Volby se blíží, ale koho volit... (ilustrační foto)

Volby se blíží, ale koho volit... (ilustrační foto) | foto: Dan Materna, MAFRA

KOMENTÁŘ: Česká politika má prasečí chřipku. Umře na ni?

  • 75
Jeden z nejčastějších dotazů posledních týdnů zní: Koho mám volit? Tentokráte to však není kvůli skvělé nabídce. Je v tom slyšet zoufalství.

Už téměř nikdo totiž nezná stranu a politika (kromě nich samotných), který by se nevykoupal v posledních letech ve skandálu či alespoň jeho jednání a podivné kontakty nezaváněly střetem zájmů.

Problémy skoro celé české politické scény připomínají projevy prasečí chřipky. Není to ještě smrtící pandemie, ale epidemie se zdá být trvalá. Jenže nikdo z nakažených se nechce nechat očkovat.

Koho tedy volit?

Dvě největší strany, ODS a ČSSD, nenabízejí žádná překvapivá jména. Široko daleko nikdo, kdo by byl zárukou, že nabourá zaběhlý systém politických mastodontů, který je založen na propojení s byznysem, na nahánění výhod přes nestandardně přidělované státní zakázky, na pobírání prebend v dozorčích radách a kašlání na to, co chtějí občané.

Pak přichází na řadu další otázka: Je hlas pro menší, mimo parlamentní nebo novou stranu skutečně cestou k demontáži systému, který občany tolik otravuje?

Nevíme to, protože ani v těchto seskupeních není žádný Robin Hood či Jana z Arku, kteří by byli příslibem změn v pojímání politiky. Například TOP 09 či strana Miloše Zemana se snaží tvářit čerstvě, přestože nabízejí provařené obličeje.

A co někdo, kdo má s politikou zkušenosti, ale ještě se nestihl "umazat"? Premiér Jan Fischer?

Či ministr financí Eduard Janota? Některé strany je do svých řad skutečně lákaly, ale ani jeden z nich v květnu kandidovat nebude.

Zednické naběračce malty se slangově říká fanka. Všechny strany budou teď ještě více než 100 dní držet v každé ruce fanku a zasypou zemi nejrůznějšími sliby. Jen místo malty si tam dají třeba čokoládičku. Na první ochutnání to bude sladké a příjemné. Když však polknete, ucítíte v ústech nevábnou směs kakaa a malty, která vám slepí ústa jako Cimrmanova zubní protéza. A o to především v předvolebním souboji půjde.

Krátkodobé sliby a krátkodeché pochlebování místo dlouhodobých a někdy i bolestných reforem, které je ještě potřeba udělat. Myšlenkový balast místo reálných analýz. Vypulírované tváře na billboardech místo vrásek, které se objevují na tváři při řešení vážných problémů.

Odpověď na otázku "Koho mám volit?" přesto většina lidí koncem května najde. Žádné změny však nečekejme. S politickou garniturou, která u nás ovládá Poslaneckou sněmovnu a Senát a která je zahleděná pouze a pouze do sebe, se nic podstatného nezmění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video