Voják objímá třináctiletého Johana Martineze, jehož otec policista Jose Libio

Voják objímá třináctiletého Johana Martineze, jehož otec policista Jose Libio Martinez byl dvanáct let zajatcem FARC a v sobotu ho zastřelili (27. listopadu 2011) | foto: AP

Kolumbijská gerila zabila 12 let vězněné zajatce, jediný prchl do džungle

  • 23
Kolumbijští ozbrojenci z FARC zabili po dvanácti letech věznění čtyři rukojmí. Pátému vězněnému muži se podařilo schovat v džungli a přežil. Drama se odehrálo v sobotu při přestřelce mezi členy kolumbijské gerily a vojáky. Co přesně se tam odehrálo, je poměrně nejasné.

Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) bojují proti vládě už od 60. let minulého století. I když v posledních letech citelně oslabily, v únosech a útocích na bezpečnostní složky pokračují i nadále, připomněla televize CNN.

"Je to další příklad toho, jak brutální a krutí bojovníci FARC jsou... Když čelili bezpečnostním složkám, nerozpakovali se rukojmí chladně zabít," oznámil smrt čtyř rukojmích prezident Kolumbie Juan Manuel Santos. Pátému zajatci se podařilo uprchnout do džungle a díky tomu přežil.

Pětice unesených mužů působila před zajetím v kolumbijských bezpečnostních složkách. V zajetí levicových ozbrojenců přitom strávili nejméně dvanáct let. Čtyřem z nich se stala osudnou sobota, kdy se rozpoutala přestřelka mezi členy gerily a vojáky.

"Byli popraveni v jižním regionu Caqueta, kde armáda podnikala operace proti rebelům. Tři z rukojmích byli střeleni do hlavy, čtvrtý do zad," uvedl ministr obrany Juan Carlos Pinzon. Vláda v Bogotě zároveň odmítla, že by za smrt čtyř mužů mohli být zodpovědní právě vojáci.

Zachránil ho útěk do džungle

Ti pátrali po ozbrojencích v oblasti asi 45 dní právě kvůli informaci, že tam gerila drží v zajetí muže zákona. Kde se během přestřelky zajatci nacházeli, ale není jasné. Nejmenovaný pracovník ministerstva obrany agentuře AP pouze řekl, že vojsko se nesnažilo rukojmí osvobodit, ale pouze je lokalizovat.

V každém případě přestřelku přežil jediný zajatec, osmačtyřicetiletý policista Luis Alberto Erazo, kterého povstalci drželi od roku 1999. Zachránil ho útěk do džungle, když se rozpoutala střelba. Pronásledovali ho přitom údajně tři rebelové, kteří za ním házeli granáty a lehce ho zranili v obličeji.

"Erazo vyšel z úkrytu po setmění, když slyšel motorové pily, kterými se v džungli připravovalo místo pro přistání helikoptér," popsal Pinzon.

V zajetí zůstává šestnáct mužů zákona

Po smrti čtveřice zajatců drží ozbrojenci z FARC ještě zhruba šestnáct dalších členů bezpečnostních složek, uvedla agentura AP s tím, že Revoluční ozbrojené síly Kolumbie mají v současné době asi devět tisíc členů.

Ingrid Betancourtová

Ozbrojenci, kteří žijí hlavně z obchodu s drogami, v minulých letech v rámci dobré vůle zajaté muže zákona nebo politiky propouštěli. Na druhou stranu je ovšem v několika případech i zavraždili, dělo se tak hlavně v případech, kdy byli pod vojenským tlakem, píše AP.

Gerila se totiž řídí pravidlem, že než by měly bezpečnostní složky rukojmí osvobodit, tak je ozbrojenci raději zabijí. Například v roce 2007 členové FARC zabili jedenáct regionálních poslanců, které předtím pět let zadržovali. Mylně se prý domnívali, že na ně útočí vojsko.

V posledních letech také FARC utrpěla dvě rány, obě jí zasadily bezpečnostní složky. Nejprve v roce 2008, když se jim povedlo osvobodit zadržované humanitární pracovníky a někdejší prezidentskou kandidátku Ingrid Betancourtovou, a pak letos v listopadu, kdy zabili šéfa FARC Alfonse Cana.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video