Kolumbie jedná o míru

  • 1
Kolumbii, kterou už 38 let sužuje občanská válka, svitla naděje na mír. Ve středu totiž usedli k jednacímu stolu zástupci vlády a levicoví povstalci z revolučních ozbrojených sil Kolumbie FARC. Rozhovorů se účastnili i členové skupiny deseti zahraničních velvyslanců v zemi, kteří obnovení dialogu pomohli vyjednat.

Téma jednání, které se konalo nedaleko vesnice Los Pozos uprostřed neutrální zóny, není známo.

Jediným výsledkem je, že vyjednavači FARC mají do neděle postoupit v přípravě mírové dohody. Jinak prezident Andrés Pastrana hrozí obsazením území o rozloze Švýcarska, které je od konce roku 1998 pod kontrolou FARC.

Naslouchají diplomaté i církev
Rozhovorům byli přítomni i kubánský vyslanec Luis Hernández Ojeda a zástupci kanadského a švédského velvyslanectví. V následujících dnech by se měli jako pozorovatelé vystřídat diplomaté Itálie, Venezuely, Mexika, Francie, Norska, Španělska a Švýcarska. Jednání monitoruje také katolická církev.

Mírový proces se podařilo nastartovat v pondělí
V pondělí mírový proces, který se zhroutil před týdnem, zachránili vyjednavači OSN. Ti přiměli obě strany k obnovení dialogu. Dohody o obnovení rozhovorů přitom bylo dosaženo jen několik hodin před vypršením ultimáta kolumbijského prezidenta.

Armáda nicméně nadále zůstává připravena k zásahu u demilitarizovaného území spravovaného povstalci, které kabinet přikázal rebelům vyklidit.

Vláda bojuje s rebely od 60. let 

Kolumbie od roku 1964 prožívá nejdelší krvavou občanskou válku v Latinské Americe. Konflikt si už vyžádal na 120 tisíc obětí. Jen v posledním desetiletí zahynulo na 35 tisíc lidí. Gerily navíc ročně unášejí na 2500 osob, za které vyžadují výkupné.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video