David Rath ve Sněmovně.

David Rath ve Sněmovně. | foto: MF DNES

KOMENTÁŘ: Co po Rathovi? Aféry sice škodí, ale také očišťují

  • 23
Pachatel byl významným politikem ČSSD, měl důvěru vedení, jeho brutální a hejskovskou politiku strana podporovala, vrtěli se kolem něj ctitelé, sám se opájel mocí. To jsme my nestraníci viděli. ČSSD to neviděla. Nebo nechtěla...

Průzkumy ukazují, co ví každý i bez nich - že Rathova aféra v této chvíli poškozuje ČSSD a odrazuje voliče. Celá aféra, včetně figury hlavního obžalovaného, má tak nechutné rysy, že se tomu nikdo divit nemůže.

Sám Rath, holedbající se cynik, je celkem silným důvodem k tomu, aby se voliči pořádně zamysleli.

Ale volby nejsou zítra, stát se může ještě mnoho na obou stranách volební fronty. Nějaké šrámy přesto na štítu ČSSD zůstanou. Rathova aféra je jasná a přehledná i laikovi. Jestliže menším figurám (nejen) ČSSD procházely desítky milionů v krabici pod postelí, Rathovi jeho krabice neprojde. Proces s Rathem a spol. bude asi vrcholit někdy kolem podzimních voleb.

Další názory a komentáře najdete v aktuálním vydání MF DNESČtěte v pondělí, 28. 5.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Voliči tak budou mít ty desítky milionů stále před očima.

Marně předáci strany opakují svou mantru, že Rath je důkazem existence policie, která si troufne na politika opozičního a že by si přáli policii, která si troufne i na politika vládní koalice. Takovou policii si přeje snad každý, ale prvním krokem je bohužel právě ta krabice či jiný důkaz podobně efektní váhy. Zatím není a tušení či mlhavá obviňování krabici s miliony nenahradí.

Co působí na voliče

Jáma s miliony či krabice s miliony je mnohem atraktivnější a na voliče bude mít větší vliv než nejasná podezření o náhlém zbohatnutí třeba exministra Řebíčka. Protože peníze nepadají z nebe, ví každý, jak asi zbohatl coby ministr, ale dej důkaz, když ho nemáš. Dokud ovšem policie velkou rybu Rathova formátu z vládních řad nepolapí, bude v podezření, že lapá líně či že nelapá vůbec. Tak uvidíme.

Koalice se z Rathova pádu radovat nemusí - i na ni padá jeho hanba. Taková kvítka jako Rath posilují dosti nešťastné přesvědčení, že volit se mají nepolitici a nestrany, ti čistí, nezávislí a neposkvrnění. Rathova aféra je posílí - ačkoliv je tu truchlivý příklad nešťastných VV, které na podobných úvahách vyrostly, aby ve Sněmovně a ve vládě pak předvedly, že jejich čistota je velmi špinavá, zatímco jejich schopnost konat profesionálně politiku téměř nulová. Z tohoto hlediska političtí gauneři neškodí jen své straně, ale celé politice české. Voliči pak hledají spásu u nezkušených popletů, kteří do velké politiky nedozráli a krom líbivých frází obvykle nemají co nabídnout.

Hlavně do toho nevrtat

Když se aféry vynořují, případně začínají dostávat obrysy, strany, kterých se to týká, mají tendenci jejich vyšetření tutlat, zpomalovat, mlžit a odklánět od očí voličů. Nechtějí poškozovat svou stranu. Mají pocit, že úspěch strany je mnohem důležitější pro blaho veřejnosti než škodlivé rozvrtávání nějakých nechutných skandálů. Je to omyl, škodlivé je právě to tutlání. Skandál je skandál, kdo brání jeho vyšetření, poškodí stranu i politiku mnohem víc než veřejný soudní proces, v kterém špína vyplave ven.

Aféra má i roli očistnou. Pro politika, který se veřejně proslaví jako spravedlivý očišťovač, je velké plus, když se za potrestání, odhalování a vyhlazování afér bije. Ututlané aféry lezou z politického života jako šídlo ze slamníku, aféry rozkryté a odsouzené patří minulosti. Musí ale být součástí jakéhosi silného a setrvalého tažení proti zlořádu, zločinu, korupci. Veřejnost musí mít dost znalostí, aby uvěřila, že proces s papalášem je začátek konce ničemů, nikoliv jen vějička, která strká před oči lidí jednoho obětovaného nebožáka, který byl moc nápadný či nešikovný.

Samozřejmě se všichni ptají, co bude dál, po Rathovi? Různé drobnější případy korupce, které už jsou u soudu nebo byly i odsouzeny, registrujeme. Ale registrujeme také mnohá vážná podezření, která dosud leží ve spacím vagoně. Týkají se různých papalášů vládní koalice, ale týkají se také mnoha bývalých papalášů dnešní opozice. V tom byla politická sféra vždy zajedno - nešťourat do toho, když to nemusí být.

ČSSD má náskok

Voliči tedy sociální demokracii opouštějí. Důvod k panice to není. Nemusí se ani čekat, až policie lapí někoho z vládního tábora. Stačí, když socialisti projeví dost razance a odhodlání zpracovat Rathovu aféru důsledně, přesvědčivě a bez vytáček. Pro ČSSD to může mít očistný efekt a strana může získat i náskok, že začala dřív než vládní strany, které to hořké poznání teprve čeká.

Ta očista ale nemůže vězet v odsouzení jednoho osamělého pachatele. Ten pachatel byl významným politikem ČSSD, měl důvěru vedení, jeho brutální a hejskovskou politiku strana podporovala, vrtěli se kolem něj ctitelé, sám se opájel mocí jako nějaký frajtr. To jsme my nestraníci viděli. Proč to neviděla ČSSD nebo proč to viděla a nechala být, tam vězí ta očista strany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video