V Praze se nic slavného nestalo, ale Česko je zase o něco známější ve světě.

V Praze se nic slavného nestalo, ale Česko je zase o něco známější ve světě. | foto: Michal Růžička, MAFRA

KOMENTÁŘ: Bezjaderný svět je utopie, navzdory estrádě v Praze

  • 100
Spousta vzletných slov o míru, řady nadšených pacifistů. Slova o historické dohodě a pozlátko pro Česko, které se zase jednou stalo pupkem světa. Ničím víc podepsaná dohoda START není. A to navzdory tomu, že její podpis je v zásadě správný krok.

Podařilo se mi loni stát pár metrů od Obamy, když v Praze oznamoval svou vizi budoucnosti světa bez jaderných zbraní. Americký prezident zněl přesvědčivě a nešlo mu upřít, že má vizi. To je důležité: schopnost realizovat dlouhodobé vize odlišuje státníky od politiků.

Jenže dnes podepsaná dohoda žádným historickým krokem ke světu bez jaderných zbraní není.

Důvody jsou přitom nasnadě. Co třeba Izrael? S arabskými sousedy svedl řadu válek, při té jomkippurské měl v roce 1973 pořádně namále. I když se židovský stát ubránil, arabské země se přesvědčily, že s ním válčit jde. Izraelce nezajímá Nobelova cena míru ani potlesk davů lidí, kterým někdo nastrká vlaječky do rukou. Chtějí přežít - a početní nevýhody vyvažují jadernou převahou a odstrašením.

Důvod druhý leží na jihovýchodě Asie. Umíte si představit, že se jaderných zbraní kvůli Obamovu úsměvu jen tak vzdá nastávající supervelmoc Čína? Kdy naposledy si mocipáni z Pekingu nechali do něčeho mluvit? Všichni jsou na ně krátcí, Google, americké výtky o podhodnoceném jüanu i četné prosby, aby Číňané nepopravovali cizince.

Podpis je krok správným směrem, ale svět bez jaderných zbraní není zatím ani o píď blíž.

Tradiční rivalové Indie a Pákistán by se jaderných zbraní museli vzdát zároveň. A stalinistická KLDR - přiznejme si to - bombou vyhrožuje nebo se jí (slovně) vzdává podle toho, jestli potkanů a kořínků do guláše zbývá málo, nebo o trochu víc.

Proč by se za situace, kdy si zbytek světa jaderné zbraně nechá, atomových hlavic zbavovala Británie a Francie, není příliš jasné. Jsou pro ně znakem prestiže a nemají jich nijak mnoho.

Smlouva START navíc není nijak unikátní, v minulých desetiletích různých omezovacích či odzbrojovacích smluv uzavřely USA a Sovětský svaz (či Rusko) sedm. I kritizovaný Obamův předchůdce George W. Bush v roce 2002 jednu podepsal. Omezovala počty hlavic na 1 700 až 2 200, ale to se asi zdůrazňovat nebude. Voličům je třeba prodat image velkých mužů míru, kteří dohodli a v Praze podepsali přelomovou smlouvu.

Aby nevznikla mýlka: podpis smlouvy START je zcela jednoznačně správná věc. Je správné pokračovat v odzbrojovacích krocích Cartera, Nixona a Brežněva, Reagana, Bushe staršího a Gorbačova (o všech předešlých smlouvách čtěte zde). Velké jaderné arzenály jsou zbytečně drahé na údržbu (což je důležité za časů ekonomické krize) i ohlídání. Obama i Medveděv můžou rozstřílet spoustu lidí na radioaktivní kaši i bez těch pár stovek zastaralých hlavic, kterých se zbaví.

Dvojice pražských autogramů ale nijak nepřispěje k řešení izraelsko-arabského konfliktu či smíru mezi západní civilizací (včetně Ruska) a muslimským světem. Ani nevylepší ekonomickou a tudíž i vyjednávací pozici světa vůči Číně. Ani... a hodně dalších ani.

Proto se nic slavného v Praze nestalo. Podpis je krok správným směrem, Česko je zase o něco známější ve světě (a to je dobře), ale svět bez jaderných zbraní není zatím ani o píď blíž.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video