Kolik si politici přivydělali bokem

  • 2
Čeští poslanci a senátoři si přivydělávají hlavně v dozorčích radách firem a pronájmem nemovitostí. Politici se už nestydí přiznat, kolik si vydělali "bokem", a někdy je to více než přímo v politice. Za rok si řadový poslanec přijde na necelých 560 tisíc korun hrubého.

Přitom třeba vedlejší příjmy unionistického poslance Roberta Vokáče byly loni čtyřikrát vyšší.

Podnikal a pronajímal nemovitosti. A ze všech politiků, kteří museli do konce června nahlásit své příjmy za loňský rok, si tak vydělal úplně nejvíce - přes dva miliony. "Já že jsem první? Asi je to proto, že jsem opravdu přiznal všechno," řekl v pondělí MF DNES Vokáč.

Hříšníků výrazně ubylo
Co je na letošních přiznáních politiků velmi zajímavé, je to, že pouze dva poslanci (Robert Kopecký a Miloslav Vlček, oba z ČSSD) a šestice senátorů ho včas nepodali.

Nezvládl to ani vicepremiér končící vlády Petr Mareš z Unie svobody. Kromě toho přiznání nezveřejnili ani někteří politici, kteří už opustili vládu či sněmovnu: například exministr průmyslu Jiří Rusnok či bývalá poslankyně Hana Marvanová.

"Zákon se týká politiků a já už nejsem ve sněmovně skoro rok," hájila se v pondělí Marvanová. Politici musí vždy do konce června přiznat příjmy za uplynulý rok.

Doposud bylo zvykem, že se k tomu odhodlala jen polovina politiků. Až po silné kritice se to letos možná trochu překvapivě změnilo. Přitom pravidla jsou zatím stále stejná. Nikdo nekontroluje, jestli do přiznání vyplnili pravdivé údaje, a nehrozí zatím ani žádné postihy.

Seznam největších "boháčů", kteří se to nestydí přiznat, se oproti loňsku příliš nezměnil. Kromě nováčka Vokáče, který ve sněmovně loni nahradil ministra Vladimíra Mlynáře, jsou na čelných místech opět například poslanec Ivan Langer či senátoři Jaroslav Kubera a Edvard Outrata.

Někteří toho stihnou hodně
Přiznání politici podávají nejen kvůli odtajnění vedlejších příjmů, ale také aby se vědělo o jejich angažmá v různých firmách. A někteří toho stihnou opravdu dost.

Třeba takový poslanec Milan Cabrnoch z ODS je podle v pondělí zveřejněných přiznání rekordmanem, co se týče počtu postů. Kromě toho, že je poslancem, figuroval loni v osmi různých společnostech, vesměs z oblasti zdravotnictví.

A zdaleka si nevydělal tolik jako "méně angažovaní" kolegové - dohromady okolo 150 tisíc korun. Jaroslav Kubera z ODS je zároveň senátorem, primátorem Teplic a členem dozorčích rad dvou firem.

Přitom ne všichni politici jsou ochotni přiznat, co všechno kromě politiky stihnou. Poslanec ČSSD Petr Lachnit do přiznání napsal: "Jsem i členem organizací, kde svou činnost vykonávám zdarma, a tak předpokládám, že to nikoho nezajímá."

Někteří financují charitu
V přiznání o vedlejších příjmech se někteří politici i pochlubili, co s přivydělanými penězi dělají. Poslankyně Táňa Fischerová z klubu US-DEU a občanští demokraté, poslanec Miroslav Beneš a senátor Pavel Eybert, uvedli, že část peněz poslali potřebným.

Fischerová uvedla, že poslala šest tisíc korun České katolické charitě. Eybert rozdal na darech více než sto tisíc korun. Třeba Fondu ohrožených dětí poslal sedm tisíc a Svazu neslyšících a nedoslýchavých tři tisíce korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video