Koláče bez práce

  • 4
Ještě před pár lety vykřikovala sociální demokracie včetně současného předsedy vlády, že sníží nezaměstnanost. Ta však pořád roste a dosahuje už skoro deseti procent. Otázka je, proč tomu tak je a kdo za to může. Další otázka je, za jakých podmínek by se na tom vůbec mohlo něco podstatného změnit.

Politici mají smůlu, ale mohou si za to jenom sami. Když ekonomika roste, a cožpak teprve když se dokonce povede, že v rámci toho klesá i nezaměstnanost, vládní politici - a to všude na světě - se bijí v prsa, holedbají se, že to je díky a kvůli nim (i když to je většinou "navzdory" nim).

Pak se však nemohou divit, že se na ně všechno svádí, když se ekonomice nedaří. A nejhůř dopadnou ti, kdo slibují nesplnitelné. Současný premiér a exministr sociálních věcí v jedné osobě se dnes nemůže divit, že je a bude za nárůst nezaměstnanosti kritizován.

Samo číslo označující míru nezaměstnanosti o ničem nevypovídá. Důležité je, jakou má nezaměstnanost strukturu. A i ta se u nás postupně zhoršuje: přibývá dlouhodobě nezaměstnaných. Je něco, za co naši politici nemohou? Něco se najde. Německo, se kterým jsme silně provázáni, se potácí na hraně recese.

A pak je tu také sezonní výkyv. V zimě se moc nepracuje ani ve stavebnictví, ani v zemědělství. Ostatní důvody pro vysokou nezaměstnanost jsou zřejmé. Již delší dobu děláme v České republice všechno to, co každá základní ekonomická učebnice doporučuje ve vztahu k zaměstnanosti nedělat. Máme vysoké daně a škrtíme hlavně drobné a střední podnikatele. Máme silně regulovaný trh práce, i když o něco méně než v Německu a Francii.

Odborům se daří tlačit na silný nárůst mezd nepodložený produktivitou práce. Regulace nájemného a špatná dopravní infrastruktura omezují mobilitu pracovní síly. A hlavně: síť sociálních dávek a pomoci je příliš štědrá a houpat se v ní je příjemné.

Abychom nedštili síru jen na tuto vládu: nízká nezaměstnanost před rokem 1998 byla důsledkem odkládání nutných reforem a Klausova bankovního socialismu. A ten nás, jak známo, přišel nejméně na pět set miliard korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video