Prázdné lavice v Poslanecké sněmovně (ilustrační snímek)

Prázdné lavice v Poslanecké sněmovně (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

KOMENTÁŘ: BIS veřejně varuje ty, o nichž ve své zprávě píše

  • 36
Je to tam, i když trochu mezi řádky. "Výroční zpráva, kterou ve čtvrtek zveřejnila BIS, popisuje Česko jako zemi ovládanou organizovaným zločinem," píše v komentáři pro MF DNES Jana Blažková.

A zároveň upozorňuje: "Ve společnosti existují skupiny, které se snaží zneužít pohledu na korupci jako moderního tématu posledních let ve svůj vlastní prospěch, kdy se samy sebe snaží vydávat za jediné správné bojovníky proti korupci a účelově kritizovat všechny ostatní."

Zpravodajci, jak píší, měli už v roce 2012 poznatky o tom, že všeobecné naštvání lidí kvůli krizi, nefunkční státní správě a všudypřítomné korupci "může některá občanská sdružení, či dokonce politické strany pod hlavičkou boje proti těmto nešvarům vynést na výsluní a umožnit jim prosazovat své privátní cíle spočívající třeba až v destrukci tradičního modelu zastupitelské demokracie".

Konkrétnější být špioni nechtějí. Jen upozorňují, že extremistů zprava i zleva, jako je například dělnická strana, se teď zrovna bát nemusíme – jejich voličský potenciál pramenící z naštvání přebrali jiní.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Břetislav Rychlík: Lakmusový papírek pověsti ČT
  • Karel Steigerwald: Slepci a nestrany
  • Teodor Marjanovič: Náhle všichni vědí, že šlo o atentát
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Je zřejmé, že tou destrukcí tradičního modelu zastupitelské demokracie měli špioni na mysli třeba prosazování přímé demokracie, což je hlavní cíl našich nových politiků z hnutí Úsvit Tomia Okamury. Částečnou podobu lze v popisu vysledovat i u hnutí ANO Andreje Babiše s plánem prosadit do našeho volebního systému většinové prvky. Na vlně kritiky vlády se zase vezla (ale nedovezla) hradní SPOZ.

Jen škoda, že s tímto svým varováním před nástupem nových politiků, kteří budou těžit ze všeobecné frustrace, přichází BIS až po předčasných volbách, kdy se poslanci Úsvitu už zabydlují v parlamentu.

Podle svého mluvčího Jana Šuberta za prodlení BIS nemůže. Se zveřejněním zprávy prý musela počkat, až se s její mnohem konkrétnější utajovanou verzí seznámí vláda Jiřího Rusnoka. A ta si na dokument našla čas teprve minulý týden. Smůla.

Být čerstvě zvolenou poslankyní v barvách hnutí Úsvit, tak teď neváhám a začnu usilovat o své zvolení do sněmovní komise pro kontrolu BIS. To abych si mohla počíst, co na mě ti naši špioni vlastně mají, a být o krok před nimi. Členům téhle kontrolní komise totiž musí BIS na požádání vydat i tu svou velkou a přísně tajnou zprávu, kterou četla vláda.

Tak přemýšlím, co je nebezpečnější.

Fakt, že z naší tajné služby unikly odposlechy tehdejšího primátora Pavla Béma a jeho lobbisty Romana Janouška? Nebo skutečnost, že se lidé, o jejichž nekalých plánech s demokratickým zřízením v naší zemi špioni píší, stali adresáty té jejich zprávy?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video