Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

KOMENTÁŘ: Děti do ústavů vážně nepatří. Kde ale jsou jejich domovy?

  • 105
Děti patří domů, řekli tento týden ministři a rozhodli o zrušení kojeneckých ústavů. O ty nejmenší z nás, ocitnou-li se v nouzi, se nově mají starat profesionální pěstounské rodiny. I kdyby vláda už nikdy nic jiného neschválila, tento počin patří k těm, jež opravňují její existenci. Věřme však, že si ministři zároveň uvědomují, na jak odvážné opatření kývli. Do jakého rizika se pustili.

"Nevím, jestli je správné kojeňáky zavřít," dívala se na mě před časem pochybovačně a zároveň s nadějí v očích přítelkyně Veronika, když se o záměru začalo mluvit. Neznám povolanějšího člověka, který by o tom mohl zasvěceněji hovořit.

Veronika patří k těm úžasným bytostem, jichž se vládní rozhodnutí přímo dotýká. Vyrostla v náhradní rodině. Když dospěla, začala pracovat v kojeneckém ústavu. Tak aby mohla pomáhat dětem s osudem, jaký žije sama. Nešlo jí o to, že tím přijde o práci. "Bojím se, aby nepřibylo týraných dětí," vysvětlila mi. Dobře přitom ví, jak moc děti z ústavů touží po domově, jak moc ho potřebují.

Vzpomínám na hezkou snědou dívku Nikolu, kterou jsem před pár lety v jednom takovém kojeneckém ústavu viděla. Byly jí už tři roky. Zrovna plakala, přestože se v té chvíli měla radovat, protože se pro ni konečně našla rodina a nový tatínek s maminkou si ji odváděli. Brečela, protože jim nerozuměla ani slovo. Mluvili německy. V Česku se pro ni náhradní rodina nenašla.

Žena reklamovala dítě: moc brečelo

Ptám se tedy: Kde tehdy, když Nikolu posílali do Německa, byly všechny ty nadšené profesionální pěstounské rodiny, které se tu o opuštěné děti touží postarat? A kde jsou dnes? Proč už si dávno nerozebraly všechny romské, postižené, nemocné a jinak znevýhodněné děti, kterých jsou ústavy plné?

Vybavuji si lékařku z jednoho kojeneckého ústavu, když přišla skoro o hodinu později na schůzku, kterou jsme si domluvily. Klepaly se jí ruce, když se mi omlouvala a vysvětlovala, proč se zpozdila. Těch padesát minut vyřizovala "reklamaci" jedné adoptivní matky. Ústav jí svěřil chlapečka přesně podle její "objednávky": několikatýdenního modrookého blonďáka. Problém byl, že pořád brečel, takže ho paní přišla vrátit. S pochroumanou ručičkou.

Ta matka musela povinně projít poměrně náročným výběrovým řízením na adoptivního rodiče a složitými psychotesty. Evidentně uspěla, i když jí, jak se ukázalo, neměli svěřit ani psa.

Pěstounem se v Česku člověk může stát už dávno. Ti, kteří stojí o to pomoci opuštěným dětem, to už dělají. Bojím se, společně s přítelkyní Veronikou, aby ty davy pěstounů nepřilákala k této "nové" profesi jen vysoká finanční odměna. A aby stát nové pěstouny dobře vybíral. Lépe než novou mámu pro toho vráceného kluka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video