Kolej dostane 'prvák', starší mívají smůlu

  • 239
Získat postel na kolejích je pro vysokoškoláky mnohdy takřka nemožné. V prvním ročníku jim ještě škola vychází vstříc. V dalších letech pro ně ale volnou postel nenajde, i když mají výborné známky. Přednost dostanou opět "prváci". Podle studentů tak školy vydělávají na příspěvcích od státu.

Studentka čtvrtého ročníku stavební fakulty ČVUT musela v "prváku" bydlet během zimního semestru v hotelu, na základě toho dostala později místo na strahovských kolejích. V dalších letech už ale měla smůlu.

"Jsem z Ústí nad Labem, takže denní dojíždění nepřichází v úvahu. V prváku jsem měla aspoň nějakou šanci, teď už to nejde vůbec," stěžuje si dívka, která ze zkoušek odchází pravidelně s jedničkami.

Její sestru letos přijali na Filozofickou fakultu UK. Jakožto začínající studentka dostala body navíc do žádosti o ubytování na kolejích. I díky tomu ho nakonec získala.

"Příští rok už ale šanci mít nebudu, to je mi jasné," říká rezignovaně. Mladých lidí, jako je ona či její sestra, je celá řada: v prvním roce bydleli na kolejích, v dalších letech už jim nezbylo, než se přestěhovat do mnohem dražšího privátu.

Situace se netýká jen Prahy, podobné zkušenosti mají i vysokoškoláci z Brna nebo Plzně. "To není nic neobvyklého. Loni jsem kolej měla, teď už ne. Jak nemáte samé jedničky, o kolejích si můžete nechat zdát," říká dívka z Kladna studující na brněnské Masarykově univerzitě. Podobně jako sestry z Ústí nad Labem si nepřeje zveřejnit jméno.

Školy: Chceme pomoct začínajícím
Vysoké školy povyk studentů chápou, ale krčí rameny a říkají, že jinak to dělat nelze. "UK se tímto snaží zohlednit obtížnější situaci nastupujících studentů z pohledu hledání jiných ubytovacích možností," vysvětluje zvýhodňování "prváků" mluvčí UK Václav Hájek.

"Ano, i studenti ČVUT přijímaní do prvních ročníků, kteří ještě nestudovali vysokou školu, byli v letošním akademickém roce zvýhodněni bodově," sdělila iDNES mluvčí technické univerzity Andrea Vondráková.

Mezi vysokoškoláky ale kolují jiné teorie. Podle těch stojí za zvýhodňováním snaha škol nalákat do svých řad co nejvíc mladých lidí, na které potom dostávají příspěvky od ministerstva.

Studenti míní, že pokud by jim univerzitní činovníci rovnou řekli, že na koleje nemají nárok, šli by třeba studovat jinam. Ve druhém ročníku už se ale odchází hůř. "Taková spekulace se naprosto nezakládá na pravdě ani věcné správnosti," odmítl tvrzení Václav Hájek.

Problémů s kolejemi jsou si dobře vědomi také úředníci z ministerstva školství, kteří mají po ruce dílčí řešení: vysokoškolskou reformu, kterou nedávno schválila Petře Buzkové koaliční vláda.

"Proti praxi, že studenti prvních ročníků dostávají přednost, lze těžko něco namítnout. Je to plně v pravomoci jednotlivých škol, my jen rozdělujeme peníze," říká mluvčí ministerstva školství Michaela Lagronová.

Stát dá peníze studentům místo školám
Reforma počítá s tím, že koleje přestanou fungovat tak, jak je to běžné dnes, tedy že dotace získává škola. Nově by státní příspěvky měly být adresně směřovány přímo na studenty, kteří se budou moct rozhodnout, zda půjdou na koleje, nebo do soukromí.

"Ceny za ubytování na kolejích ale pochopitelně stoupnou, protože školy a jejich provozovatelé přijdou o peníze. Je to na návrh studentských rad, rektoři k tomu původně měli výhrady," vysvětluje Lubomíra Černá z Odboru vnějších vztahů a komunikace MŠMT. - více zde

Ačkoli každý rok stoupá počet studentů přijatých na vysoké školy, zdaleka se nedaří úměrně navyšovat také ubytovací kapacity. Reforma, pokud se skutečně podaří ji prosadit, by změny mohla uvést v život od září příštího roku.

Ilustrační foto.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video