Na kolumbijských pláních dnes žije posledních 5000 jaguárů. Ilustrační foto

Na kolumbijských pláních dnes žije posledních 5000 jaguárů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kolumbijci učí krávy sebeobranu, aby se samy ubránily jaguárům

  • 25
Počet jaguárů v Kolumbii neustále klesá. Mohou za to i místní rančeři, kteří ohrožené šelmy napadající jejich dobytek pronásledují a střílí. Ochránci přírody se je proto snaží přesvědčit, aby začali chovat krávy, které se dokážou predátorům ubránit samy. Informuje o tom The Economist.

Srdcem kolumbijského dobytkářského průmyslu jsou zelené pláně rozkládající se východně od And a západně od Orinoka. Rančerům, kteří zde od dob španělské kolonizace pasou svá milionová stáda, se říká los llaneros - tedy obyvatelé plání. Představují nejvýkonnější sektor kolumbijského zemědělství, v posledních letech však při své snaze ochránit dobytek přidělávají vrásky ochráncům divoké přírody.

Farmáři totiž bez lítosti pronásledují a střílejí jaguáry, kteří napadají jejich stáda. Ekologové odhadují, že na kolumbijských pláních žije posledních 5 000 ohrožených šelem. Organizace Panthera, která se zabývá ochranou jaguářích koridorů mezi Argentinou a Mexikem, proto nyní přišla s řešením, které by mělo ochránit jak krávy, tak jaguáry.

Ekologové chtějí podle časopisu The Economist dobytek naučit sebeobraně, nebo lépe řečeno jim tento instinkt vštípit šlechtěním. Kolumbijští farmáři většinou chovají plemeno Zebu, které si oblíbili pro jeho velikost, rychlý růst a bílou kůži. Zvířata dovezená v 19. století z Indie však mají jednu nevýhodu: jsou bojácná. V případě nebezpečí se stádo rozprchne do všech stran, takže nejslabší kusy se stanou snadnou kořistí predátorů.

Chrabrý skot

Ochránci přírody proto chtějí farmáře přesvědčit, aby Zebu křížili s plemenem San Martinero, které je příbuzné se sveřepými tury prohánějícími se každé léto ulicemi španělské Pamplony. Býci z plemene San Martinero na lidi neútočí, ale v případě ohrožení se semknou, výhružně zvednou rohy a predátorům dají jasně najevo, že své potomky hodlají bránit vlastním tělem.

Rančer Eduardo Enciso, který se do experimentu zapojil před čtyřmi lety, tvrdí, že výsledky jsou nepopiratelné. Kříženci mezi Zebu a San Martinero podle něj projevují v případě ohrožení větší odvahu a vůli držet se v stádu. Na svých pastvinách o rozloze 4 000 hektarů za poslední roky nezaznamenal jediný útok jaguára. Rančeři, kteří chovají pouze plemeno Zebu, jich ročně napočítají v průměru deset.

Organizace Panthera se nyní snaží přesvědčit i další farmáře, aby se do programu zapojili. Snaží se vyvrátit jejich námitky, že krávy plemene San Martinero jsou příliš hubené a jejich kůže má nechtěný načervenalý odstín. Nyní proto záleží především na milovnících hovězího. Pokud jim maso statečných sudokopytníků zachutná, přispějí tím možná i k záchraně ohrožených šelem.

Srdcem chovu dobytka v Kolumbii je departament Meta

Srdcem chovu dobytka v Kolumbii je departament Meta

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video