Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos (vlevo) s vrchním velitelem FARC Timoleónem Jiménezem na Kubě jednal už před rokem.

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos (vlevo) s vrchním velitelem FARC Timoleónem Jiménezem na Kubě jednal už před rokem. | foto: Reuters

Kolumbijská vláda se nevzdává, s gerilou FARC začala nová jednání na Kubě

  • 2
Na Kubě začala nová jednání mezi vyjednávači kolumbijské vlády a zástupci povstalců z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). Společně chtějí modifikovat mírovou dohodu, kterou odmítli Kolumbijci v nedělním referendu. Obě strany by i přes nečekaný výsledek chtěly udržet smír. Zatím však platí příměří jen do konce října.

„Štváčství lidí, kteří chtějí sabotovat tento důstojně dosažený mír, nikdy nebude silnější než pocit harmonie, inkluze a sociální spravedlnosti,“ uvedl podle stanice BBC vrchní velitel FARC Timoleón Jiménez zvaný Timošenko ve videoprohlášení po příletu do Havany. Rebelové jsou podle něho připraveni udržet dohodnutý klid zbraní a „upravit“ dohodu.

„Bylo vyhlášeno oboustranné a definitivní příměří s FARC do 31. října a já doufám, že do té doby pokročíme,“ uvedl v úterý prezident Juan Manuel Santos v televizním projevu.

Lídr FARC na toto prohlášení reagoval na svém twitterové účtu s údivem. „A od té doby bude pokračovat válka?“ napsal Jiménez.

Podle některých expertů, citovaných v kolumbijském tisku, se Santos takto snaží vytvořit nátlak na vyjednávače FARC, aby co nejdříve schválili úpravy dohody a ukončili tak nejistotu po prohraném referendu. Zdroje z prezidentského paláce agentuře EFE řekly, že příměří, které začalo platit 29. srpna, vypršelo 2. října, kdy dohodu odmítli voliči v referendu. Santos ho prý takto prodloužil do 31. října.

Části kolumbijské společnosti v čele s exprezidentem Álvarem Uribem vadí, že čelní představitelé povstalců uniknou na základě smlouvy trestu a že se budou moci zapojit do politického života. Budou moci kandidovat už v roce 2018 v prezidentských a parlamentních volbách a až do roku 2026 mají garantováno deset křesel v parlamentu.

FARC chce místo bojů do politiky

Rozhovor s expertem Josefem Opatrným

Prezident Juan Manuel Santos, který byl hlavním zastáncem plebiscitem odmítnuté dohody, dal po hlasování najevo, že hodlá dosáhnout smíru akceptovatelného pro většinu kolumbijské společnosti. V pozici hlavního vládního zmocněnce před úterním návratem do Havany potvrdil Humberta de la Calle, který dříve nabídl rezignaci kvůli výsledku referenda, za nějž přijal odpovědnost.

Pro dohodu se v lidovém hlasování vyslovilo 49,8 procenta voličů, zatímco proti bylo 50,2 procenta. Výsledek je velkým překvapením, neboť průzkumy odhadovaly schválení dohody téměř dvěma třetinami voličů (více o referendu zde). Do výsledku se promítl i fakt, že k urnám přišlo pouze 37 procent lidí, což bylo způsobeno zřejmě i prudkým deštěm spojeným s blížícím se hurikánem Matthew (více o hurikánu čtěte zde).

Dohodu, která má 297 stran, podepsaly obě strany na konci září, a oficiálně tak ukončily 52 let trvající konflikt, kvůli němuž zemřelo na 260 tisíc lidí a domovy opustilo sedm milionů obyvatel Kolumbie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video