Trosky Hessova letadla Messerschmitt 110

Trosky Hessova letadla Messerschmitt 110 | foto: Profimedia.cz

Kolem Hessova tajného letu do Skotska se i po 70 letech rojí spekulace

  • 84
Právě před sedmdesáti lety odletěl třetí nejmocnější muž Třetí říše Rudolf Hess tajně do Británie. Odpůrce války nacistického Německa s Británií chtěl podle všeho na ostrovech dojednat mír na vlastní pěst, místo toho ale strávil zbytek života za mřížemi. Kolem jeho osudu se ale dodnes rojí řada spekulací.

Ta událost dosud zůstává jednou z největších záhad druhé světové války. Před 70 lety, 10. května 1941, odletěl říšský ministr a zástupce nacistického vůdce Adolfa Hitlera Rudolf Hess na vlastní pěst do Anglie. Při své tajné misi se chtěl údajně spojit se zástupci britské opozice a vyjednat s nimi mír, který by ukončil probíhající válku s Německem.

Hessův návrh odpůrcům Winstona Churchilla byl prostý. Obě mocnosti by podepsaly příměří, Londýn by si udržel své světové impérium a Berlínu by ponechal nadvládu v kontinentální Evropě.

Oba státy by si tím navíc uvolnily ruce ke společnému budování hráze proti bolševismu, hrozícímu se rozšířit ze stalinského Ruska. Hess byl ale ihned po svém seskoku nedaleko Glasgowa zadržen a zbytek války strávil v britském zajetí.

Rudolf Hess během procesu v Norimberku
Lavice obžalovaných. Vlevo si zakrývá obličej Hermann Göring, vedle něj Rudolf...
Rudolf Hess při projevu

V norimberských procesech v roce 1946 byl odsouzen jako válečný zločinec na doživotí. Další dlouhé desítky let žil ve spojeneckém vězení Špandava v Berlíně, v němž od poloviny 60. let zůstával jako jediný vězeň. Zde také v roce 1987 zemřel, podle oficiální verze spáchal v 93 letech sebevraždu.

Zemřel ve vězení Hessův dvojník?

Neonacisté z celé Evropy ho považují za hrdinu a každoročně 17. srpna, na kdy připadá výročí jeho smrti, pořádají vzpomínkové akce. Nechvalně proslulé je jimi zejména bavorské městečko Wunsiedel, kde je Hess pohřben.

Hess zmateně blekotal

Vzpomínky českého právníka na proces v Norimberku

Okolo posledního špandavského vězně se stále točí řada spekulací. Asi nejodvážnější, nicméně velmi populární teorie zní, že v berlínském vězení vůbec neseděl Hess, ale jeho dvojník.

Toho buď do Skotska poslali Němci (výměnou za Hesse, kterého ve skutečnosti sestřelila Luftwaffe), nebo jej dodali sami Britové poté, co pravý Hess zemřel za války při nehodě. Na podporu této úvahy se nejčastěji uvádí, že si Hess po svém uvěznění nic nepamatoval, mluvil z cesty, nepoznával známé lidi a dlouhá léta odmítal návštěvy příbuzných.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video