Kolik stojí nový byt?

Za kolik se dá pořídit byt ve Zlínském kraji? Pokusili jsme se o malý průzkum trhu v realitních kancelářích ve Zlíně, Kroměříži, Vsetíně a v Uherském Hradišti.

Za standardní veličinu našeho pátrání jsme si vybrali střední velikost bytu 2+1.

Je zajímavé, že rozdíly v bytech mezi jednotlivými městy jsou někdy až půl milionu korun. Přitom nejdražší jsou cihlové byty těsně po rekonstrukci, a to ve Zlíně a také v Luhačovicích.

„V poslední době se ceny zvedly. Cihlové byty pořídíte i za víc než milion korun,“ popisuje situaci v krajském městě Pavel Stržínek, jednatel společnosti Zlínská realitní kancelář. Přitom běžné panelové byty 2+1 může zájemce pořídit od 900 tisíc až po 970 tisíc korun. „Záleží na velikosti. Některý dvoupokojový byt může mít větší výměru než malý třípokojový,“ vysvětlil jednatel Zlínské realitní kanceláře.

Podobná situace jako ve Zlíně je prý také v sousedních Vizovicích. „Tam je nedostatek bytů, ceny se pohybují kolem osmi set tisíc,“ doplňuje informace. Lázeňské město Luhačovice podle něj v některých případech dokonce předčí i zlínské ceny. Naopak ve Slavičíně se prodávají dvoupokojáky za 600 až 650 tisíc.

Podobnou taxu mají byty v Kroměříži. „Ceny se tady pohybují od 600 do 700 tisíc. S ohledem na to, zda jde o panelák, cihlový byt, nebo rekonstruovaný byt,“ řekla pracovnice Realitní společnosti Zvonek Iveta Frgalová. Přitom v centru Kroměříže se ceny mohou vyšplhat až na 790 tisíc korun.

Podle ní ale byty v kroměřížské oblasti nijak nevybočují z celorepublikového průměru. „Tady jsou ceny vyvážené například s okolím Brna. V polovině roku ale očekáváme zvrat. Ceny by měly přestat růst. Jak to bude po vstupu do unie? Těžko říct, ale nemělo by to být nějak znát,“ zamýšlí se Frgalová. Přitom potvrdila, že v posledních dvou letech se ceny dvoupokojových bytů zvedly v průměru o 150 tisíc korun.

Na Kroměřížsku jdou ceny v okolních městech ještě níž. Například v Hulíně pořídíte 2+1 už od 430 tisíc korun.

Jinak je tomu v Uherském Hradišti. „Dva plus jedna zděný stojí kolem 800 tisíc korun. Umakartový pořídíte za 750 tisíc,“ informovala pracovnice Slovácké realitní kanceláře Marcela Ondrová. Cena se podle ní drží už několik měsíců. „Před čtyřmi měsíci to bylo o něco méně. Rozdíl ale dělal pouze zhruba dvacet tisíc korun,“ potvrdila Marcela Ondrová.

Nejlevněji je ve Vsetíně. Alespoň, co se týká bývalých okresních měst. Byt 2+1 v panelové zástavbě zde pořídíte v průměru za 530 až 550 tisíc korun. „Cena za cihlový se může vyšplhat až na 600 tisíc. To záleží též na velikosti,“ vysvětlila Anna Čechová z realitní kanceláře H&B Real ve Vsetíně.

Proč je v hlavním městě Valašska nejlevněji? „Myslím, že je to tím, že je tady málo práce. Například ve Valašském Meziříčí už je to lepší,“ míní Anna Čechová.
Ve Vsetíně nečekají výrazné zvýšení cen bytů ani po 1. květnu, kdy Česko připne další hvězdičku na modrou vlajku Evropské unie. „Nečekáme zlom. Pokud si lidé slibují, že byty půjdou nahoru, my si to nemyslíme,“ uzavřela makléřka společnosti H&B Real Anna Čechová.

Shrnuto a podtrženo: Kdo chce bydlet v krajském městě Zlíně nebo Uherském Hradišti, měl by začít šetřit. Hanácká část kraje je srovnatelná s republikovým průměrem a Vsetínsko je nejlevnější.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video