Majitelé komplexu podle dostupných informací nerespektovali nařízení a pustili

Majitelé komplexu podle dostupných informací nerespektovali nařízení a pustili zaměstnance do budovy, přestože v ní byla v úterý zjištěna trhlina ve zdi (25. dubna) | foto: Reuters

Počet obětí kolapsu domu v Bangladéši roste, zemřelo nejméně 200 lidí

  • 0
Počet obětí středečního kolapsu osmipodlažní budovy v bangladéšské metropoli Dháka stále roste. V troskách podle posledních informací zahynulo 200 lidí, asi tisíc dalších je zraněno. Záchranáři navíc hlásí, že pod sutinami jsou uvězněny další stovky lidí.

Na místě neštěstí i 24 hodin po kolapsu domu zasahují stovky záchranářů. K vyprošťování zasypaných lidí používají i těžkou techniku. Ze sutin se podle svědků ozývá nářek zraněných. Těm je provizorně dodávána voda a základní potraviny, píše server BBC.

Ve zřícené budově se podle všeho zpracovával textil a pracovaly zde zejména ženy. Přeživší vypověděli, že dům se zřítil náhle a bez varování. "Úplně se tady zatmělo. Všude byl prach. Seběhli jsme po schodech dolů a až potom jsme zjistili, že se téměř celá budova zřítila," popisují sekundy po kolapsu svědci. Neporušená zůstalo jen přízemí a první patro.

Prostranství před domem zaplnili příbuzní lidí, kteří zde pracovali. Vlastními silami se, bez ohledu na práci záchranářů, snaží najít své blízké. Mnoho ze zraněných však už mezi tím bylo přepraveno do místní nemocnice. Ta jich nyní eviduje více než tisíc.

Spekuluje se, že majitel prováděl na stavbě nelegální úpravy. Dům měl mít údajně o tři patra více, než bylo uvedeno v projektové dokumentaci. Majitelé komplexu navíc podle dostupných informací nerespektovali nařízení a pustili zaměstnance do budovy, přestože v ní byla v úterý zjištěna trhlina ve zdi.

Dhácký úřad pro rozvoj města už na majitele stavby podal žalobu.

Ve stavbě byly tisíce lidí

Jedna z přeživších, 24letá Mousomi, ve středu uvedla, že v budově pracovalo podle jejích odhadů tisíce lidí. "Vedení budovy nás donutilo k návratu do práce. Hodinu potom, co jsme se vrátili, budova zkolabovala. Já jsem zraněná, nemůžu však najít svého manžela, který pracoval ve čtvrtém patře," popsala pro server telegraph.co.uk otřesená Mousumi.

V Bangladéši byl ve čtvrtek vyhlášen státní smutek za oběti a vlajky byly spuštěny na půl žerdi. Desetitisíce textilních dělníků vyšly ve čtvrtek v nedaleké průmyslové zóně demonstrovat za uzavření některých závodů nesplňujících bezpečnostní podmínky.

Bangladéšský textilní průmysl dlouhodobě stíhá řada neštěstí a požárů. Loni v listopadu zahynulo 112 dělníků, převážně žen, při požáru textilní továrny na průmyslovém předměstí Dháky (více o požáru čtěte zde).

Středeční zřícení osmipodlažní budovy na předměstí bangladéšské metropole Dháky je druhým nejhorším svého druhu v novodobé historii. Nejvíce obětí si podle dostupných údajů vyžádalo zřícení pětiposchoďového obchodního domu v Soulu, v jehož troskách v červnu 1995 zahynulo 501 lidí.

Záchranné práce v Bangladéši pokračují


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video