Záběry ze zásahu komanda NTZ proti neplatičům elektřiny. Ilustrační foto.

Záběry ze zásahu komanda NTZ proti neplatičům elektřiny. Ilustrační foto. | foto: NTZ

Komando ČEZ se soudu nevyhne. Obžalobu zařídila stížnost

  • 155
Kauza kolem nekalých praktik "komanda ČEZ" po dvou letech míří k soudu. Olomoucký krajský státní zástupce vyhověl stížnosti podané proti zastavení stíhání 13 pracovníků ČEZ. Okresní státní zastupitelství tak musí připravit obžalobu.

"Stížnost se řešila na přelomu května a června. Rozhodnutí o vyhovění stížnosti nám bylo doručeno ve čtvrtek od krajského státního zástupce," řekl iDNES.cz Vladislav Petráš z právní kanceláře Jana Rytíře. Ten dlouhodobě zastupuje oběti takzvaného "komanda ČEZ", které údajně klienty vydíralo při vymáhání dluhů za černý odběr elektřiny.

Okresní státní zástupce v Olomouci nyní musí podat obžalobu na 13 členů týmu Netechnických ztrát firmy ČEZ. Jejich stíhání za trestný čin útisku přitom letos v květnu zastavil. Rytířovi klienti podali proti rozhodnutí státního zástupce stížnost, které nakonec krajské zastupitelství vyhovělo.

"Podle našeho názoru výsledky vyšetřování odůvodňují postavení obviněných před soud. My jsme neshledali důvody pro zastavení trestního stíhání," řekl náměstek krajské žalobkyně Vít Kasík.

Stíhání za útisk, za který hrozí maximálně půl roku vězení, tak bude pokračovat. Soud by podle Rytířovy kanceláře mohl při procesu případ překvalifikovat na vydírání, za které hrozí 5 až 12 let.

"Státní zástupce v tom vidí útisk, ale soud se nemá povinnost tím řídit a může rozhodnout i o vyšší hranici trestu klasifikované jako vydírání. Státní zástupce dává návrh a soud se rozhoduje na základě důkazů," věří Petráš.

Žalobu nyní zpracovává okresní státní zástupce, který by ji měl zhruba do měsíce podat. Samotný soud v Olomouci by mohl zasednout do tří měsíců.

Ke stížnosti se připojilo i sdružení "vydíraných občanů"


Ke stížnosti na původní rozhodnutí okresního státního zástupce se připojila i organizace nazvaná "Sdružení vydíraných občanů ozbrojeným komandem", kterou založili bývalí klienti advokáta Rytíře. Zároveň zaslali žalobu pražskému městskému soudu, uvedl Olomoucký deník.

Sdružení obviňuje ČEZ z vydírání, podvodu, porušování domovní svobody, poškozování cizích práv, neoprávněného podnikání, neoprávněného nakládání s osobními údaji a bezdůvodného obohacení. Toho se údajně firma dopustila tím, že odběratele odpojovala od proudu a požadovala fiktivní částky za neoprávněný odběr, aniž ho prokázala.

K žalobě se dosud podle listu připojilo 143 lidí z celé země, které dříve zastupovalo právní poradenství pana Rytíře. "Tito lidé posléze založili občanské sdružení, nyní bojují o náhradu škody," řekl Petráš.

"Jestli vyhrajeme a budou následovat žaloby na náhradu škody, tak už půjde o desítky milionů korun. Celková částka se potom může vyšplhat na 60 milionů," řekl deníku člen sdružení Pavel Škranc. Energetická společnost zatím o žalobě informace neměla.

PRAKTIKY KOMANDA ČEZ

Komando od roku 2005 odpojovalo odběratelům přípojky elektřiny. Dopouštělo se přitom řady nekalých praktik, ze kterých v roce 2008 obvinila policie celkem 32 zaměstnanců ČEZ. Vinila je například z vydírání a nezákonného vstupování na soukromý pozemek. V květnu 2010 však olomoucké okresní státní zastupitelství zastavilo i stíhání zbývajících 13 obviněných (více o zastaveném stíhání čtete zde) Pracovníci "komanda ČEZ" měli speciální výcvik a nosili u sebe zbraně. Proti jejich praktikám se ohradila i řada politiků a občanských sdružení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video