Čečenská ochránkyně lidských práv Natalija Estěmirovová.

Čečenská ochránkyně lidských práv Natalija Estěmirovová. | foto: Profimedia.cz

Kolegové obvinili z vraždy čečenské aktivistky prezidenta Kadyrova

  • 4
Kolegové čečenské aktivistky Nataliji Estěmirovové, kterou zabili neznámí ozbrojenci, obvinili z její vraždy přímo čečenského prezidenta Kadyrova. Ten je figurou Moskvy, do čela odbojné republiky ho dosadil bývalý šéf Kremlu Putin. Ten současný, Dmitrij Medveděv, je prý vraždou pobouřen a žádá rychlé vyšetřování.

Padesátiletou Nataliju Estěmirovovou unesli včera ráno z jejího domu v čečenském hlavním městě Grozném. Později se její tělo našlo v sousedním Ingušsku, v lesích nedaleko Nazraně. S kulkami v hlavě a hrudi. - čtěte Čečenskou ochránkyni lidských práv našli s kulkami v hlavě

"Jsem si jistý totožností toho, kdo nese vinu za vraždu Nataliji Estěmirovové. Známe ho všichni: jeho jméno je Ramzan Kadyrov," napsal v prohlášení Oleg Orlov, šéf hnutí Memorial, pro které Estěmirovová pracovala.

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov

"Kadyrov Nataliji vyhrožoval, urážel ji a považoval ji za osobního nepřítele," uvedl Orlov. "Nevím, zda dal sám příkaz k jejímu zavraždění, nebo zda to vykonali jeho podřízení, aby udělali šéfovi radost," dodal.

Také šéfka moskevské pobočky Helsinské skupiny Ljudmila Alexejevová podle ČTK připsala vinu Kadyrovovi a ruskému premiérovi Vladimiru Putinovi.

Medveděv je "pobouřen"

Natalija Estěmirovová, po rodičích napůl Ruska a napůl Čečenka, se narodila v ruském Saratovu v roce 1959. Studovala v Grozném a pak tu do roku 1998 pracovala jako učitelka.

Proč se nikdy nedozvíme, kdo nechal zavraždit Nataliju Estěmirovovou

Potom už se zcela věnovala ochraně lidských práv. Kritizovala Kreml a jím dosazeného čečenského prezidenta Kadyrova, poukazovala na zneužívání moci v Čečně a zvěrstva páchaná ruskými vojáky během druhé čečenské války, jež začala v roce 1999.

Dmitrij Medveděv

Dmitrij Medveděv

Ruský prezident Dmitrij Medveděv je její vraždou "pobouřen" a nařídil okamžité vyšetřování, uvedl Kreml v oficiálním prohlášení. "Takový zločin nesmí zůstat nepotrestán," prohlásil Medveděv.

Podobně se vyjádřil i Ramzan Kadyrov. Vraždu označil za "nelidskou" a vyhlásil, že na vyšetřování osobně dohlédne.

Jenže to neznamená, že poprava Estěmirovové bude opravdu objasněna, únosci a vrazi lapeni, postaveni před soud a potrestáni. Příkladem může být vražda novinářky Anny Politkovské z roku 2006.

Anna PolitkovskáTehdejší prezident Putin rovněž nařídil rychlé vyšetření zločinu, ale dodnes se podařilo postavit před soud jen údajné "pomahače". A byli osvobozeni - pro nedostatek důkazů (soud vyšší instance pak nařídil nový proces).

Ten, kdo Annu Politkovskou zastřelil, je na útěku. A kdo si vraždu objednal, se oficiálně dodnes neví. Estěmirovová byla mimochodem blízkou přítelkyní Anny Politkovské. - čtěte S Annou zmizela naděje, že zjistíme pravdu o Čečně

Estěmirovová spolupracovala s Politkovskou i se známým ruským právníkem Stanislavem Merkelovem. Ten za svůj boj proti porušování lidských práv v Čečensku zaplatil v lednu. Vrazi ho zastřelili za bílého dne v moskevské ulici. - čtěte Rusko děsí vražda právníka Markelova

Pracovala na citlivém tématu

Organizace na obranu lidských práv - kupříkladu Amnesty International nebo Human Rights Watch - jsou ale přesvědčeny, že za únosem a vraždou Estěmirovové stojí čečenské úřady. A podobně to vidí i někteří ruští novináři.

"Shodou okolností krátce před vraždou volal čečenský ombudsman Nurdi Nuchažijev šéfovi úřadu hnutí Memorial v Grozném a stěžoval si mu na Estěmirovovou, která nechtěla vidět pozitivní vývoj a neustále se šťourala v bahně," napsal deník Gazeta.

Natalija Estěmirovová podle svých kolegů zrovna pracovala na "extrémně citlivém" tématu. Fakta, která shromáždila o únosech a popravách bez soudu, jichž se dopouštěli federální i místní agenti, čečenské úřady znepokojovala," zdůraznil list Kommersant. "Zavražděna pro pravdu," napsal zase v titulku deník Novyje izvestija.

Vraždu Estěmirovové odsoudila i německá kancléřka Angela Merkelová, která dnes jednala s Medveděvem v Mnichově. Označila ji za "nepřijatelnou událost" a zdůraznila, že je nutné udělat vše pro její objasnění. Podobně se vyjádřila i Evropská komise a Evropský parlament.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video