Debaty ve městě pod Ještědem se zúčastnilo šest stran. Hranici 5 % překonaly Věci veřejné a Strana práv občanů, zelení a lidovci potřebný výsledek neměli.

Debaty ve městě pod Ještědem se zúčastnilo šest stran. Hranici 5 % překonaly Věci veřejné a Strana práv občanů, zelení a lidovci potřebný výsledek neměli. | foto: Břetislav Fiala, ČTK

Koktejl z volební debaty v Liberci: protřepat vtipy a fráze, řešení nemíchat

  • 119
V pořadí druhá předvolební debata České televize se konala v Liberci. Lídři krajských kandidátek byli nekonfliktní a povětšinou vtipní, často ale místo konkrétních receptů na problémy hovořili ve frázích. Zúčastnili se zástupci ODS, ČSSD, TOP 09, KSČM a také Věcí veřejných a Strany práv občanů.

Oproti celostátním průzkumům se Liberecký kraj ve volebním modelu jeví jako bašta pravice. Podle agentur STEM a SC&C zvítězili občanští demokraté (na rozdíl od řady celostátních průzkumů v poslední době) nad ČSSD, TOP 09 by předstihla komunisty. Pět či více procent hlasů tu získaly i Věci veřejné a Strana práv občanů - Zemanovci.

VOLEBNÍ MODEL V KRAJI

ODS: 24 %
ČSSD: 23 %
TOP 09: 14,5 %
KSČM: 12 %
VV: 6,5 %
SPO: 5 %
---------------------------------
SZ: 3,5 %
KDU-ČSL (2 %)

Jak už to v předvolebních debatách bývá, když se nestřetnou "těžké váhy", hovoří spolu politici o něco slušněji. Podobně to vypadalo v Liberci. Moderátor nicméně politiky do vzájemné diskuse příliš nepouštěl.

ODS reprezentoval poslanec Zdeněk Mach, ČSSD bývalý skokan na lyžích Pavel Ploc, TOP 09 železnobrodský starosta Václav Horáček, komunisty advokátka Marie Nedvědová.

Věci veřejné poslaly do čela liberecké kandidátky Petra Skokana, někdejšího hejtmana za ODS. Šestici účastníků doplnila ředitelka frýdlantské základní školy Věra Dunajčíková (Strana práv občanů).

Trpící si přečtou komiks a bude vymalováno

Charakteristickým znakem liberecké debaty byla určitá frázovitost odpovědí. V otázce problematiky sportu například kandidátka za komunisty Marie Nedvědová uvedla, že "stát může do sportu dát, kolik má, kolik vydělá". Dodala, že prioritou "musí být nastartování ekonomiky", aby bylo z čeho financovat třeba právě sportovce.

Pavel Ploc zase po vzoru kampaně ČSSD často akcentoval celostátní témata sociální demokracie, například progresivní daň nebo vyšší zdanění právnických osob. Nepovedla se mu poznámka, že město Turnov dosud neschválilo územní plán (kvůli sporné výstavbě silnice R35). Diváci ho opravili, že už se tak stalo.

Poměrně rutinérsky si vedli občanský demokrat Zdeněk Mach a zástupce Věcí veřejných Petr Skokan. Shodli se, že rezerva na peníze pro sport leží v penězích, které se točí v loteriích. Podobně mluvil i Ploc.

Když se probíralo financování neziskového sektoru, chtěl Skokan zaujmout graficky svéráznou prezentací. "Máme na to takový komiks..." ukázal na kameru brožuru. "Čili neziskový sektor, který trpí, by mohl číst komiks a bude vymalováno," odlehčil atmosféru Moravec. "Nějak tak, solidarita ano, příživnictví ne," usmál se Skokan a vrátil debatě frázovitý ráz.

Liberecký kraj, Náhorní Karabach České republiky

Lídr Věcí veřejných připomněl známý problém kraje - do Liberce stále nevede například železniční koridor. Co do dopravní infrastruktury kraj podle něj je "Náhorním Karabachem České republiky".

Zástupci Strany práv občanů a TOP 09 Věra Dunajčíková a Václav Horáček působili méně výrazně, zejména na Dunajčíkové bylo znát, že v politice není příliš dlouho. Nevěděla, jestli byl stát garantem lyžařského mistrovství světa v Liberci a tudíž jestli má pomoci splatit dluhy za šampionát. Sport by financovala samostatnou rozpočtovou kapitolou.

Test ze znalostí ústavy vyhrál Ploc

Na konec pořadu připravil moderátor test ze znalostí ústavy. Už v prvním kole vypadla kandidátka KSČM Marie Nedvědová, když nevěděla, kolik poslanců může navrhnout kandidáta na prezidenta. Chuť si naopak po nezdaru s R35 spravil Pavel Ploc, který na tři otázky (dalšími byly, zda může být soudce poslancem a jakým okamžikem vzniká mandát poslance) odpověděl nejlépe ze všech debatujících.

PĚT PROCENT NEMUSÍ V LIBERECKÉM KRAJI NA SNĚMOVNU STAČIT

Výsledek těsně nad 5 % není v Libereckém kraji žádná výhra. Čím méně lidí v kraji volí (odevzdaným hlasům odpovídá počet získaných mandátů), tím menší šanci mají při přepočítávání hlasů takzvanou d'Hondtovou metodou menší strany. V minulých volbách v Libereckém kraji (který je co do voličů druhý nejméně početný v Česku) získala čtyři poslance ODS, tři ČSSD a jednoho komunisté. Ani 9,6 % hlasů nestačilo ke vstupu do Sněmovny zelených Petru Pávkovi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video