Za služby si falešná advokátka účtovala desetitisícové odměny. Ilustrační foto

Za služby si falešná advokátka účtovala desetitisícové odměny. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kolegové upozornili na advokátku bez vzdělání, s níž byli její klienti spokojeni

  • 577
Přes sedm let poskytovala devětatřicetiletá žena ve Frýdku-Místku advokátní služby. Klienti prý byli spokojeni, žena pracovala dobře a byla levnější než její konkurence. Věc má ale háček. "Advokátka" má pouze střední školu, titul magistra si před jméno připsala, aniž by na něj měla nárok.

Žena od roku 2001 poskytovala služby, které mohou poskytovat pouze advokáti. "Zakládala společnosti s ručením omezeným, vyhotovovala smlouvy o převodu obchodních podílů, sepisovala kupní a darovací smlouvy. Poskytovala právní rady a přijímala miliony korun do právní úschovy," řekl mluvčí frýdecko-místecké policie Ivan Žurovec.

Za služby si falešná advokátka účtovala desetitisícové odměny, zaměstnala dokonce i další ženu, která jí v "advokacii" pomáhala, aniž by ale věděla o falešném titulu své šéfové.

Některé ze spisů klientů, které policie u „advokátky“ nalezla.

Podle policie žena dokonce několika firmám poskytovala paušální právní služby, radila při rozvodech, navrhovala dohody o upravení majetkových vztahů.

Jak policie na falešnou advokátku přišla? "Podali na ni trestní oznámení opravdoví advokáti," řekl Ivan Žurovec. Policie při domovní prohlídce nalezla stovky spisů, které žena vedla.

Smlouvy budou dále platit, ale...

Smlouvy a další právní náležitosti, které falešná advokátka připravila, nejspíš budou platné i poté, co se zjistilo, že je má na svědomí podvodnice. "Pokud měly smlouvy formální náležitosti, pak jsou platné," uvedla Barbara Plchotová z Krajského soudu v Ostravě.
Problém by mohl podle odborníků nastat v případě, že by falešná advokátka ověřovala pravost podpisů na jí vyhotovených smlouvách, například při převodu nemovitosti. Advokáti to tak běžně dělají. Kdyby takový úkon falešná advokátka udělala, pak by byl převod neplatný, protože na ověřování podpisů neměla pravomoc.

Ženě hrozí až tři roky vězení. "Popírá, že by se něčeho nezákonného dopustila. Tvrdí, že vystudovala nějakou vysokou školu v Anglii, na její jméno si ale nevzpomíná a diplom nemůže najít," řekl Žurovec.

Komora: Klientům mohla vzniknout velká škoda

Česká advokátní komora uvedla, že čas od času se s podobným případem setkají. "Komora může sledovat činnost advokátů, ale o falešných advokátech se často nedozví. Naštěstí někdy se ozvou klienti nebo opravdoví advokáti s podezřením a pak podobné případy hlásíme policii," řekla mluvčí komory Iva Chaloupková.

Také v případě falešné advokátky z Frýdku-Místku podal trestní oznámení na ženu jeden z advokátů. "Klientům mohla vzniknout velká škoda. Když totiž udělá advokát nějakou procesní chybu, například promešká termín odvolání, pak může klient požadovat odškodnění a dostane jej, protože opravdoví advokáti musí být pojištěni. U těch falešných tomu tak není," míní mluvčí komory.

Případným zájemcům o služby opravdových advokátů doporučila stránky www.cak.cz, kde je mimo jiné seznam autorizovaných advokátů.

,

Nejlepší videa na Revue