Václav Havel s Jan Rumlem na archivním snímku.

Václav Havel s Jan Rumlem na archivním snímku. | foto: Robert Rambousek, MF DNES

Kolem Havla se údajně formují lidé, kteří chtějí dostat ODS z magistrátu

  • 63
Podzimní komunální volby budou v Praze možná soubojem "těžkých vah". Podle informací MF DNES se totiž okolo bývalého prezidenta Václava Havla dává dohromady skupina lidí, kteří by do výsledku voleb rádi a výrazně promluvili.

Jejich cílem údajně není nic menšího než to, aby magistrátu již nevládli občanští demokraté. Mezi těmi, o kterých se v souvislosti s novou "iniciativou" mluví, jsou například bývalý primátor a Bémův předchůdce Jan Kasl, bývalý ministr vnitra Jan Ruml a advokátka a bývalá poslankyně Hana Marvanová.

"Havel si je pozval k sobě podobně jako si nedávno pozval bývalé radní Petra Štěpánka nebo Markétu Reedovou. Nějaké rozhovory na toto téma se rozjely už někdy v průběhu ledna a ke schůzce došlo na začátku února," uvedl dobře obeznámený zdroj, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Jednání všichni zúčastnění popírají

Havlova tajemnice Sabina Tančevová popřela, že by exprezident nějakou podobnou "ligu" proti Bémovi chystal. "Václav Havel se o dění na pražském magistrátu zajímá a je jím znepokojen, ale nic podobného neorganizuje," napsala.

Stejně se vyjádřili i Kasl a Marvanová. Popřeli, že by se kolem Havla tvořila skupina lidí, kteří by měli v úmyslu sestavit kandidátku nezávislých osobností.

"Neslyšela jsem, že by něco takového bylo nebo vzniklo, já se ničeho neúčastním," řekla Marvanová. Podobná slova volil také Jan Kasl. "O takové věci nevím, ale naštvaných lidí je určitě hodně. Nicméně o ničem nevím, spíš by to podle mě však mohla být určitá podpora některých sil proti Bémovi, protože to, co v Praze za těch osm let vytvořil, nemá obdoby," řekl Kasl.

Kasl nechtěl odpovědět ani na otázku, zda by se případně byl ochoten do komunální politiky vrátit.

"To je otázka, která míří hodně daleko do budoucna. Živím se tři a půl roku sám a o návratu zatím neuvažuju," dodal Kasl.

Tomu, že se kolem bývalého prezidenta něco děje, nasvědčují i jeho mediální výstupy. Několikrát se totiž veřejně pustil do poměrů, které panují magistrátu.

"Jsem celoživotní Pražák a jsem, přiznám se, dost zneklidněn některými věcmi. Jsem zneklidněn některými nezvratnými stavbami, určitou bezkoncepčností vývoje města a jsem zneklidněn i poměry na magistrátu. Zdá se, že v Praze zvítězil princip jedné vedoucí strany, a to je nebezpečné," prohlásil bývalý prezident ve druhé polovině ledna letošního roku.

Havel o magistrátu mluví už několik let

Doba, kdy Havel mediálně vystoupil proti magistrátu, se tak shoduje s tím, kdy se měl podle zdroje sejít se zmíněnými politiky.

Havlův nynější zájem o Prahu navíc nevzrostl ze dne na den. Už v březnu 2006 se v MF DNES ve stejném duchu do dění v Praze ostře pustil.

"Mám ale obavu o to, jakým směrem se bude život v našem městě ubírat v budoucnu. Zajímavé nápady jsou naopak vysmívány a odmítány jen proto, že stojí v cestě lobbistům nebo zničující dopravě," napsal tehdy Havel.

Pokud se skutečně zformuje skupina okolo bývalého prezidenta Václava Havla, nebude jedinou, která se bude ostře pouštět do primátora Pavla Béma (ODS).

Nedávno se totiž rozhodla odejít ze SNK-ED bývalá Bémova náměstkyně Markéta Reedová a přešla do strany Věci veřejné.

Jejich cílem pak není nic menšího než změna vedení na magistrátu. Pokud by Reedová volby vyhrála, stala by se první primátorkou Prahy (viz článek o kandidatuře Reedové).

Převzít po Pavlu Bémovi primátorský řetěz a občanským demokratům ho již nepůjčit se snaží také sociální demokracie a KDU-ČSL, kteří před několika týdny nechali v Praze rozvěsit ostře protibémovské billboardy (viz článek o lidoveckých billboardech).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video