ČSSD navrhuje, že ten, kdo koupí v jednom roce dům za více než 10 milionů korun nebo auto či akcie nad dva miliony korun, bude muset doložit, jak si na ně vydělal. (Ilustrační foto)

ČSSD navrhuje, že ten, kdo koupí v jednom roce dům za více než 10 milionů korun nebo auto či akcie nad dva miliony korun, bude muset doložit, jak si na ně vydělal. (Ilustrační foto) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

KOMENTÁŘ: ČSSD vyhlásila boj korupčníkům, ale jen těm negramotným

  • 87
Majetková přiznání jsou hitem doby, alespoň na české levici. Mluví o nich prezident, komunisté i sociální demokracie. Všichni se tváří, že to je ten hlavní a nejzásadnější krok v boji s korupcí a že se tak omezí daňové úniky.

Sociální demokracie představila zkraje týdne svůj recept. Kdo si koupí dům za deset milionů či auto nebo akcie v jednom roce za miliony dva, musí dokázat, kde na to vzal. A to celé od roku 2015.

Řekněme si otevřeně, že s tímto receptem vyhlásila ČSSD boj jen skutečně mimořádně prostým, možná dokonce tupým korupčníkům. Takovým, kteří si ani neumějí u advokáta objednat, aby jim vytvořil firmu se zahraničním nedohledatelným vlastníkem, která si může koupit vilu třeba za sto padesát milionů a korupčník v ní může mít pronájem za symbolických pár korun klidně na sto let.

Nebo možná dokonce ještě omezenějším, kteří neumějí ani číst, a proto nevědí, že teď mají ještě rok a tři měsíce na to, aby své černé peníze bezpečně investovali do nemovitostí, aut či akcií.

Jak by asi recept z tvůrčí dílny pánů Sobotky a Mládka fungoval, kdybychom jej zde už pár let měli? Ukažme si to na příkladu několika zamotaných vlastnických případů.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Marjanovič: Uhádnete? Pudlík na pět, jehož páníčkem je Putin
  • Bendová: Blíží se náš konec. Věřte nevěřte
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

V italském Monte Argentariu stojí pěkná oranžová vila, kam se pravidelně jezdí rekreovat výrazné tváře naší nedávné politické historie. Dům jim však nepatří, byl od počátku ve vlastnictví lichtenštejnské nadace. Pánové si jej jen pronajímali. Co na to majetkové přiznání podle ČSSD?

Nebo třeba skupinka státem najatých manažerů, která si za Sobotkových ministerských časů tajně koupila od státu podnik, který řídila přes komplikovanou zahraniční strukturu. Dnes její nejvýznamnější člen investuje do kdečeho (a ještě významně investovat bude) a často mu významnou část peněz formou půjčky poskytnou zahraniční fondy, které spravuje jeho právník. Jakpak by se s tím vypořádal recept pánů Sobotky a Mládka?

Anebo třeba případ bývalého předsedy jejich vlastní strany, který dostal dobrou půjčku třinácti milionů, aby za ně mohl koupit akcie, které záhy prodal mnohonásobně dráž. Sklapla by snad past při slavném železničářově zbohatnutí v přímém přenosu?

Ani v jednom z výše zmíněných případů by majetkové přiznání ČSSD vzor 2013 nezmohlo vůbec nic. Sečteno, podtrženo, asi to zní hezky a možná to může fungovat na zisk hlasů ve volbách, ale rozpočtu ani politické morálce to rozhodně nepřispěje.

Ale možná to aspoň zvýší zaměstnanost na finančních úřadech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video