Než půjdou lidé volit, vyslechnou si od politiků řadu příslibů lepšího života

Než půjdou lidé volit, vyslechnou si od politiků řadu příslibů lepšího života | foto: Profimedia.cz

Kolotoč předvolebních slibů jede na plné obrátky

  • 9
Politické strany dělají před červnovými volbami všechno možné, aby vzbudily zájem mezi voliči o svoje plány. Obyvatele lákají na sliby různých výhod, které budou mít, pokud stranický program zvolí. K hlavním tématům slibů letos patří vyšší životní úroveň a lepší systém daní.

Ještě zbývá slíbit měsíční příspěvek na teplou stravu a nárok na přístřešek pro bezdomovce. Ti jsou totiž poslední sociální skupinou, pro kterou ještě politické strany nestačily vymyslet nějaké lákadlo.

Jinak se už letos dostalo na všechny: rodiny s dětmi mají mít tučnější příspěvky, důchodci vyšší penze, podnikatelé nižší daně, řidiči nové silnice bez děr, nezaměstnaní práci, nemocní zdarma drahé léky a studenti se všichni dostanou na školy.

Kdo to všechno zaplatí? V této odpovědi se dokážou občanští i sociální demokraté výjimečně shodnout: ekonomice za jejich vlády se prý bude tak moc dařit, že prostě bude na všechno. K financování svých nápadů také chtějí využít zlatá vejce, která snáší státní energetický kolos ČEZ.

Nevídaný závod partají o to, kdo půldruhého měsíce před volbami víc ochromí veřejnost svým nápadem, poprvé kritizoval prezident Václav Klaus. "Slibování před volbami je prostě věc, která by se opravdu dít neměla. Jako volič bych určitě neposlouchal ty politiky, kteří něco slibují," prohlásil.

Naposledy opoziční ODS lákala důchodce slibem, že pokud se ujme vlády, každému od 1. ledna 2007 zvedne důchod o tisícikorunu. Je to však kompenzace za plánované zvýšení DPH z pěti na 15 procent, které se odrazí na cenách potravin. Topolánkova strana se též zavázala, že zajistí, aby se penze nesnižovaly, ale naopak rostly stejným tempem jako průměrné mzdy v zemi.

Její hlavní konkurent, vládní ČSSD, chce představit detaily svého hlavního taháku: zvýšení porodného z dnešních 17 500 korun až na 120 tisíc korun. "Spousta politiků, kteří dnes něco slibují, je v parlamentu, dokonce ve vládě. Když tam dominuje jedna strana, všechny sliby mohla už dávno prosadit a neslibovat je do budoucna," dobírá si Klaus socialisty, kteří ve volbách v roce 2002 porazili ODS pod jeho vedením.

Sliby chyby
Dá se všem slibům vůbec věřit? Sám ministr průmyslu a středočeský lídr ČSSD Milan Urban už označil navrhované zvýšení porodného za "předvolební folklor". U vládní strany je posouzení hodnověrnosti snazší. Stačí se podívat na závazky před posledními volbami, a co z nich splnila.

V roce 2002 socialisté slibovali zvýšení porodného na 50 tisíc korun a plošné přídavky, ale pak obojí smetli jako "nereálné". Stejně tak zapadly slibované léky zdarma pro lidi nad 70 let s povolebním vysvětlením, že pacienty nelze kastovat podle věku. A tak by se dalo pokračovat.

Letos se ČSSD zavazuje snížit nezaměstnanost na šest procent z dnešních devíti. Čtyři roky starý slib - vytvoření 200 tisíc nových pracovních míst - prý splnila. Ke snížení nezaměstnanosti to však nevedlo, na podpoře je dnes o 50 tisíc lidí víc než v červnu 2002.

Motoristy si chtějí sociální demokraté letos získat závazkem, že do výstavby silnic budou dávat až 100 miliard korun ročně a že dokončí 300 kilometrů. To slibují titíž politici, kteří dosud na silnice posílají jen okolo 50 miliard.

Minulé nápady konkurenční ODS nelze konfrontovat s realitou. Ale je možné se ptát, kde na to vše vezme. "Prostě roztočíme kola ekonomiky," říká kandidát ODS na ministra financí Vlastimil Tlustý. Ještě na konci loňského roku mluvila pravice hlavně o bolestivých reformách, snižování daní i byrokracie. Ale čím blíž jsou volby, vytahuje sliby typu "státem zaručený příjem".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video