Kolik dostali únosci? ptají se Italové

  • 207
Itálie v noci s úlevou přivítala dvojici humanitárních pracovnic, které strávily tři týdny v iráckém zajetí. Obyvatelé Apeninského poloostrova ale chtějí slyšet odpověď na otázku, kolik Řím únoscům zaplatil. Tisk hovoří o jednom až dvaceti milionech dolarů. Vláda zatím mlčí.

Premiér Silvio Berlusconi odmítá potvrdit, jestli vláda zaplatila výkupné. Pouze naznačil, že musela udělat velmi obtížné rozhodnutí.

Podle římského listu Il Messaggero mohli únosci dostat za propuštění devětadvacetileté Simony Torettaové a stejně staré Simony Pariové až dvacet milionů dolarů. Většina novin ale hovoří o jednom milionu.

Tuto částku potvrzuje i šéf zahraničního výboru italského parlamentu Gustavo Selva. "V principu bychom neměli ustupovat vyděračům, ale tentokrát jsme museli," řekl francouzskému rádiu RTL. "Život dívek byl tím nejdůležitějším," zdůraznil.

Podle listu Corriere della Sera vyjednavači přistoupili na podmínky únosců v neděli. Vyplacení výkupného obhajuje i autor úvodníku na titulní stránce deníku La Repubblica, když říká, že se "není za co stydět".

Únosci Italek původně požadovali propuštění všech muslimů vězněných v Iráku, později slevili na propuštění iráckých žen. Mnoho Italů se však domnívá, že ženy byly uneseny jen pro peníze a ne z politických důvodů.

To by ostatně potvrzoval i průběh zajetí, které se odlišovalo od jiných únosů. Únosci nezveřejnili žádné obrázky Italek ani je nenutili k politickým prohlášením. Ženy řekly, že s nimi zacházeli dobře, třebaže musely mít stále zavázané oči.

Do vlasti přiletěly před půlnocí na palubě vojenského speciálu. Hlavní město bylo při této příležitosti slavnostně osvětleno, na letišti Ciampino obě ženy uvítal italský premiér Silvio Berlusconi, římský starosta a další politici.

Ženy se nejprve přivítají s rodinami a pak je čeká výslech, který má objasnit okolnosti únosu. Do zajetí se dostaly 7. září spolu se dvěma iráckými zaměstnanci organizace Most pro Bagdád, kteří už byli také propuštěni.

"Konečně máme tuto aféru za sebou," řekl Berlusconi v parlamentu. Poděkoval mimo jiné televizi Al-Džazíra a jordánským tajným službám. Italští zpravodajové podle premiéra vyjednávali celkem na šestnácti schůzkách.

Italské humanitární pracovnice Simona Pariová (vlevo) a Simona Torettaová se po třech týdnech v iráckém zajetí vrátily domů. Na letišti v Římě je přivítal i premiér Silvio Berlusconi (uprostřed). (29. září 2004)

,

Video