Vagon s kontejnerem s jaderným palivem zajíždí do haly reaktoru

Vagon s kontejnerem s jaderným palivem zajíždí do haly reaktoru | foto: čtk

Kolem Temelína označili aktivisté havarijní pásmo

Zhruba padesát členů Hnutí Duha, kterým se nelíbí zavážení paliva do jaderné elektrárny Temelín, přehradilo náves obce Munice u Hluboké nad Vltavou. Začali tak pomocí červenobílé pásky, symbolů radioaktivity a nápisů Pozor jste v zoně havarijního plánování jaderné elektrárny Temelín označovat toto třinácikilometrové pásmo. Aktivisty hlídali policisté ve třech vozech, ale k zásahu neměli důvod.

Obyvatelé obce Munice, kde aktivisté začali svůj protest, na ně pokřikovali: "Ať žije elektron! Ať žije neutron!" Tyto výkřiky však zůstaly bez odezvy.

Aktivisté se od obce Munice vydali směrem k Hluboké a Týnu nad Vltavou. Na cestě označovali pomocí cedulek třináctikilometrovou havarijní zonu.

Ekologové se chtějí zvrátit rozhodnutí o zavážení paliva
Hnutí Duha se spolu s dalšími třemi ekologickými sdruženími hodlá odvolat proti rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, který povolil ČEZ navážet jaderné palivo do prvního bloku elektrárny. Úřad se k protestu podle svého mluvčího Pavla Pittermanna vyjádří až si ho prostuduje.

Hnutí Duha, Jihočeské matky, Greenpeace a Calla soudí, že se ekologická sdružení mají právo účastnit se řízení a - když se jim rozhodnutí nelíbí - podat odvolání. Odvolávají se přitom na ustanovení správního řádu a Listinu základních práv a svobod. Možnost odvolání proti rozhodnutí úřadu závisí na jejich účasti v předchozím řízení, toho se však účastnily pouze ČEZ a Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

V temelínském reaktoru je první palivo (čtvrtek 6. července)
Pracovníci jaderné elektrárny Temelín začali ve středu v 19:12 zavážet palivo do prvního bloku elektrárny. "Zahájení prací předcházela nezbytná technická příprava a školení personálu. Zavážení paliva, které potrvá zhruba deset až 14 dnů, je úvodní etapou fyzikálního spouštění bloku. Aktivace paliva, k níž je opět nutný souhlas Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, pak bude po řadě zkoušek a testů celého zařízení i systému řízení následovat zhruba po dvou měsících," dodal Nebesář.

Milan Nebesář upřesnil, že práce začaly necelé 3,5 hodiny poté, co elektrárenská společnost ČEZ obdržela souhlas Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) k zavezení paliva.

Během následujících necelých dvou týdnů podle něj přepraví pracovníci elektrárny ze skladu čerstvého paliva do reaktorového sálu prvního bloku 163 souborů palivových článků o celkové váze 92 tun.

"Pro ilustraci: palivo (pro první blok elektrárny) vyplní válec o průměru 3,16 metru a výšce 3,5 metru," uvedl Nebesář.

Společně s prvními palivovými soubory putovaly do bloku elektrárny i neutronové zdroje, které slouží především k bezpečnému "nastartování" reaktoru.

Po aktivaci paliva bude následovat testování technologie při vzrůstajících výkonových hladinách reaktoru; po dosažení zhruba 30 procent jeho nominálního výkonu dojde k přifázování turbíny a asi v podzimních měsících by měl Temelín dodat první elektřinu do rozvodné sítě.

I tyto operace budou probíhat za stálého dozoru inspektorů SÚJB. Komerční provoz Temelína je pak plánován na květen 2001.

Hnutí Duha popsalo silnici

Škodu nejméně 100 tisíc korun způsobili jaderné elektrárně Temelín účastníci tábora Hnutí Duha, kteří ve čtvrtek v časných ranních hodinách pokryli vozovky před hlavní branou elektrárny stovkami bílých nápisů "NE!".

Ekologové chtěli nápisy symbolicky upozornit na to, že již přes 100 tisíc lidí podepsalo petici žádající vypsaní referenda o spuštění temelínské elektrárny.

Předseda Hnutí Duha Jan Beránek nechtěl na místě situaci komentovat; uvedl pouze, že odhad způsobené škody je značně přemrštěný. "Nápisy jsou totiž provedeny pouze čistým vápnem," zdůraznil.

"Nápisy odstraňujeme tlakovou vodou za použití speciálního čistícího přípravku. Nebyly napsány vápnem, ale primalexem nebo podobným malířským nátěrem," řekl pracovník firmy Kablex.

"Poškozené vozovky jsou jako účelové komunikace elektrárny v majetku společnosti ČEZ. Odstranění nápisů, na němž od rána pracuje specializovaná firma, bude podle odhadu stát 100 000 až 150 000 korun.

Prostřednictvím policie jsme zjistili totožnost dvou účastníků a proti nim budeme právní cestou uplatňovat náhradu škody," řekl mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

Připomněl, že představitelé elektrárny ráno upozornili předsedu Hnutí Duha Beránka na to, že účastníci tábora již podruhé neoprávněně vnikli na pozemek společnosti ČEZ a způsobili škodu.

Prvním vniknutím byla středeční krátká demonstrace ekologů před administrativní budovou Temelína. Podle vedoucího odboru ochrany Temelína Julia Saba vniklo v noci krátce po 03:00 asi 30 až 40 účastníků tábora Hnutí Duha na pozemek elektrárny a snažilo se nastříkat barvu na administrativní budovu a schody před ní.

"V tom jim ostraha zabránila a tak se 'vybili' nápisy na komunikaci před budovou na na přilehlém parkovišti," dodal Sabó.

Aktivisté popírají, že by chtěli malovat nebo stříkat na stěny. "Během akce nedošlo k žádnému střetu s ochrankou," uvedli v tiskové zprávě.

Ekologové táboří u Temelína od soboty, v rámci tradičního tábora zde chtějí setrvat do 14. července. Ve středu před budovou elektrárny demonstrovali proti zavezení jaderného paliva, se kterým ČEZ začal na povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost večer.

Vedení elektrárny podalo trestní oznámení

Vedení jaderné elektrárny Temelín zaslalo odpoledne policii trestní oznámení na osoby, které v noci na čtvrtek pomalovaly dosud nezjištěným přípravkem účelové komunikace temelínské elektrárny.

Její mluvčí Milan Nebesář řekl, že na silnicích ekologové narušili dopravní značení a ohrozili tak i bezpečnost silničního provozu; odstranění nápisů podle něj bude stát nejméně 100 tisíc korun.

"Vzhledem k tomu, že se ekologové dopustili nejméně přestupku, žádáme, aby policie zjistila pachatele a dále postupovala podle zákona.

Máme zjištěno, že komunikace popisovalo asi 40 až 50 lidí, kteří táboří poblíž elektrárny. Videozáznamem můžeme doložit, že aktivním účastníkem byl i Beránek," dodal Nebesář. Náhradu způsobené škody bude na účastnících akce právní cestou vymáhat právní odbor elektrárny.

Ekologové ale tvrdí, že nápisy jsou z vápna a škody jsou nižší. "Nápisy jsou z vápna a jsme ochotni je smazat vodou," uvedl předseda Hnutí Duha Jan Beránek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video