyrovná žádná jiná událost.

Ten londýnský a předtím i zimní Vancouver se tomu minimálně blížily.

Zato Soči zůstane přinejlepším rozpačitou olympiádou, i kdyby na ní padlo sto rekordů a Jágr dal ve vítězném hokejovém finále hattrick.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video