Hlavně v malých obcích se lidé bojí o své zdroje vody. Ilustrační foto

Hlavně v malých obcích se lidé bojí o své zdroje vody. Ilustrační foto

Kolem studní je zmatek, každý úřad radí jinak

  • 72
Kolem blížícího se zániku povolení na čerpání vody ze studní a vypouštění odpadů do septiku zavládl zmatek. Statisíce lidí zjistily, že na obě činnosti potřebují povolení. Úředníci ale mnohdy nevědí, jak mají postupovat. Navíc na opačných koncích republiky radí jinak.

Vypouštíte splašky z domácnosti přes septik do potoka nebo na louku a chcete to dělat legálně? Vlastníte-li dům třeba v jihomoravském Tišnově, máte smůlu.

Na zdejším městském úřadě vám řeknou, že od příštího roku už se septiky nepovolují. Pokud nechcete riskovat pokutu, musíte investovat desetitisíce do nové žumpy nebo do domovní čističky.

Mnohem lépe na tom bude člověk, který žádá o stejné povolení například v Prachaticích. Tamní úředníci budou ochotni septik povolit, pokud je vybaven funkčním pískovým filtrem.

Úředníci improvizují
Jak je možné, že lidé z různých míst Česka dostávají úplně jiné informace? Úřady se v posledních týdnech doslova topí v dotazech ohledně povolování septiků, ale i čerpání vody ze studní. Na mnohé z nich však nemají odpovědi, a tak improvizují.

Zmatek vyvolala informace ministerstva zemědělství, že od 1. ledna 2008 končí platnost povolení k vypouštění odpadních vod do přírody, vydaných před 1. lednem 2002. Podnikatelům pak i povolení k odběru vody ze studní.

Na úředních vývěskách v menších městech a na vesnicích se na sklonku zimy objevily letáky, které vystrašily desetitisíce lidí: Za nepovolený odběr vody ze studní a vypouštění splašků ze septiků hrozí až padesátitisícová pokuta.

"Lidi tyhle informace hrozně vyděsily, nevědí, co mají dělat. Informační kampaň ministerstva zemědělství je polovičatá," zlobí se starosta jihočeských Netolic Oldřich Petrášek.

"V poslední době nedělám skoro nic jiného, než že odpovídám na otázky kolem studní a septiků," potvrzuje šéf netolického odboru životního prostředí  Jindřich Bukovský.

Problém je hlavně v malých obcích
Hlavně v malých obcích, kde není kanalizace, využívá septik většina domácností, podle odhadů odborníků jich může být až 200 tisíc. Vodu ze studny odebírají  miliony lidí.

Většina vůbec netušila, že k tomu potřebují nějaké povolení. Přitom to není žádná novinka. Tato povinnost je v zákoně od roku 1955, jenže ji téměř nikde nekontrolovali. A úředníci od radnic po ministerstva klidně přiznávají, že benevolentní budou i nadále.

"Žádné plošné kontroly se nechystají. Povolení k odběru podzemní vody pro domácnosti se i nadále bude  kontrolovat namátkově, popřípadě na upozornění, pokud načerno postavená studna strhne ostatním v okolí vodu," uklidňuje ministerstvo zemědělství na informačním serveru www.zanikpovoleni.cz.

Má tedy povolení na studny a septiky vůbec smysl? "Má to opodstatnění. Podzemních vod v Česku ubývá, hrají v tom roli i změny klimatu. Musíme se připravit na to, že jednou budeme za jejich odběr platit," říká hydrogeolog Jindřich Valíček. Septiky zase podle něj natolik zatěžují životní prostředí, že budou časem zakázány.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video