K patě sochy sv. Václava na pražském Václavském náměstí se vrátil historický

K patě sochy sv. Václava na pražském Václavském náměstí se vrátil historický řetěz. S instalací pomáhal recesista Jiří Hrdina (vlevo). (25. dubna 2013) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Pražský pomník svatého Václava opět chrání řetěz z časů normalizace

  • 142
Pomník svatého Václava na Václavském náměstí v Praze je po osmi letech znovu obehnán bronzovým řetězem ze 70. let minulého století. Instalován byl dopoledne za značného zájmu Pražanů i zahraničních turistů. Měl by chránit sochu před vandaly a výtržníky. Má ale i své odpůrce.

Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého se místu, které spoluvytvářelo české dějiny od minulého století, vrátila patřičná důstojnost.

Řetěz jako politikum

Pomník sv. Václava  byl  v dobách historických nepřístupný, ale jak se měnilo náměstí, stal se lehce dostupným.

Instalace řetězu měla dvě pohnutky: jedna byla politická, protože rostly obavy, že by se mohly  kolem poníku koncentrovat "protisocialistické živly".

Druhý důvod byl výrazně kulturní, podstavec pomníku se stával stále častěji odpočívadlem.

Zdroj: praha.eu

"Chtěli jsme, aby se jasně definovala oblast, za níž je pomník chráněn. Stávalo se, že lidé na něm svačili, lezli po něm a tak dále. Takové případy byly dnes a denně od chvíle, kdy se řetěz před lety sundal," řekl iDNES.cz Lomecký. "Nechceme, aby toto pietní místo tak důstojné pro český národ poškozovali vandalové," dodal.

Bronzový řetěz zmizel ze sloupků kolem pomníku v roce 2005 na podnět Balbínovy poetické strany.

Její guvernér Jiří Hrdina proti návratu řetězu na své původní místo protestoval se šroubovákem v ruce.

"Řetěz není součástí pomníku. Je to symbol bolševické zpupnosti. Tváří se to jako národní věc a přitom to bodá do zadku," řekl Hrdina.

Snahu o eliminaci vandalismu označil za zástupný problém. "Vždyť přeci pro nikoho není problém ten řetěz překročit. Vždyť i Myslbek ten pomník dělal tak, aby se tu dalo sedět. Navíc ochránit ho mají policisté, kteří tudy denně chodí."

Za znovuodstranění řetězu budou Balbínovci u sochy protestovat 8. června. "Jsme s Jaroslavem Hutkou znovu připraveni ho odmontovat," ujistil Hrdina.

Autorem bronzového řetězu je sochař Zdeněk Kolářský. Odlil ho v roce 1978, k soše ho instalovali o rok později. Uplynulých osm let byl uschován v depozitáři Galerie hlavního města Prahy.

"Všechny jeho součásti jsou původní. Nebyl potřeba dávat ani nový řetěz, ani nové šroubky. Napravovat se musel jen jeden sloupek," uvedla kurátorka galerie Marie Foltýnová.

Jednotlivé části řetězu měří dohromady 78 metrů a podle Foltýnové vydrží velmi dlouho. "Při dobrém konzervování vydrží aspoň naši dobu. Ale stejně se musí každé dva roky, stejně jako samotná socha, prohlédnout," dodala.

Pomník od sochaře Josefa Václava Myslbeka se stal roku 1995 národní kulturní památkou. Snahy o navrácení řetězu podpořilo už dříve v různých anketách na 70 procent Pražanů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue