Nemocnice, které se v rámci úspor budou muset zrušit, by mohla nahradit menší zařízení. Ilustrační foto

Nemocnice, které se v rámci úspor budou muset zrušit, by mohla nahradit menší zařízení. Ilustrační foto | foto: Petr Janeček, MAFRA

Rušené nemocnice v okolí velkých měst může nahradit „M.A.S.H. za humny“

  • 89
Okolo velkých měst chybí dobře dostupná zdravotní péče. Obvykle se koncentruje v centru a lidé, kteří bydlí v satelitních městečkách, to mají daleko. Proto by měla vzniknout síť takzvaných "satelitních ambulancí", kam by lidé chodili například s horečkou, bolestmi zubů nebo s drobnými poraněními.

Zdravotní pojišťovny se shodly, že nemocnice, kde se budou rušit lůžka buď zcela, nebo které půjdou do útlumu, jsou právě ty z okolí velkých měst, jako je Praha a Brno. "Chceme stáhnout náročnější péči do centra, kde se nemocnice umějí dobře postarat o takové pacienty," potvrdil šéf VZP Pavel Horák.

Jenže lidé, kteří se vrátí po práci domů, do svých satelitních vesniček, už teď nemají jinou možnost než s dítětem, jemuž vystoupala horečka, nebo třeba když se sami zraní při sekání trávy, jet zpět do nemocnice do centra města. A ta bývají dopravně špatně dostupná, protože výstavba v okolí "satelitů" byla obvykle živelná.

Aktuální vydání MF DNES v elektronické podoběČtěte v pátek 9. 11.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

V Americe však na to mají jednoduché malé polikliniky přímo v místě bydliště, otevřené dlouho do večera, které jsou schopné nejen vyšetřit pacienta, ale zašít mu zranění či přivézt léky na zavolání až domů. Podobná investice se nyní chystá i v Česku.

"Existuje už projekt, v některých případech i pozemky, a máme investora," říká Antonín Pečenka, lékař a bývalý nucený správce největší pojišťovny v zemi. A ukazuje architektem navržený model jednoduchých domů v podobě kvádru s operačním sálem a několika ambulancemi uvnitř.

Léky až domů na zavolání

"Udělali jsme si totiž průzkum a zjistili, že zájem je o taková zařízení velký. A to i o programy prevence, které by si lidé sami hradili," říká a ukazuje okruh území zhruba do 40 až 50 kilometrů okolo Prahy, kde žije půl milionu lidí.

V každé takové satelitní ambulanci by byl praktický lékař, pediatr, zubař, gynekolog, internista a anesteziolog. Plus auto sloužící jak pro převoz pacientů, tak pro dovoz léků lidem domů jen na zavolání.

Otevřeno by bylo od osmi do deseti do večera. Myslí se tu i na ženy na mateřské, které velmi často v satelitních městech žijí a jimž by hlídací služba pohlídala dítě, zatímco ji lékař vyšetří.

Hlídací pes na zdraví

"Programy prevence, které by byly za přímou úhradu, by se vztahovaly na celou rodinu a na rok," popisuje Pečenka. Za cenu od zhruba tří tisíc do dvanácti tisíc korun by tak rodina získala kompletního hlídacího psa svého zdraví, od prevence růstových poruch a kazivosti zubů u dětí přes včasné zachycení gynekologických chorob až po onkologické testy.

Investor chce podle Antonína Pečenky zatím zůstat v anonymitě, ale zkušenost s podobnou satelitní poliklinikou už z Česka má a má také peníze. "V první fázi je to 60 milionů korun, což je dostačující na zhruba tři satelitní ambulance. Teď začnou jednání s jednotlivými obcemi," říká.

První satelitní ambulance by tak mohla vzniknout například okolo Prahy v Květnici, Českém Brodě, Městci Králové či třeba v Jesenici. "Nápad je to životaschopný a ostatně v jednotlivých případech už dnes leckde funguje," řekl šéf VZP Pavel Horák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video